Hayat kadındır

Değirmenin alttaşı kadındır. Üstünde demir dövülen örs, kadındır. Gökyüzü eril, yeryüzü dişildir. Yunus Emre, ‘Bize rahmet yerden gelir’ sözünü boşuna söylememiştir. Kadınların dillerinin üstü söz, dillerinin altı ‘ağıt’ kokar. Şehitlerimizin ağıtlarını kim yaktı?

Hayat kadındır
07 Temmuz 2016 Perşembe 11:30

Osman Şahin / Yazar

Ateş kadına aittir. Her evde kadın yakar ateşi. Değerli konukların ağırlandığı, sini sini pilavların yenildiği evlerde ateşin kömürü söndürülüp saklanır, uğur getirsin diye başka ateşlere atılır karıştırılırdı.
Yörüklerle Türkmenler çevrecidirler. Yüzlerce yıldan beri ormanın içinde yaşamalarına karşın en ufak orman yangınına sebep olmamışlardır. Komşudan ateş istemek zengin bir gelenektir.
Türkmenler çoğalmayı kalabalık olmayı severler. Bu konuda pek çok atasözü ve deyim üretmişlerdir. “Kalabalık ürkütür, derin su batırır” gibi.
Kadının içinde tanrıça, tanrıçanın içinde Anadolu kadını vardır.
Türkmen kadınının dik duruşunun simgesi, Mor Cepken’i, aynı adı taşıyan öykü kitabımda yazdım, yayımladım.
Bir de ağır kan davalarında, yaşlı anaların iç gömleğini, düşmanın oğluna giydirerek barışma geleneği vardır. Bu adet, Ermenilerde, Kürtlerde ve Türkmenlerde vardır. Ortadoğulu kadınlar arasında yaşayan binlerce yıllık bir gelenektir bu. “Gömlek” olayını Yaşar Kemal, Demirciler Çarşısı Cinayeti’nde yazmıştır: Gömlek adını verdiğim öyküm, Bilge Olgaç tarafından yıllar önce filme çekilmiş, geniş ilgi görmüştür.

GÖKYÜZÜ ERİL, YERYÜZÜ DİŞİLDİR
Değirmenin alttaşı kadındır. Üstünde demir dövülen örs, kadındır. Gökyüzü eril, yeryüzü dişildir. Yunus Emre: “Bize rahmet yerden gelir” sözünü boşuna söylememiştir.
Kuş kanadının birini kısaltırsanız, kuş doğru uçamaz. Seyrani’nin: “Eğri okla doğru nişan vurulmaz, Doğru ok atılmaz eğri kamansız” sözünü unutmayalım. Toplumlar, bazı yöneticiler, kadını üç çocuk bahanesiyle eve hapseder, erkekleri de namaz için binden fazla camiiye kapatırsanız, kütüphanelere kilit vurursanız, tv’lerde gece gündüz konuşursanız, ülkeyi kolayca yönettiğinizi sanabilirsiniz.
Kadınların dillerinin üstü söz, dillerinin altı ‘ağıt’ kokar. Söylenen, bilinen türkülerimizin yüzlercesini kadınlarımız yakmışlardır. “Cemalim Cemalim, Algın Cemalim, Sivas elinde bir Bulut Kaynıyor, Çamlığın üstünde tüter bir tütün, şu cerenin kaşı gözü” gibi.
Tv’lerde koca koca adamlar konuşurlarken, “İnsan soyu” demek varken, “İnsanoğlu” diyerek işi erilleştiriyorlar. Ataerkil kültür bilinçaltlarına yerleşmiş iyice.
Ev köleleri haline getirilen kadınların, erkeğin eşiti olabilmeleri için din, ayet, hadis sarmalından kurtarılmaları gerekmektedir. Okul çağında sekizyüz bine yakın çocuğun çalıştırıldığı bilinmektedir. İnek danasını emmez, dana anasını, yani ineğini emer. İneklerle danaların bu ölçütü, bizim ülkemizde tersine çalışır hale gelmiştir. Analar, babalar, çocuklarını çalıştırarak, onları emmekte, sömürmektedir.

‘ÖLÜM NEDEN SESSİZ? KAN NİÇİN KIRMIZI?’
Bir de seferberlik ağıtları vardır. Seferberlikte, iki milyon sekiz yüz elli bine yakın askerin bulunduğu Osmanlı ordularından 650-700 bine yakını asker şehit düşmüştür. Bu kadar şehidin ağıtlarını kim yaktı?
Cephe gerisinde bırakılmış, bakımsızlıktan kanları çekilmiş, perişan ve solgun yüzlü analarımızın yaktıkları ağıtların ne kadarı toplanabildi?
Ağıt sesi yükselmeyen, dört yol ağızlarında gelene geçene yitirdiği şehit oğlunu sormayan, ağlamayan kadın yoktur. Ağıt yakmak, göğsünü bağrını yırtmak, kadının seferberliğin getirdiği ağır yazgılarından biriydi. Anadolu kadınlarının ağıtları, cephelerde ölüleri önüne katan, sürükleyen bir diğer afet seliydi.
Bir yıldan beri ABD ve diğer emperyalist haçlıların uşağı PKK’ya karşı verilen savaşta, Mehmetçiklerimizin, polislerimizin, korucularımızın ulu ruhları, topraklarımızın ve bayraklarımızın üstünde mavi soluklar gibi dalgalanmaktadır. Düşman, kazdığı derin hendeklerin, lağım çukurlarının içine gömülmüştür.  

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.