Her 3 çocuktan biri yoksunluk içinde

Türkiye’de 0-15 yaş aralığındaki 20 milyon çocuktan 7 milyonu şiddetli maddi yoksunluk içinde. Çocukların yüzde 40’ı yeterli beslenemiyor. Maddi yoksunluk çok çocuklu aile oranının yüksek olduğu doğu ve güneydoğuya gittikçe artıyor

Her 3 çocuktan biri yoksunluk içinde
07 Haziran 2016 Salı 11:02

Toplum Servisi
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, önceki gün Kadın ve Demokrasi Derneği’nin (KADEM) yeni hizmet binasının açılış töreninde “Anne olmayan kadın yarımdır” diyerek 3 çocuk tavsiyesinde bulundu. Oysa Türkiye’de her üç çocuktan biri maddi yoksunluk içinde yaşıyor.
Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi’nin (BETAM) yayımladığı araştırma notuna göre 2014 yılında 0-15 yaş aralığındaki 20 milyon çocuğun 7 milyondan fazlası Avrupa Birliği’nin şiddetli maddi yoksunluk tanımını içeren koşullarda yaşıyor. Çocukların yaklaşık yüzde 40’ı iyi beslenmeleri için gerekli olan protein ihtiyacının et, tavuk ya da balıktan karşılayamıyor.
Avrupa geneli ile karşılaştırıldığında, Türkiye hem daha düşük kişi başı gelire sahip ülkelerin hem de ekonomik krizden şiddetli olarak etkilenmiş ülkelerin gerisinde. 2014 yılında ülkemizde yaşayan çocukların yüzde 36’sı şiddetli maddi yoksunluk içerisindeyken Türkiye’yi yüzde 30’un üzerinde oranlara sahip Romanya ve Macaristan izliyor. Yunanistan ve Portekiz’de ise çocuklarda şiddetli maddi yoksunluk yüzde 23,3 ve yüzde 12,9.

1 HAFTA BİLE TATİL YAPAMIYOR
TÜİK’in 2014 Gelir ve Yaşam Koşulları Anketi’ne göre Türkiye’de çocukların yüzde 74,6’sı evden uzakta bir haftalık tatil masrafını karşılayamayan hanelerde yaşıyor. Ayrıca, çocukların yaşadığı hanelerin yüzde 53’ünün evinde otomobil yok. Çocukların yüzde 51,3’ü son 12 ay içerisinde ev kirasını, elektrik, su, gaz ve kredi kartı faturalarını planladığı gibi ödeyemeyen evlerde yaşıyor.
Çocuklar arasındaki şiddetli maddi yoksunluk sorunu, batı bölgelerinden doğu bölgelerine doğru gidildikçe artıyor. En şiddetli çocuk yoksunluğu yüzde 55,1’le çok çocuklu ailelerin yaygın olduğu Güney Doğu Anadolu’da. Kuzey Doğu Anadolu’da da çocukların yüzde 52,9’u şiddetli maddi yoksunluk içinde. Şiddetli çocuk yoksunluğunun en az olduğu Batı Marmara bölgesinde bu oran yüzde 17,2.
Prof. Dr. Seyfettin Gürsel, Yrd. Doç. Dr. Gökçe Uysal, Selin Köksal tarafından yayımlanan araştırmada, “Çocuklarda görülen maddi yoksunluğun ömür boyu süren, hatta bir sonraki nesillere aktarılan etkisi dikkate alınarak, Türkiye’de bu konuda etkin ve çok yönlü sosyal politikalara ihtiyaç var” önerisi yer alıyor.

ŞİDDETLİ MADDİ YOKSUNLUK NEDİR?
Şiddetli maddi yoksunluk bireylerin hayatlarına düzgün bir şekilde devam edebilmeleri için gerekli olan ihtiyaçların yerine getirilememesi olarak tanımlanabilir. Avrupa Birliği İstatistik Ofisi’nin ölçütlerine göre; kira ve faturaların ödenmesi, evin ısınma ihtiyacının karşılanması, beklenmedik harcamaların karşılanması, iki günde bir et, balık ya da protein eşdeğer gıdalarının tüketilmesi, evden uzakta bir haftalık tatil masrafının karşılanması, bir arabaya, bir çamaşır makinesine, bir renkli televizyona ve bir telefona sahip olunması kriterlerinden dördünün yerine getirilememesi durumu.  

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.