Kök hücre, görme kaybını düzeltti

İnsan sinir öncül hücrelerinden elde edilen kök hücreler, sarı nokta hastalığına sahip sıçanlara enjekte edildi. Bu hücreler, retina çevresinde koruyucu tabaka oluşturarak çoğaldı. Sonuçta dejenerasyon durdu

Kök hücre, görme kaybını düzeltti
17 Nisan 2015 Cuma 13:00

Doç.Dr. Şehime G. Temel
YENİ bir çalışmada yaşa bağlı gelişen Maküler Dejenerasyon (YBMD-sarı nokta hastalığı), hastalığın erken safhalarında geriye döndürüldü, onarıldı. YBMD dünyada yaklaşık 50 milyon kişiyi etkileyen 50 yaş veya daha büyük bireylerde görülen görme kaybının en önde gelen nedenidir. Hali hazırda YBMD ilerlemesini yavaşlatan hiçbir tedavi yoktur. YBMD’de retinanın merkezine yakın küçük pigmente hücrelerin olduğu nokta yani makulada hasar oluşur. Görme merkezine yakın alanda bulanık görüş en tipik sık görünen belirtisidir.
130 GÜN KORUDU
Çalışmanın yazarlarından ve Cedars-Sinai Rejeneratif Tıp araştırmacılarından Dr. Shaomei Wang; bu çalışmanın erişkin insan hücrelerinin tek seferlik enjeksiyonu ile sıçan YBMD modelinde görmenin korunmasını gösteren ilk çalışma olduğunu belirtti. Bu çalışmada elde edilen bulgular, 13 Nisan’da “İnsan sinir öncül hücrelerinden elde edilen uyarılmış çok potansiyelli kök hücreler YBMD sıçan modelinde görmeyi korudu’ başlığıyla saygın bilim dergilerinden “Stem Cell”de yayımlandı. Wang ve arkadaşları uyarılmış çok potansiyelli hücrelerden elde uyarılmış nöral progenitör kök hücreler enjekte ederek, YBMD için bir preklinik sıçan modeli kullanmıştır. Çalışma takımı, enjekte edilen hücrelerin koruyucu bir tabaka oluşturarak, çoğalmaya ve retina çevresine göç etmeye başladığını gözledi. Enjeksiyon tedavisi ile oluşturlan bu yeni hücre tabakası; sıçanlarda 130 gün için retinanın içinde devam eden dejenerasyonu durdurdu. Göreceli olarak hayvan yaşlarına bakıldığında 130 gün; insanlarda görme eyleminin kabaca 16 yıl korunmasına eşittir.
ÖN BULGU AŞAMASINDA
Çalışma yazarlarından ve Rejeneratif Tıp Enstitüsü Yönetim Kurulu Müdürü Dr. Clive Svendsen, uyarılmış nöral öncül kök hücrelerinin makula dejenerasyonu ile ilişkili görme kaybını yavaşlatan güçlü etkilere sahip olan yetişkin uyarılmış hücrelerin yeni bir kaynağı olduğunu önemle vurguladı. Araştırma ekibi; ek klinik öncesi veriler gerekli olduğunu ve kişiselleştirilmiş tedaviler ve diğer hastalıklar için umut verici bir kaynak olarak yetişkin kök hücrelerini enstitülerinin bir süredir sunabildiklerini’ belirtti. Cedars-Sinai ekibi, kendi bulguları ile çok heyecanlandıklarını, verilerin yorumlanırken abartılmamasını ve deneyin bulgularının ön bulgular olduğunu, daha fazla araştırmanın yapılıp tamamlanması gerektiğini vurguladı. Wang ve arkadaşları klinik öncesi çalışmalarla kök hücre enjeksiyonları güvenliğini ve etkinliğini test etmek için deneyler tasarladıklarını belirtti. Bu deneyler sonucunda çalışmada görüldüğü gibi sonuçlar iyi olursa; yeni ilaç uygulamaları bu aşamayı takip edebilecek.
50 YAŞ ÜSTÜ 4 KİŞİDEN BİRİNDE GÖRÜLÜYOR 
YBMD; gözde makula ismi verilen bölgenin bozulmasıyla karakterize bir hastalıktır. Makula, gözün arkasında yer alan ve ayrıntıları görmemizi sağlayan bir bölgedir. Bu bölge sayesinde okuyabilir ya da iğneden ipliği geçirebiliriz. Makula iyi çalışmadığı zaman baktığımız alanda bulanıklık ve karanlıktan şikayet ederiz. Makula dejenerasyonu, merkezdeki görmeyi azaltsa da yanlardan olan görmeyi bozmaz. Toplumda özellikle 50 yaş üstü gruplar her 4-5 kişiden birisinde, 85 yaşında ise her iki kişiden birisinde sarı nokta hastalığının belirtileri gözlenir. Önemli iki risk faktörü vardır: İlk olarak 65 yaşın üzerindeki kişilerin yaklaşık yüzde 25’inde sarı nokta hastalığı bulunur. İkincisi de bir gözde sarı nokta hastalığı var ise; hastalık bulunanların yaklaşık yüzde 90’ında 2 yıl içinde diğer gözde de hastalık gelişir.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.