Eğitim harcamaları halkın sırtına yükleniyor

TÜİK’in 2014 eğitim harcamaları araştırmasına göre 2014’te toplam eğitim harcaması 113 milyar 571 milyon TL. Vatandaşın eğitim harcaması bu yıl ise 30 milyarı zorlayacak.

Eğitim harcamaları halkın sırtına yükleniyor
03 Şubat 2016 Çarşamba 11:16

Aydınlık / Ankara

2016 yılı eğitim bütçesi Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülmeye devam ediliyor. 2014 yılında 62 milyar TL olan MEB bütçesi, artan okul, derslik, öğretmen ihtiyacı ve acil çözüm bekleyen altyapı sorunlarına rağmen 2016 yılı için 76 milyar 354 milyon TL olarak öngörüldü. Milli gelir içinde milli eğitime ayrılan pay aynı kalırken, vatandaşın sırtındaki yükün sürekli arttığı görüldü.
AKP iktidarı döneminde eğitime ayrılan bütçenin mili gelir içindeki payı fazla bir değişiklik göstermezken, vatandaşın eğitime harcadığı pay önemli ölçüde arttı. 1980 öncesinde vatandaşın gelirinden çocuklarının eğitimine harcadığı para ortalama aylık gelirinin yüzde 5’i bile etmezken, şimdi çocuğu okulda olan bir ailenin gelirinin ortalama yüzde 30’undan fazlasını eğitim harcamalarının oluşturduğu belirlendi.
TBMM Bütçe-Plan Komisyonunda Milli Eğitim bakanlığı bütçesi görüşülürken bir açıklama yapan Eğitim-Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca da AKP döneminde halkın cebinden yaptığı eğitim harcamalarında belirgin bir artış yaşandığına dikkat çekti. Karaca, “MEB 2016 bütçesi eğitim harcamalarının halkın sırtına yıkıldığının kanıtıdır. Bu dönemde halkın cebinden yaptığı eğitim harcamaları her geçen yıl katlanarak artmış ve bugün neredeyse MEB bütçesi rakamlarıyla yarışır hale gelmiştir. MEB bütçesi, önceki yıllardaki bütçelerin kopyası sayılabilecek bir anlayışla, eğitim sisteminin ve yüksek öğretimin en temel ihtiyaçlarını görmezden gelen, sadece zorunlu harcamaların dikkate alındığı bir içerikte hazırlanmıştır” dedi.
TÜİK’in 2014 eğitim harcamaları araştırmasına göre 2014’te toplam eğitim harcaması 113 milyar 571 milyon TL olarak gerçekleştiğini kaydeden Karaca, “Aynı dönemde halkın cebinden yaptığı eğitim harcamaları ise özellikle 4+4+4 sistemi sonrasında hızlı bir artış göstermiştir. 2011 yılında 13,6 milyar TL olan cepten yapılan eğitim harcaması miktarı, ilk üç yıl içinde yaklaşık 10 milyar TL artarak 22,5 milyar TL’ye ulaşmıştır. Eğitimde yaşanan ticarileşme ve özel okul teşviklerinin aynı hızda sürmesi durumunda cepten yapılan eğitim harcamalarının 2016’da 30 milyar TL’yi zorlayacaktır” diye konuştu.
AKP hükümeti döneminde eğitim bütçesinin milli gelire oranının OECD ortalaması olan yüzde 6’nın ancak yarısı kadar olduğunu kaydeden Karaca, taleplerini şöyle sıraladı:
“MEB bütçesinin milli gelire oranı en az iki kat arttırılmalı, başlangıç olarak OECD ortalamasına çıkarılmalıdır. Kamu kaynaklarının özel okullara aktarılması uygulamasına derhal son verilmeli, eğitime yeterli bütçe, okullara ihtiyacı kadar ödenek ayrılmalıdır. Eğitimi ticarileştirmeyi hedefleyen, özel sektörle yapılan ya da yapılacak olan ortak projeler iptal edilmelidir. Eğitime hazırlık ödeneği sadece öğretmenlere değil, tüm eğitim ve bilim emekçilerine yılda iki kez en az bir maaş tutarında ödenmelidir. Eğitim emekçilerinin 3600 ek gösterge talepleri doğrultusunda düzenleme yapılmalıdır.”Milli gelir içinde milli eğitime ayrılan pay aynı kaldı. MEB bütçesi harcamaları halkın sırtına yıkıldı.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.