Hem hukuk hem zeytin kazandı

Geçen hafta Danıştay İdari Dava Daireler Kurulu’nun aldığı “zeytinlik kararı”nda davacıların savunmasını yapan Av. Senih Özay ile Körfez Belediyeler vekili Av. Fatih Murat Ülkü, kararı Aydınlık’a değerlendirdi.

Hem hukuk hem zeytin kazandı
19 Ağustos 2015 Çarşamba 17:31

Hayati Özcan / İzmir

Geçen hafta Danıştay İdari Dava Daireler Kurulu’nun aldığı “zeytinlik kararı”nda davacıların savunmasını yapan Av. Senih Özay ile Körfez Belediyeler vekili Av. Fatih Murat Ülkü, kararı Aydınlık’a değerlendirdi. Avukatlar, söz konusu kararın Marmara, Ege ve güney bölgelerinde yerel idare mahkemelerinin kararlarını da etkileyecek emsal niteliğinde bir karar olduğunun altını çizdi. Karar, zeytinlik alanların 3 kilometre yakınında her türlü maden arama ve taş ocağı gibi faaliyetlere yasak getirerek “Gerekli tedbirler alınmış olsa bile, zeytinlik sahalarında ve bu sahalara üç kilometre mesafede zeytinyağı fabrikaları ile küçük ölçekli tarımsal sanayi işletmeleri hariç kimyevi atık bırakan, toz ve duman çıkaran ya da sayılan olumsuz sonuçlara yol açma ihtimali bulunan tesislerin yapılmasını ve işletilmesini önlemek olduğu açıktır” hükmünü getirdi. Böylece, mevcut zeytinlik sahalarına üç kilometreden az mesafede kurulacak maden ocaklarına karşı mevcut kanunun amacını tekrar etti ve bu gerekçeyle, 3 kilometre içindeki zeytinlik bir alanda kurulan ve kurulacak olan tüm madenlerin 3573 yasaya aykırı olduğuna karar verildi.

VATAN TOPRAKLARINI SAVUNAN BİR KARAR
Av. Fatih Murat Ülkü, 26 yıldır süren ve 1989 yılında başlayan siyanürlü altın, maden çıkarma faaliyetine karşı ilk defa Danıştay Daireler Kurulu’nun karar aldığına dikkat çekti. Av. Ülkü, “Artık ülke çapında tazminat davaları, ceza davaları açılacak bir döneme girilmiştir. Bırakın siyanürü toz duman çıkaran tüm madenler yasaklanarak zeytinlikler büyük koruma alına girdi. Vahşi kapitalizme karşı ciddi bir yasak getirilmiş, kar hukuku yerine doğa, çevre ve vatan topraklarını savunan bir karar kazanılmıştır.” diye konuştu.
Av. Senih Özay ise, “Türkiye’de zaten güçlü bir hukuk var. Yeter ki hâkimlerimiz ve yargı böyle cesurca hukukun içinde kalsınlar. Bu karar yargının itibarını yükseltmiştir” değerlendirmesini yaptı.
Av. Özay, kararı “Tüm madencilik faaliyetleri bakımından tarihsel bir karar” olarak niteledi.

GERİYE SİYANÜRLÜ TOPRAK VE TAŞOCAKLARI KALDI
Koza Madencilik’in Büyükdere köyündeki altın ocakları 5 yıl önce kapandı, milyon tonlarca kaya parçası çıkartarak altın cevherini çıkartıp işlerini bitirdiler. Köylüler, firmanın faaliyet gösterdiği 3 yıl boyunca günde 3-4 bin ton kaya götürüldüğüne tanık oldu. Şimdilerde, o faaliyetten arta kalan ve üstü örtülen 200 bin ton siyanürlü toprağın çevreye ne zarar getireceği meselesi var. Büyükdere köyünde 70 hektarlık alanda ise taşocağı kavgası halen sürüyor. Taşocakları tam 3 kez kapatıldı, 4. kez başka isimle faaliyet gösteriyor. Yıllık 250-400 bin ton mısır üretilebilir” raporu olan alanda çalışan taş ocaklarının sahibinin ise Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal olduğu biliniyor.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.