Geleneksel tıp taslağı yaşamı tehdit ediyor

4 Homeopati

Geleneksel tıp taslağı yaşamı tehdit ediyor
25 Eylül 2014 Perşembe 12:36

20mansetyeni

Göğüs hastalıkları uzmanları, Sağlık Bakanlığı’nın  hazırladığı taslağın, komplike hastalıklarda tedaviyi geciktirerek ölümcül sonuçlar doğurabileceğini söyledi

Türk Toraks Derneği (TTD), Sağlık Bakanlığı’nın akupunktur, sülükle tedavi, hacamat gibi uygulamalar için hazırladığı Geleneksel, Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Uygulamaları Kanun Taslağı’nı masaya yatırdı. Uzmanlar, taslağın yasalaşması durumunda astım, tütün bağımlılığı, üst ve alt solunum yolları infeksiyonları gibi hastalıkların tanı ve tedavisinde gecikmelere yol açacağı bunun da ölümcül sonuçlar doğuracağı görüşünde.
TTD Genel Merkezi’nde sağlık politikaları, astım-allerji, tütün kontrol, solunumu sistemi infeksiyonları çalışma gruplarını temsil eden 4 hekim taslakla ilgili görüşlerini bildirdi. Dr. Şule Akçay, Dr. Gül Karakaya, Dr. Gülin Erkmen Yıldırım, Dr. Füsun Eyüboğlu ve TTD Genel Sekreteri  Dr. Zühal Karakurt’un katılımıyla yapılan toplantının ardından TTD, taslakla ilgili görüşlerini özetledi.
GEREKÇESİ YOK
- Yasanın gerekçesi belli olmadığından düzenlemenin gerçek amacı anlaşılamıyor. Taslakta “Geleneksel Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp” tanımının sınırları ve içeriği yok. Uygulamaların doğuracağı olumsuz sonuçların sorumluluğunu hangi kurum/kişinin üstleneceği tanımlanmalıdır.
SUİSTİMALE AÇIK
- Hastaların sağlığını tehdit edebilecek kadar önemli ve suiistimale açık yasal düzenleme ile var olan kötüye kullanım daha da yaygınlaşabilir. Taslakta, adı geçen yöntemlerin kanıta dayalı tedavinin eşdeğeri ya da tamamlayıcı nitelikte tedavi biçimi olduğu vurgulanıyor. Deneysel tıbbın süzgecinden geçmemiş ve bilimsel süreçlerle kanıtlanmamış yöntemler, tasarı ile uygulanmaya çalışılıyor. Tıpta tedavi niteliği kazanan ilaç, rehabilitasyon, girişimsel yöntemler ve diğerleri çok merkezli geniş hasta sayısını içeren çalışma sonuçlarıyla elde edilen kanıt düzeylerine göre önerilir. Bu kapsamda, adı geçen yöntemlerin de benzer bilimsel araştırma süreçlerinden geçtikten sonra kabul edilebilir ve önerilebilir hale gelmesi mümkündür.
- Taslakta solunum yolu infeksiyonlarında homeopatinin, kupa tedavisinin, mezoterapinin uygulanabileceği yer alıyor. Solunum yolu infeksiyonlarının önlenmesi, tedavisi ve korunmasında, etkinliği bilimsel olarak kanıtlanmış veriler doğrultusunda hazırlanmış ulusal ve uluslararası rehberlere dayalı yaklaşımlar uygulanıyor. İnfeksiyon tedavileri, akılcı antibiyotik kullanımı göz önünde bulundurularak planlanıyor. Tasarıda önerilen yöntemlerin komplike hastalarda organ yetmezliğine kadar ilerleyebilecek ölümcül sonuçlar doğurabileceği unutulmamalıdır.
- Ülkemizde astım tedavisi başarılı bir şekilde dünya standartlarında uygulanabildiği ve yeterli sayıda hekim olduğu için taslakta belirtilen yöntemlere gereksinim yoktur.
SERTİFİKA BİLİMSEL DEĞİL
- Hekimlerin eğitimlerinde yer almayan ve taslağa göre tıp uygulaması olarak değerlendirilen, geniş bir endikasyon listesi verilen bu uygulamaların sertifikasyon programıyla öğretilmesi bilimsel ve etik dayanaklardan yoksundur. Bilimselliği kabul edilmeyen, kanıta dayanmayan yöntemler alternatif tıp uygulamaları olarak kabul edilemezler.

'TÜTÜN BAĞIMLISINA HİPNOZ ÇÖZÜM DEĞİL'

Tütün bağımlılığı tedavisinde Dünya Sağlık Örgütü’nce önerilen bilimselliği kanıtlanmış bilişsel ve davranışsal tedaviler ile birlikte farmakoterapiler başarı ile uygulandığı kaydedilen açıklama da, kanun tasarısında önerilen akupunktur ve hipnozun ise plasebodan (Sıfır etken maddeli ilaç) farklı etkisi olmadığının bilimsel veriler ile kanıtlandığı dile getirildi. Tütün bağımlılığı tedavisinde yönetmeliğe göre sigara bırakma polikliniklerinde sadece tütün kontrolü konusunda uzmanlaşmış hekimlerin çalışabileceğine hükmedildiği anlatılan açıklamada, iyi tanımlanmış ve başarı ile uygulanmakta olan tütün bağımlılığı tedavisine ilave olarak tasarının hayata geçtiği takdirde tütün bağımlısı hastaların zamanında doğru tedavi seçeneklerinden faydalanmalarına engel olabileceği görüşü vurgulandı.

HANGİ YÖNTEMLERİ İÇERİYOR?

4 Kupa tedavisi(Hacamat)
4 Sülük tedavisi
4 Larva tedavisi
4 Hipnoz
4 Apiterapi(Arı ve ürünleri)
4 Akupunktur
4 Fitoterapi
4 Mezoterapi
4 Ozon tedavisi
4 Proloterapi 

4 Refleksoloji
4 Osteopati
4 Kayropraktik
4 Homeopati


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.