Kemerburgaz'a 500 metrede kimyasal atık tehdidi

3 yıl önce kapatılan kimyasal atık bertaraf tesisi geceleri çalışmaya devam ediyor. Kanser vakaları arttı. Bakanlık, Valilik ve Büyükşehir yasa dışı faaliyete göz yumuyor İstanbul Kemerburgaz'a yalnıca...

Kemerburgaz'a 500 metrede kimyasal atık tehdidi
02 Ekim 2013 Çarşamba 10:10

4kemerburgaz

3 yıl önce kapatılan kimyasal atık bertaraf tesisi geceleri çalışmaya devam ediyor. Kanser vakaları arttı. Bakanlık, Valilik ve Büyükşehir yasa dışı faaliyete göz yumuyor

İstanbul Kemerburgaz'a yalnıca 500 metre mesafede yer alan Ekolojik Enerji Şirketi'ne ait tehlikeli kimyasal atık bertaraf tesisi Büyükşehir Belediyesi'nin kapatma kararına rağmen kanser tehlikesi saçıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi çevrede kanser oranlarının arttığını rapor etti. Çevresel Etki Değerlendirme raporu olmayan tesiste, asitli katranlar, kullanılmış aktif karbon, sentetik makine yağları, fuel oil, mazot, kömür katranı işleniyor. Oysa şirketin Kemerburgaz'daki tesisi, 15 Ekim 2010 tarihinde imar planı iptal edilerek kapatıldı. Kaçak durumdaki tesis 3 yıldır gündüzleri kapalı, geceleri faal. Üstelik şirketin tehlikeli atıkları, yakında yer alan İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne (İBB) ait Hamidiye Su A.Ş'nin kaynak kuyusuna sızdı.

Kanser İBB raporlarında

Tesisin çevre halkının sağlığına verdiği zarar İBB İmar Komisyonu'nca da tespit edildi. Komisyonun 16 Mayıs 2012 tarihli raporuna göre tesis tıbbi atık ve kimyasal atıkları yakarak havayı kirletiyor. Raporda, tesisin havayı kirlettiği, kanser hastalıklarını arttırdığı, çocukların astım ve bronşite yakalandığı, yaşlılarda nefes darlığı rahatsızlıklarında artış olduğu, tesiste filtreleme sisteminin olmadığı tespitleri yer aldı. Komisyon, ayrıca Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı denetim ekiplerinin yaptığı kontrollerde firmanın sızdırmazlık önlemlerini zamanında almadığını da rapor etti.

Yetkililer göz yumdu

Ekolojik Enerji Şirketi'nin yürüttüğü yasa dışı faaliyete Çevre ve Orman Bakanlığı, İstanbul Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi'nin göz yumduğu ortaya çıktı. Şirketin ÇED raporu yok. Ekolojik Enerji Şirketi, kimyasal atıkları çevre etki değerlendirmesi olmaksızın işliyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde konu gündeme geldi. Belediye Meclisi'nde verilen soru önergesi üzerine Büyükşehir Hukuk Müşavirliği komşu tesisin "ÇED gerekli değildir" raporuna sığındı. Hukuk Müşavirliği, Ekolojik Enerji Şirketi'nin yerine 300 metre uzaklıktaki Ekoprotek Enerji Teknolojileri Şirketi'ne ait "ÇED gerekli değildir" raporunu meclise sundu. Belediye Meclisi üyeleri durumu fark etti, 5 ay sonra 16 Temmuz 2010 tarihinde Büyükşehir Belediyesi Hukuk Müşavirliği, firmanın ÇED raporunun olmadığını bildirmek durumunda kaldı.

Soruşturma izni yok

Çevre ve Orman Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü de tesiste kimyasal atık işlendiğini görmezden geldi. Bakanlık, 2010 yılında bir soru önergesine verdiği yanıtta tesise yalnızca ayrıştırılmış katı atıklar, zirai biyokütle atıkları, fındık kabuğu ve hayvan atıklarının alındığını belirtti.

Çevre halkı, 24 Temmuz 2009'da tesisi denetlemekle sorumlu Çevre ve Orman İl Müdürlüğü yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulundu. Ancak İçişleri Bakanı Muammer Güler, İstanbul Valisi olduğu dönemde ilgili kamu görevlileri hakkında soruşturma izni vermedi.

Hamidiye Su'ya sızdı

Ekolojik Enerji Şirketi, tehlikeli atıkları varillerle toprağa gömdü; atıklar, toprağa sızdı. Sızıntıdan, Hamidiye Su A.Ş.'nin 9 No'lu Kaynak Kuyusu da etkilendi. 2009'da yaşanan olay Hamidiye Su A.Ş.'nin İSKİ'ye yazdığı 17 Haziran 2009 tarihli yazıyla belgelendi. Hamidiye Su, yaptığı incelemelerle, çöp gazı ile enerji üretiminin yanı sıra, dışarıdan getirilen kimyasal ve biyolojik atıkların yakılarak enerji üretildiğini de rapor etti. Hamidiye Su, kaynak kuyusundaki yoğun koku ve bulanıklık sebebiyle 31 Mayıs 2009'dan itibaren su alımını durdurdu. İSKİ durumu Çevre Bakanlığı'na iletti. Çevre Yönetimi Genel Müdürü Prof. Dr. Lütfi Akça, 2009'da depo alanının taban geçirimsizliğinin sağlanmasının ve yeraltı suyunun kirlenmesinin önlenemeyeceğini bildirdi. Prof. Akça, 13 Mayıs 2010'da aynı göreve devam etmekteyken yönetmelik doğrultusunda enerji kazanımı yapmak üzere bu tesise işletme lisansı verdi.

Ömer Salman kimdir?

Ekolojik Enerji Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Salman, eski bir İSKİ müteahhidi. Hürriyet Gazetesi'nde 8 Şubat 2011'de yayımlanan röportajına göre Salman'ın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile ilişkisi, Erdoğan'ın İBB Başkanı olduğu günlere dayanıyor. Salman bu ilişkiyi röportajda şöyle anlatıyor: "İSKİ'de yarım kalmış bütün işlerim için dilekçe verdim, 'İlk önce benim dosyalarımı inceleyin, haksızlık varsa bedelini ödeyeyim' dedim. İncelediler, devam kararı aldılar ve elimdeki 3 işi bitirdim. Diğer işlere davet geldi."

Salman'ın belediyeyle yaptığı işler oldukça kapsamlı. Şirketin internet sitesinde yer alan uygulanmış projelerden biri, E5'i E6'ya bağlayan 10 kilometre uzunluğunda ve 20 metre genişliğindeki Pendik - Kurtköy Yolu. Bu işin toplam tutarı 15 milyon 500 Bin ABD Doları.

Salman'ın faaliyetlerine bir diğer örnekse, "Cendere Yolu, Yol ve Ortak Altyapı İnşaatı" çalışması. Tutarı 17 Milyon ABD Doları.

Soner Bahadır / Selçuk Özcan


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.