Kültürümüzü var eden bizim ustalar

SOBACI MUSTAFA   Osmaniye deyince bıçak ve fıstık akla gelir. Şehir içinde dolaşırken, az insanla çok iş yapılan bir atölyeye rastladım. Üç beş usta ve çıraktan oluşan atölye de dağ gibi yığılmış sobaları...

Kültürümüzü var eden bizim ustalar
11 Ağustos 2014 Pazartesi 09:11

20kalayci-ahmetusta

Emekleriyle kültürümüzü var eden ustalarımız, sabırla açtıkları dükkanlarının kapısını, kimi zaman siftahsız kapatıyor. Yakınmaları her geçen gün daha da artıyor. Devletin kendilerine sahip çıkmasını istiyorlar.

KASKETÇİ NEDİM

Aslında marangoz olmak istiyordu. O zamanlar Ceyhan’da bulunan ondan fazla marangoz atölyesine çırak girmek 20kasketcinedimistediyse de kabul edilmedi. Amcası oğlunun önerisiyle Kasketçi Hasan Ustanın yanında çırak olarak işe başladı.

Çıraklık, kalfalık derken ustalaşma süreci on iki yıl sürdü. Kendi işyerini kurma zamanı gelmişti. Ayrılırken ustası; “yanımda beş usta yetiştirdim, en iyisi sensin Nedim” dedi. Ustasının övgüsü Nedim’in özgüvenini artırmıştı.

Otuz üç yıl önce, Abdülkadir Ağa camisinin doğu cephesinden, güneye doğru inen ve cami ile aynı adı taşıyan sokağın hemen başında, kiraladığı dükkana, Öz Türker kasket evi tabelasını astı. Onca yoksunluklara rağmen direndi. Yoktan var ederek kök saldı. Evlendi, kızlı oğullu çocukları oldu. Köylüsüne, kentlisine, Nice ağaya, beye sekiz köşeli kasketler dikti. Giydirdi.

Kasketçi Nedim usta, şimdilerde mesleğin son temsilcisi olarak, aynı yerde kısmetini aramaya devam ediyor. Yolunuz düşerse uğrayın. Makinesi, makası, masası, sıralanmış kasketleri belki sizlere de bir şeyler fısıldar.

KALAYCI AHMET

20kalayci-ahmetustaEski Adana’da Büyük Saat civarları son ustaların var olmaya çalıştığı yerlerden. İnsanın yaşadığı kenti tanıması, birazda insanını tanımasıyla olası. Sıkça uğradığım yerlerin başında gelir buralar. Kararmış bakır kap kacağı kalaylayarak parlatan Ahmet ustanın saçları, ipeksi bir beyazlık içinde kalay gibi parlıyor.

Tek başınaydı. Belli ki Nedim usta gibi çırağı yoktu. Zanaatkarlık, ustalık salt işini iyi yapmak değil, aynı zamanda insanlaşmanın, olgunlaşmanın da habercisi. Bu durum Ahmet Usta’nın hem davranışlarına, hem de görünüşüne yansımış.

TERZİ ATİLLA ve APO    20terziatillaninkalfasitekin20terziatilla

İki kardeşin ikisi de aynı ustanın yanında yetişti. Ayrı ayrı dükkan açtılar. Hazır giyimin yaygınlaşması işlerini olumsuz etkilese de, daha çok büyük mağazaların sattığı ürünlerin tadilatlarını yaparak ayakta kalıyorlar.

Pasaj içindeki küçük dükkanın duvarları rengarenk iplik makaraları, masuralar dolu. Bir çırak, bir kalfa ve Atilla ustanın güleç yüzlü, sevecen, devingen, davranışları müşterilerini de sarıp sarmalıyor.

20sobacimustafa-1SOBACI MUSTAFA  

Osmaniye deyince bıçak ve fıstık akla gelir. Şehir içinde dolaşırken, az insanla çok iş yapılan bir atölyeye rastladım. Üç beş usta ve çıraktan oluşan atölye de dağ gibi yığılmış sobaları gördüm. Hummalı bir çalışma içindeydiler.

Daha çok köylerde kullanılan fırınlı sobalar yapıyordular. Bizim buralarda bu sobalar kış yaz kullanılır. Kışın içeride hem ısınmak hem de yemek pişirmek için. Yaz aylarında da bahçe içinde uygun bir yere konur ve yemek pişirilir.

Mustafa usta satışların iyi olmadığından yakındı. “Köylerde bile herkes tüpgazlı ocak kullanıyor” dedi.

Haber-fotoğraf: Sacit Ata


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.