İmamlara resmi nikah yetkisi

Şûranın komisyon başkanlığını yapan o dönemin Anara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Medeni Hukuk Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Turgut Akıntürk ise “Türkiye’de, Atatürk’ün yapmış olduğu devrimlerin en önde geleni hukuk devrimidir,...

İmamlara resmi nikah yetkisi
05 Kasım 2014 Çarşamba 08:35

03IMAM1

AKP, Anayasa’nın Devrim Kanunlarından olan ve 174. maddesinde yer alan “evlenme aktinin evlendirme memuru önünde yapılacağına” dair kanunu, “imamlara resmi nikah kıyma yetkisi verilsin” diyerek yok sayıyor.

AKP Kadın Kolları İzmir İl Başkanı Özen Kızılırmak geçtiğimiz günlerde resmi nikâhın camide kıyılması yönünde bir proje hazırladıklarını ve projeyi Diyanet İşleri Başkanlığına sunacaklarını açıklamıştı. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez de katıldığı bir televizyon programında, resmi nikâhla dini nikâh ikileminin ortadan kaldırılması gerektiğini belirtmişti. Resmi olmayan dini nikâhların suistimal edildiğini savunan Görmez, imamlara resmi nikah yetkisi verilirse küçük yaşta çocukların evlendirilmesi sorununun çözüleceğini ileri sürmüştü.

Avukat Esin Özbey, Anayasanın İnkîlap Kanunlarının Korunması başlıklı 174. maddesini hatırlatarak, “Diyanet İşleri Başkanı’nın ve diğerlerinin ‘müftülere de evlendirme yetkisi verilsin’ sözleri açıkça Anayasaya aykırıdır. Anayasanın 174. maddesindeki o hüküm, evlenme aktinin evlendirme memuru önünde yapılacağına dair hükmü devrim kanunu ilan etmiş” dedi.
“Önce, devrim kanunlarının korunmasına dair hükmü kaldırmaları lazım” diyen Av. Özbey, “Buna da güçleri yetmeyeceği için ‘çocukların küçük yaşta gelin olmasını önleyeceğiz, kadınların mağdur olmasını önleyeceğiz’ diyerek aslında olumlu gerekçelerle iyi bir öneri getirdikleri algısını yaratıyorlar” diye konuştu.
Müftülere resmi nikah kıyma yetkisi verilmesi daha önce 25-27 Mayıs 1988 tarihleri arasında Ankara Hilton Oteli’nde Devlet Bakanlığı Aile Araştırma Kurumu Başkanlığı tarafından düzenlenen 3. Aile Şûrası’nda Medeni Hukuk Profösörü Hüseyin Hatemi tarafından gündeme getirilmişti. Hatemi, Medeni Kanun Tasarısı’nın Aile Hukuku’na İlişkin Kurallarının Gözden Geçirilmesi adıyla şûraya sunduğu kişisel raporda, evlenmenin şekli konusunda şunları savunmuştu; “Kanaatimce, bizde Anayasa gereğince kamu görevlisi (Diyanet İşleri Mensubu) olan müftü de alternatif (Seçimlik) olarak evlendirme memuru yetkisini haiz kılınırsa, ‘evlilik dışı birlikte yaşamalar’ önemli ölçüde azalmış olacaktır.”
Şûranın komisyon başkanlığını yapan o dönemin Anara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Medeni Hukuk Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Turgut Akıntürk ise “Türkiye’de, Atatürk’ün yapmış olduğu devrimlerin en önde geleni hukuk devrimidir, hukuk devriminin de temel taşı medeni hukuk usulüyle tek kişiyle evliliktir. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nda, Cumhuriyet rejiminin değiştirilmesi teklif dahi edilemez deniliyor. Bırakın müzakereyi, teklif dahi edilemez. Kırk yıllık bir hoca olarak, şu yaşa gelmiş bir insan olarak, Anayasanın o maddesini kıyasen buraya da getiriyor; böyle bir teklif asla yapılamayacağından oya da koymuyorum” diyerek teklifi oylamaya dahi sunmamıştı.

Sinem Gülcan / Ankara


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.