Kültürpark bilim parkı olsun

İzmir Fuar alanındaki Kültürpark’ın ranta açılmak...

Kültürpark bilim parkı olsun
08 Şubat 2014 Cumartesi 01:51

5fuar

İzmir Fuar alanındaki Kültürpark’ın ranta açılmak istendiğini söyleyen Prof. Dr. Kayhan Kantarlı, uygulanması halinde kente büyük katkı sunacak bilim parkı projesini anlattı

İzmir Fuar alanının Gaziemir’e taşınması planlanırken, Kültürpark fuar alanı kongre merkezine dönüştürülmek isteniyor. Söz konusu alanın yeniden planlanarak bilim parkı haline dönüştürülmesini talep eden kitle örgütlerinden Yeşil İzmir Dayanışması Sözcüsü Prof. Dr. Kayhan Kantarlı, mevcut fuar alanının ranta açılmasına kesinlikle karşı olduklarını belirtti. Kantarlı, Kültürpark’ın tarihi bir değer olduğunu ve sahip çıkılması gerektiğini ifade etti.

‘Tarihsel miras’

Ege Genç İşadamları Derneği Başkanı Seda Kaya’nın Kültürpark’taki fuar alanına yönelik “Buraya işlevsellik katmalıyız” sözlerine tepki gösteren Kantarlı, “Burası rant odaklı ve ticari yapılaşmaya açık bir proje haline getirilmemelidir. Cumhuriyetimizin İzmir’e armağan ettiği en önemli kazanımlardan biri de kente nefes aldıran, kültür, sanat, spor ve eğlence etkinliklerinin yapılabildiği bir alandır. Kentin 1922 yangınından arda kalan külleri üzerinde Belediye Başkanı Behçet Uz 1936 yılında Kültürpark’ı açmıştı. Ulusla-rarası fuar olarak da hizmet vermiş olan 420 bin metrekare büyüklüğündeki alan, kentin kültürel ve ticari gelişmesine önemli katkı sağlamıştır. İzmirliler için vazgeçilmez bir tarihsel mirastır” dedi.

Prof. Dr. Kayhan Kantarlı, ortaya atılan projelerin dikkatle incelenmesi gerektiğini vurgulayarak, “En büyük tehlike, günümüz siyasi erkinde mevcut olan ‘Kent merkezindeki yeşil alanları ranta dönüştürme’ anlayışıdır. Bu anlayışın Kültürpark’ın doğan işlevsel boşluğundan yararlanarak ‘Çekim merkezi olmaktan çıktı, kente bir getirisi yok’ gibi bahanelerle burayı da ranta kurban etme olasılığı unutulmamalıdır.”

Proje belediyede

Kültürpark’ın “Bilim ve Kültür Parkı”na dönüştürülerek bölge için çekim merkezi haline getirilebileceğini kaydeden Kantarlı, hazırladıkları projenin İzmir Kent Konseyi’de kabul edildiğini belirtti.

Kantarlı, Projenin yaşama geçirilmesi için Büyükşehir Belediye Meclisi’ne gönderildiğini ifade etti.

Bilimsel gösterilerden sosyal aktivitelere...

Dünyanın bütün metropol kentlerinde bilim parkları/bilim merkezleri kurulduğunu ifade eden Prof. Dr. Kayhan Kantarlı, projeyle ilgili şu bilgileri verdi: “İzmir’de Bilim Parkı yaşama geçirildiği takdirde anaokullarından başlayarak ilk-orta ve yükseköğretim kurumları dahil tüm öğrenciler için, ‘dokun-keşfet’, ‘yap-öğren’ deney birimleri ve sergileri sayesinde aktif bir eğitim ortamı sağlanmış olacak; sürekli organize edilen paneller, konferanslar, sergiler, bilimsel gösteriler ve sosyal aktiviteleriyle bilime ve bilimsel düşünceye, teknolojiye önem verenler için bir çekim noktası olacaktır. Bilim Parkı, açık ve kapalı alanlarda kurulacak yap-öğren/dokun-keşfet deney birimleri, gezegenevi (planeteryum), doğa tarihi müzesi, son teknoloji ürünü 3 boyutlu belgesel sineması ve atölye çalışmalarını içeren etkileşimli eğitim ortamı sayesinde, olanakları kısıtlı okullar için tamamlayıcı bir uygulama alanı olarak da hizmet verecektir. Üniversitelerinin yanında İzmir’e “Öğrenen Kent” unvanını da kazandırmış olacaktır.”

Tuğçe Yerdelen / İzmir


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.