‘İstanbul halkı sokağa çıkıp projeyi durdurmalı’

Çevre örgütleri ve meslek odaları, İstanbul’a 3. Köprü imar planının Belediye Meclisi’nde onaylanmasına sert tepki gösterdi. Mücadele çağrısında bulunan uzmanlar, “İstanbul...

‘İstanbul halkı sokağa  çıkıp projeyi durdurmalı’
14 Eylül 2013 Cumartesi 14:19

05kopru

Çevre örgütleri ve meslek odaları, İstanbul’a 3. Köprü imar planının Belediye Meclisi’nde onaylanmasına sert tepki gösterdi. Mücadele çağrısında bulunan uzmanlar, “İstanbul can çekiyor” dedi

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi, 3. Köprü’nün yapımını düzenleyen imar planını onayladı. Raporun onaylanması çevre örgütlerinin ve meslek odalarının tepkisini çekti. Uzmanlar, köprünün, ulaşım sorununu çözmeyeceği, İstanbul’un akciğerleri konumunda olan Kuzey Ormanları’nı yok edeceği, bu köprünün yapılmak istenmesinin asıl sebebinin bölgede oluşturulan rant olduğu konusunda hemfikir.

‘İktidardan kurtulmadıkça rahat yok ‘

Kuzey Ormanları’nda projenin yaratacağı yıkıma karşı mücadele eden Kuzey Ormanları Savunması (KOS) Kurucu Üyesi Prof. Dr. Zerrin Bayraktar, projenin plansız bir şekilde yürütüldüğünü söyledi. İstanbul ile ilgili kararların Başbakan Tayyip Erdoğan’ın tekeline girdiği eleştirisinde bulunan Prof. Dr. Bayraktar, “Bu ihale yapıldığında proje yoktu. ÇED raporu da yoktu. Dünyanın hiçbir yerinde böylesine büyük bir proje bu kadar plansız, projesiz şekilde yapılmaz. Memleketi de böyle idare ediyorlar. Arap ülkelerinde bile böyle bir yönetim anlayışı yoktur. Türkiye’ye getirisi, götürüsü hesaplanmadan projeyi yürütüyorlar” dedi. Mücadele çağrısında bulunan Bayraktar, “İstanbul halkının sokağa çıkıp bu projeyi durdurması lazım. Bu iktidardan kurtulmadıkça rahat yok” ifadelerini kullandı.

‘Her köprü rant için’

Kent Hareketleri Yönetim Kurulu üyesi Çiğdem Şahin de İstanbul Boğazı’na köprü yapmanın ulaşım sorununu çözmeyeceğini, köprünün rant için yapıldığını vurguladı. Çiğdem Şahin, “3. Köprü güzergâhındaki ormanların tahrip edileceğini, çevrenin betonlaştırılacağını ve köprünün ulaşım sorununu çözmeyeceğini bilim insanları uzun bir süredir söylüyor. Ulaşım sorununu çözmek için raylı sistemlere ve deniz ulaşımına başvurulabilir. Her köprü otomobil satışı ve rant için yapılıyor. İstanbul için verilen kararların tek merkezden verilmesinin olumsuz sonuçlarını yaşıyoruz. Diğer ülkelerde bu tür kararlar için yıllarca çalışılıyor. İstanbul’un akciğerlerini yok eden bir proje. İstanbul’un can çekişini izlemek beni yaralıyor” şeklinde konuştu.

Köprü projesi ile bölge halkının evlerinden edileceğini de belirten Şahin, “Gezi ruhuyla birlikte bütün İstanbul için birlikte mücadele edeceğiz. O güzergâhta doğacak barınma hakkı mağduriyetleri konusunda da halkla bütünleşerek mücadele edeceğiz” dedi.

‘ÇED gerekliydi’

Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhcu, planının onaylanmasını “AKP hükümetinin verdiği talimatlar İBB Meclisi’nde AKP’li üyeler tarafından hayata geçiriliyor” şeklinde yorumundı. Muhcu, “Söz konusu karar, hukuksuz ve yasalara aykırı dayanaklar ileri sürülerek çıkarıldı. Böyle bir plan İmar Komisyonu’na gelmemeliydi. Çünkü kararda ÇED gerekli olmadığı söylenmiş. Mutlaka 3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu ile ilgili ayrıntılı bir ÇED raporu gerekliydi. Bu raporun hazırlanması durumunda bu projenin olumsuz etkileri, köprünün ulaşım sorununu çözmeyeceği ve ormanları yok edeceği ortaya konacaktı” ifadelerini kullandı.

Eyüp Muhcu, İBB Meclisi üyelerine “İBB üyelerinin şehre ve ülkeye karşı sorumlulukları konusunda düşünmeleri gerekir. İBB Meclis üyelerine bu yağmayı durdurmaları çağrısında bulunuyorum” şeklinde seslendi.

‘Ulaşım sorunu çözülmeyecek’

Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Başkanı Semra Ocak da 3. Köprü’nün ulaşım sorununu çözmeyeceği görüşünde. Ocak şöyle konuştu: “Köprü’nün orta ve uzun vadede ulaşım sorununu çözmeyeceğini ve Kuzey Ormanları’nda ciddi bir tahribata yol açacağını uzunca bir süredir yaptığımız çalışmalarda dile getiriyorduk. Bu proje nüfusun İstanbul’un Kuzey bölgesine taşınması ve orada oluşacak rant için hazırlanıyor. AKP hükümeti, bu projeyi hazırlarken bilim insanlarıyla birlikte olmalıyd.”

‘Etüdsüz plan meşrulaştırılıyor’

Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Başkanı Tayfun Kahraman ise konuyla ilgili şunları söyledi; “Bir imar revizyonu gerekiyordu. Bu kararla bu yapıldı. Etütler yapılmadan hazırlanan bu proje İBB tarafından meşrulaştırılıyor. Daha önce güzergâhlarla ilgili 18 dava açmıştık. Meclis’ten geçen bu plan da askıya çıkınca diğer odalarla birlikte yine dava açacağız” ifadeleriyle dile getirdi.

SONER BAHADIR


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.