Kurbanlık seçerken nelere dikkat etmeli?

Kurban Bayramı yaklaşırken kurbanlık seçimi, kesime kadar evde besleme ve kesim aşamasında nelere dikkat edilmesi gerektiğini uzmanlara sorduk

Kurbanlık seçerken nelere dikkat etmeli?
18 Eylül 2015 Cuma 15:32

İtina Gıda Satış ve Pazarlama Müdürü Halil Tosun konuyla ilgili uyarılarını üç ana başlık altında topluyor; kurbanlık seçimi, kesim öncesi ve sonrası hijyen.

‘Dikkat edilmesi gereken ilk konu hayvan seçimi’

Halil Tosun, kurbanlık alırken seçilecek hayvanların özellikle yaş konusunda kontrollerinin yapılması ve gebe olup olmadığının bilinmelisinin gerekliliğini vurguladı. Dış görünümü canlı olmayan, vücudunda yara ve benzeri sorunları olan hayvanların satın alınmaması konusunda uyarılarda bulundu.
Tosun, en önemli konulardan birinin hayvanların nereden geldiğinin bilinmesi olduğunun altını çizerek, bunun için ilk olarak satıcısıdan kurbanlık hayvanın nereden geldiğini gösteren menşe şahadetnamesi istenmesi gerektiğini dile getirdi. Tosun, bir yerden getirilen kurbanlıklar için yurtiçi veteriner sağlık raporu istenmesi gerektiğini belirterek hayvanların mutlaka kulaklarında bir nevi kimlik olan küpelerinin bulunması gerektiğinin altını çizdi.
Kurban alınırken dikkat edilecek en önemli noktanın İslami usullere göre kurban sayılıp sayılmayadığı olduğunu belirten Tosun, kurban olarak kesilmesi kabul edilmiş hayvan türlerini şu şekilde sıraladı: “Koyun, keçi, sığır, manda ve deve. Dolayısıyla ancak bu hayvanlardan (veya türdeşleri) kurban kesilebilir. Tavuk, kaz, ördek, deve kuşu, ceylan gibi hayvanların kurban olarak kesilmesi geçerli değildir.”
Kesilecek hayvanın kurban olmaya engel bir kusurunun bulunmaması gerektiğini vurgulayan Halil Tosun şunları söyledi: “Kurban edilecek hayvanın sağlıklı, düzgün, azaları tamam, besili olması hem ibadetin gaye ve mahiyetine hem de sağlık kurallarına uygun düşer. Kötürüm derecesinde hasta, zayıf ve düşkün, bazı azaları eksik meselâ bir veya iki gözü kör, kulakları ve boynuzları kökünden kesilmiş, dili kesik, dişlerinin tamamı veya çoğu dökülmüş, kuyruğu ve memesi kesik hayvanlar kurban olmaz. Ancak hayvanın doğuştan boynuzsuz, şaşı, topal ve deli, biraz hasta, bir kulağı delinmiş veya yırtılmış olmasında kurban açısından bir sakınca yoktur. Koyunun daha semiz ve lezzetli olması maksadıyla doğduğunda kuyruğunun kısmen veya tamamen kesilmesi kusur sayılmaz.”

‘Kesim öncesi hijyene dikkat edilmeli’

Kurbanlıkların kesime kadar evde nasıl besleneceğine ilişkin bilgi veren İtina Gıda Müdürü Halil Tosun, “Hayvanlar evde uygun yerlerde barındırılmalı, aşırı sıcak, kapalı ve havasız yerlerde ya da tamamen açık, rüzgar ve yağış alan yerlerde barındırılmamalı” dedi.
Hayvanların bayrama az bir süre kala fazla beslenmemesi konusunda vatandaşları uyaran Tosun, “Hayvanlara bolca kaliteli kuru ot veya kuru yonca verilmeli, verilecek kesif yem konusunda yetkililerden veya tecrübeli yetiştiricilerden bilgi alınmalıdır. Hayvanların önünde her zaman temiz su bulunmalıdır” dedi.
Tosun, kesimlerin Kurban Hizmetleri Komisyonunun izin verdiği kesim yerlerinde veya köylerde önceden belirlenmiş ve hazırlanmış yerlerde yapılması gerektiğini söyledi. Kesim yerinde yeterli ve tazyikli su bulunmasını ve kesilen hayvanları asmak için asma düzeneği kurulmasını isteyen Halil Tosun, “Kurbanlık hayvanlara stres yaratacak kötü muamelelerden kaçınılması, kesim sonrası et hijyeni açısından oldukça önemlidir” dedi.


KURBANLIKLAR BU YIL DA CEP YAKACAK
Ankara / Aydınlık
Türkiye ekonomisi vuran dolardaki hızlı artış kurbanlık fiyatlarında da kendisini gösterdi. Kurbanlıklar bu sene de el yakacak. Kurban fiyatları büyük başta geçen seneye göre yüzde 25 arttı. Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, “İllere ve canlı ağırlığa göre değişmekle birlikte bu yıl kurban fiyatlarının büyükbaşta 2 bin 700 lira ile 14 bin lira, küçükbaşta ise 400 lira ile 1400 lira arasında olmasını bekliyoruz” dedi. Bayraktar, komşu ülkelerden kaçak kurbanlıkların getirildiği, geçen yıl kesilen kurbanlıkların küpelerini biriktiren bazı kişilerin, bu küpeleri kaçak hayvanlara taktığı yönünde iddiaların gündeme geldiğini hatırlatarak, “Vatandaşlarımız, kurbanlarını güvenilir, tanıdıkları satıcılardan ve veteriner hekim kontrolündeki hayvan pazarlarından alsınlar. Ayrıca vatandaşlarımız, satın alacakları kurbanın pasaportunu, nakil belgesini görsünler. Pasaporttaki numarayla kulak küpesindeki numara tutuyor mu, ona baksınlar” uyarısında bulundu. Bayraktar, Kurban Bayramı’nda 850 bini büyükbaş, 2 milyon 300 bini ise küçükbaş olmak üzere 3 milyon 150 bin hayvan kesimi yapılacağını söyledi. Bayraktar kurban fiyatlarına ilişkin bilgi verirken de “İllere ve canlı ağırlığa göre değişmekle birlikte bu yıl kurban fiyatlarının büyükbaşta 2 bin 700 lira ile 14 bin lira, küçükbaşta ise 400 lira ile 1400 lira arasında değişeceğini ifade etti. Canlı ağırlık fiyatının da büyükbaş hayvanlarda kilogram başına 12 ile 22 lira, küçükbaşta kilogram başına 9 lira ile 19 lira arasında olacağının beklendiğini ifade eden Bayraktar, şunları kaydetti: Fiyatlar geçen yıla göre büyükbaşta yüzde 24,5, küçükbaşta ise yüzde 5,1 oranında arttı. Büyükbaş hayvanların canlı kilogram fiyatı, İstanbul’un Anadolu yakasında 16-18 lira, İstanbul Avrupa yakasında 15-17 lira, Ankara’da 15-16 lira, İzmir’de 15 liradan satılıyor. Küçükbaş hayvanlarda İstanbul’un Anadolu yakasında 16-19 lira, İstanbul Avrupa yakasında 15-16 lira, Ankara’da 15 lira, İzmir’de 14 lira 50 kuruş-16 lira düzeyinde bulunuyor.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.