Doktora şiddete kadınlardan öfke

Uğradığı bıçaklı saldırı sonucu hayatını kaybeden Dr. Aynur Dağdemir’in anısına meslektaşları, dün yakalarına fotoğrafını takarak işbaşı yaptı. Samsun’da ise kadınlar gökyüzüne siyah balon bıraktı.

Doktora şiddete kadınlardan öfke
24 Kasım 2015 Salı 12:57

Aydınlık / Ankara

Sağlık çalışanlarına ve kadına yönelik şiddetin son kurbanı olan Dr. Aynur Dağdemir dün meslektaşları tarafından anıldı. Sağlık çalışanları yakalarına, siyah kurdele ve Dağdemir’in fotoğrafını takarak çalıştı. Samsun’da kadınlar Dağdemir’in anısına gökyüzüne siyah balon bıraktı. Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) da konuyla ilgili yaptığı açıklamada şiddeti önlemenin yolunun dayanışma ve mücadeleyi büyütmek olduğuna dikkat çekti.
SES Kadın Sekreteri Belkıs Yurtsever yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:
“Sağlık emekçilerinin iş yerleri, neoliberal sağlık politikaları ve hükümetin kadın düşmanı bakış açısı nedeniyle her geçen gün daha da güvensiz mekânlar haline gelmektedir. Sağlık hizmeti üretmenin bedeli gün geçtikçe ağırlaşmaktadır.
Sağlık alanında son yıllarda artan şiddet olayları sağlık emekçilerinin fiziksel ve psikolojik sağlığını olumsuz etkileyecek bir noktaya ulaşmıştır.
Genel olarak kadına, özelde de kadın sağlık emekçilerine yönelik şiddeti önlemenin yolu ise kendi gücümüze inanmak ve onu dayanışmayla ve direnişle büyütmektir.”
Samsun Cumhuriyet Meydan’ında da Samsun İl Kadın Hakları Koordinasyon Kurulu üyeleri, Dağdemir’in anısına gökyüzüne siyah balon bıraktı.

‘ŞİDDETE, CİNAYETE HAYIR’
Grup üyeleri, taşıdıkları siyah balon ve “Erkeksen öfkene hakim ol”, “Kadına şiddete, cinayete hayır” yazılı dövizlerle kadın cinayetlerini protesto etti. Grup adına açıklamada bulunan Reşat Kılıçarslan, Aynur Dağdemir’i kaybetmenin acısını yaşadıklarını söyledi. Grup üyeleri ve vatandaşlar daha sonra gökyüzüne siyah balon bıraktı.
Samsun’un yerel ve ulusal basın temsilcileri de aynı yerde fotoğraf makinelerini ve kameralarını bırakarak kadına ve sağlıkçıya şiddeti protesto etti.

BUGÜN EYLEME ÇIKIYORLAR
Kadın dernekleri ve sağlık örgütleri, Dr. Aynur Dağdemir’in bıçaklı saldırı sonucu öldürülmesini protesto etmek için Türkiye genelinde bugün eylem yapacak.
Türk Diş Hekimleri Birliği, Türk Eczacıları Birliği, Devrimci Sağlık-İş, Türk Ebeler Derneği, Türk Hemşireler Derneği, Türk Psikologlar Derneği, Türk Medikal Radyoteknoloji Derneği, Tüm Radyoloji Teknikerleri ve Teknisyenleri Derneği, Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği ve ‘Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun öncülüğünde sabah saat 08.30’da hastanelerin, sağlık kuruluşlarının bahçelerinde toplanıp Dr. Aynur Dağdemir için saygı duruşunda bulunulacak. Öğle saatlerinde ise illerde ‘Kadına ve Sağlıkçıya Yönelik Şiddet Sona Ersin’ pankartlarıyla yürüyüşler
gerçekleştirilecek.

DOKTOR ARSLAN’IN KATİLİNİN CEZASI ONANDI
Gaziantep’te 2012 yılında Dr. Ersin Arslan’ı bıçaklayarak öldüren Murat Geceken’e verilen 24 yıl hapis cezası Yargıtay tarafından onandı. Murat Geceken, 17 Nisan 2012’de 17 yaşındayken Avukat Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi’nde tedavi gören 80 yaşındaki dedesinin ölümünden sorumlu tuttuğu Dr. Ersin Arslan’ı, göğsünden ve karnından bıçaklayarak öldürdü. Hakkında “kamu görevi nedeniyle bir kişiyi tasarlayarak öldürme” suçundan açılan davada Murat Geceken, 24 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Yerel mahkemenin kararı temyiz için gönderildiği Yargıtay 1. Ceza Dairesi tarafından da onandı. 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.