Hekimler düz pakette ısrarlı

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun ‘Düz (kara) paket gündemden çıktı’ açıklaması hekimlerin tepkisine neden oldu. Türk Toraks Derneği Tütün Kontrolü Çalışma Grubu, ‘Tütün endüstrisinin çıkarları sağlığımızdan değerli değil’ açıklaması yaptı

Hekimler düz pakette ısrarlı
01 Mayıs 2016 Pazar 11:37

Türk Toraks Derneği Tütün Kontrolü Çalışma Grubu, Sağlık Bakanlığı’nın sigarada tek tip düz (kara) paket uygulamasından vazgeçmesine tepki gösterdi.
Sağlık Bakanlığı’nın 29249 nolu 27 Ocak 2015 tarihli “2015-2018 Ulusal Tütün Kontrolü Eylem Planı”yla Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren düz paket uygulamasından geri dönmesi üzerine Türk Toraks Derneği’nden açıklama yapıldı. Açıklamada, Türkiye’de yılda ortalama 100 bin kişinin tütün ve tütün ürünleri kullanımına bağlı hayatını kaybettiği hatırlatılarak, “Tütün endüstrisinin marka kazanımları, kaygıları halkımızın akciğer sağlığından değerli olamaz” denildi. Türk Toraks Derneği Tütün Kontrolü Çalışma Grubu’nun açıklamasında şu ifadeler yer aldı:
Tütün kullanımı önde gelen önlenebilir ölüm ve hastalık sebeplerinden birisidir. Her yıl Türkiye’de ortalama 100 bin kişi tütün ve tütün ürünleri kullanımına bağlı olarak hayatını kaybetmektedir. Bilimsel araştırmalar sigara paketi ve tütün ürünleri üzerindeki tütün endüstrisine ait marka ve paket tasarımlarının, bu ürünleri kullanan kişileri tütün kullanımının zararları hakkında yanlış yönlendirdiğini ve başta tütün endüstrisinin hedeflediği gençler ve kadınlar olmak üzere tütün kullanımını daha cazip hale getirdiğini ve sağlık uyarılarının etkisini azalttığını göstermiştir.

AVUSTRALYA DENEDİ
Düz paket uygulaması Avustralya’da 2012 yılında yürürlüğe girmiştir. İrlanda, Norveç, Birleşik Krallık ve Fransa da bu konuda çalışmalarını hızlandırmıştır. Avustralya’da 2012 yılından bu yana tütün kullanım oranlarında düşme ve gençlerin bu uygulamalardan yararlandığı bildirilmiştir.
Türkiye’nin de imzaladığı Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesi (TKÇS) ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)’nün de önerdiği gibi Sağlık Bakanlığı, kamuya açık alanlarda tütün kullanımına getirdiği düzenlemelere ek olarak, tek tip kara (düz) paket olarak adlandırılan uygulamayla sigara paketi ve tütün ürünleri üzerinde yasal uyarı ve yazılar, resim, şekil ve grafikler, markanın yazım şekli, punto boyutu, konumu, rengi, uyarı mesajları ve diğer zorunlu yazı, ibare, şekiller dahil paketle ilgili hususları kanunla düzenleyeceğinin bilgisini kamuoyuyla paylaşmıştır.
Ülkemizdeki tütün tüketimine bağlı hastalık ve ölümleri azaltmak üzere yürürlüğe konulan dünyanın en kapsamlı yasalarından biri ile sigara iç satışları 2008 yılından itibaren düşmekteyken 2014 yılından itibaren tüketim artmaktadır. Görülen odur ki, tütün ürünü kullanan bireye yönelik uygulama ve düzenlemeler tütün salgınının bulaştırıcısı tütün endüstrisine yönelik düzenlemeler olmadıkça tütün kontrolünde dünyada haklı olarak çok iyi bir yerde olan Türkiye’nin konuyla ilgili kazanımları geriye gidecektir.

PAKETİN KENDİSİ REKLAM
Sigara paketinin kendisinin reklam olduğu bilgisinden hareketle, Sağlık Bakanlığı’nı imzaladığı DSÖ Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesi kurallarını uygulamaya ve tek tip kara (düz) paket uygulamasıyla ilgili yasal düzenlemeleri tekrar yürürlüğe koymaya davet ediyoruz.

SİGARA KULLANIMI ÖĞRENCİLERDE HIZLA ARTIYOR
Türkiye’de Sağlık Bakanlığı tarafından Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile yapılan “Küresel Gençlik Tütün Araştırması” 2003-2012 yılları sonuçlarına göre, 13-15 yaş grubu öğrencilerde sigara kullanımı yüzde 51, diğer tütün ürünü kullanımı yüzde 88 arttı. Gelecek yıl sigara içmeye başlayabileceğini söyleyen gençlerde yüzde 96 oranında artış var. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan Türkiye Sağlık Araştırması’na göre de 2010 yılında erişkinlerde her gün sigara içen oranı yüzde 25 iken 2014 yılında yüzde 27’e çıktı. Erkeklerde sigara içme oranı yüzde 39’dan yüzde 42’ye, kadınlarda da 2010 yılında yüzde 12 olan sigara içme oranı 2014 yılında yüzde 13’e ulaştı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.