İnşaatları mühendisler değil müteahhitler yapıyor

İstanbul’daki hızlı ve çarpık yapılaşma uzmanları isyan ettirdi. 17 Ağustos’un yıldönümüyle tekrar tartışmaya açılan ‘İstanbul depreme hazır mı’ sorusuna Aydınlık yanıt aradı

İnşaatları mühendisler değil müteahhitler yapıyor
31 Ağustos 2015 Pazartesi 18:40

Ekin Eken
Tartışmaya farklı bir bakış açısı getiren TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Cemal Gökçe, inşaat fakültelerinde verilen eğitime vurgu yaparak özel üniversitelerin artışıyla ortaya çıkan durumu şöyle özetledi: Yanlış yapılaşmanın sebeplerinden biri de yetersiz okullardan düşük puanlarla mezun olan niteliksiz diplomalılar... 196 puan alan da 520 puan alan da aynı diplomayı alıyor.

‘BASİT PROJELERLE DENETLEYİCİ UNVANI ALINIYOR’
Aydınlık’a konuşan Gökçe, “İnşaat mühendisi olmak için artık bir diploma yeterli gelmektedir. Türkiye deprem bekleyen bir ülke olmasına rağmen bir üniversite diploması yeterli sayılıyor. Hatta diplomadan sonra mühendis olmaları 3 yılda yapacakları 3 basit projeye bağlı! Bunu atlattıktan sonra çok katlı yapılara ‘denetleyici’ sıfatıyla girebiliyorlar. Meslek odalarının yapacağı seminerler ve vereceği sertifikalar da diploma kadar önem taşımaktadır” dedi.
İnşaat fakütleri ve yüksekokullarında yeterli imkanların olmadığını ifade eden Gökçe, buna özel üniversitelerde de mühendislik bölümlerinin eklenmesiyle niteliğin düştüğünü aktardı.

‘196 PUANLA DA MÜHENDİS OLUNUYOR, 520 PUANLA DA’
Türkiye’de inşaat mühendisliği diploması veren 108 üniversite ve 182 inşaat mühendisliği bölümü olduğunu söyleyen Gökçe, “Fakülte ve yüksekokulların büyük kısmının yeterli fiziki şartları, laboratuvar ve öğretim kadroları yoktur. Ayrıca birkaç yıl sonra aramıza her yıl 8-9 bin diplomalı işsiz katılacaktır. Bu bölüm ve programlara 2014-2015 öğretim yılında 10 bin 363 öğrenci yerleştirilmiştir. 196 puan alan da 520 puan alan da aynı diplomayı alacak” diye konuştu.
Cemal Gökçe, mühendislik eğitimi verecek okullarda olması gerekenleri de maddeler halinde şöyle sıraladı:
“ İyi bir akademik kadro, nitelikli laboratuvar koşulları, apartmandan bozma mahalle okullarının ötesinde fiziki şartları düzgün fakülteler olmalıdır.”
Gökçe, üniversite diploması yanında meslek odalarından alınacak eğitimlerin sonunda verilen sertifikaların çok önemli olduğunu vurgularken, şu sözleriyle odaların önünün kapatıldığının da altını çizerek “AKP, meslek odaları ile mesleği icra edenlerin arasındaki bağı koparmış ve diplomalı yetersiz mühendis sayısını artırmıştır” ifadelerini kullandı.
İnşaat sektörüne “üretim” gözüyle bakıldığını ve sıkça yapılan “ucuz” mühendis aramanın çok büyük bir hata olduğunu kaydeden Gökçe, şunları vurguladı:
“Hastalandığımızda en iyi doktoru ararız ya da hukuki bir işlemimiz olduğunda en iyi avukatı ararız. Ancak Türkiye’de inşaat sektörüne artık ‘üretim’ gözüyle bakılıyor ve inşaat mühendisleri seçilirken ‘en ucuzu’ aranıyor. Bir doktorun hatası bir hastayı etkileyecekken bir mühendisin hatası o hastaneyi, çalışanları, hastaları ve ekipmanları etkilemektedir.”
İnşaatların mühendislerden çıkıp müteahhitler elinde olduğunu söyleyen Gökçe, “Yapı üretim sürecinde dikkate alınması gereken yer seçim kararlarından proje üretimine, proje üretiminden malzeme seçimine, malzeme seçiminden yapı denetimine kadar gerekli olan mühendislik kurallarına bugün bile uyulmamaktadır. Oysa sağlıklı inşaatlar için her adımda mühendislik bilgisi ve bilime ihtiyacımız vardır.
Kentlerimizde bulunan yapılar bir mühendis, mimar ve kent plancısı anlayışıyla ele alınmıyor. Bir müteahhit anlayışı olan YIK-YAP anlayışıyla ele alınıyor” dedi.

Etiketler; #deprem

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.