Hekimler, çocuklarına kendi mesleklerini tavsiye etmiyor

Hekimlerin yüzde 68’i ‘mesleğimi çocuğuma kesinlikle tavsiye etmem’ diyor, yalnızca yüzde 6’sı çocuğunun bu mesleği...

Hekimler, çocuklarına kendi  mesleklerini tavsiye etmiyor
18 Mayıs 2014 Pazar 12:52

4mansTips

Hekimlerin yüzde 68’i ‘mesleğimi çocuğuma kesinlikle tavsiye etmem’ diyor, yalnızca yüzde 6’sı

çocuğunun bu mesleği seçmesini istiyor. Hekimler, toplum içinde saygınlıklarını yitirdiklerini düşünüyorlar

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği’nin (TJOD) yaptığı araştırmaya göre hekimlerin yalnızca yüzde 6’sı çocuğuna kendi mesleğini öneriyor. TJOD’un Antalya’da düzenlediği “12. Ulusal Kadın Hastalıkları ve Doğum Kongresi”nde derneğin yaptığı araştırma sonuçları da açıklandı.

Çoğunluğu 50 yaş altı tüm illerden 755 hekim arasında yapılan araştırmaya göre, erkek kadın doğumcular iş bulmakta zorlanırken, doktorların büyük çoğunluğu kendilerini mesleklerini yaparken güven içinde hissetmiyor. Hekimlerin yüzde 83’ü mesleğin toplum içindeki saygınlığının ciddi olarak azaldığını düşünüyor. Bu görüşte olanların büyük bölümü devlet ve üniversite hastanelerinde çalışan doktorlar. Çocuğuna mesleği tavsiye etme oranı ise yalnızca yüzde 6. Yüzde 68, hekimliği kendi çocuğuna “kesinlikle tavsiye etmem” diyor.

Sağlık politikaları başarısız

Devletin sağlık politikasının mesleki gelişim ve uygulamalar açısından ne derece başarılı bulunduğunu araştıran ankette yüzde 65’lik bir oran hiç başarılı bulmazken, başarılı bulanların oranı ise yüzde 0,6’da kaldı. Sağlık politikasının başarılı bulunmamasının sebepleri ise doktorların kötü çalışma koşulları ve haklarının korunmaması, mesleki saygınlığın azaltılması, doktorlar aleyhindeki politikalar, mesleki gelişime yatırım yapılmaması, doktor ve hasta arasındaki ilişkiye zarar vermesi, doktorların güvenliğinin yetersizliği olarak sıralandı.

Güvende hissetmiyor

“Hastaların doktora karşı geliştirebileceği olumsuz tutum ve davranışlara karşı kendini hukuksal çerçevede yeterince güvende hissediyor mu?” sorusuna ise doktorların yüzde 55,9’u, “Tamamen yetersiz” yanıtını verirken, yalnızca yüzde 1,2’si, “Tamamen yeterli” dedi.

Türkiye’de sezaryen oranlarının yüksek olmasının en önemli nedenleri medikal sorunlar yüzde 67, aile isteği yüzde 40, toplum baskısı yüzde 17, hekimlerin yönlendirilmesi yüzde 5, özel hastaneler yüzde 5, sağlık politikası yüzde 5, yardımcı personel yetersizliği yüzde 4, doğum sonrası komplikasyonlar yüzde 3 şeklinde sıralandı.

Hekimlerin yüzde 67’si erkek kadın doğum hekimlerinin özel sağlık kurumlarında iş bulması konusunda sıkıntı olduğunu düşünüyor. Bunun nedenlerini yüzde 43 toplum baskısı, yüzde 20 hasta talebi, yüzde 17 özel kurum yöneticilerinin tercihi, yüzde 13 hükümet politikası, yüzde 11 dinsel sebepler olarak açıklıyor.

TJOD Genel Sekreteri Prof.Dr. Adeş Karateke araştırmanın devlet hastaneleri, özel hastaneler, özel muayenehaneler, üniversite hastaneleri ve klinik doktorlarını kapsadığını söyledi.

Türkiye muhafazakarlaştı... Erkek, kadın doğumcular işsiz kaldı

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Başkanı Prof. Dr. Cansun Demir, kongrede yaptığı konuşmada Türkiye’de son 12 yıldır muhafazakarlaşma olduğunu belirterek erkek jinekologların iş bulmakta sıkıntı yaşadığını söyledi.

Prof. Dr. Demir şöyle konuştu: “Eskiden insanların erkek ya da kadın, diye doğum uzmanı arayışı çok fazla değildi. Şimdi üniversite hastanelerine bile ‘Kadın, kadın doğumcu yok mu?’ diye arayıp soruluyor. Özel sektörde bu çok daha yüksek oranlarda. İçerideki personelin tamamının kadın olduğunu söyleyerek yönlendirme yapılmaya çalışılıyor. Özellikle son yıllarda birçok erkek, kadın doğum uzmanı iş bulmakta güçlük çekiyor. Kadın doğum uzmanları sırf bu nedenle ayda en az 10- 12 gece nöbeti tutuyor.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.