Çöken eğitime çözüm arayışı

Akademisyenler eğitim sisteminin geldiği son noktayı ‘Cumhuriyetimizin 100. Yılına Doğru Eğitimimiz: Sorunlar ve Çözümler Sempozyumu’nda değerlendirdi

Çöken eğitime çözüm arayışı
19 Ekim 2015 Pazartesi 15:49

Aydınlık / Ankara
Bilim ve Ütopya Kooperatifi, Çankaya Belediyesi, Tüm Öğretim Elemanları Derneği ve Ulusal Eğitim Derneği’nin düzenlediği “Cumhuriyetimizin 100. Yılına Doğru Eğitimimiz: Sorunlar ve Çözümler” sempozyumu Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde düzenlendi. Sempozyumu izleyenler arasında eski CHP milletvekili Nur Serter, Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Başkanı Hasan Kütük, MÜZED Başkanı Refik Saydam, ÇYDD’den Hülya Küçükaras ve Rabia Şahin yer aldı.
Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Ulusal Eğitim Derneği Başkanı Nazım Mutlu konuşmasına terör saldırılarını kınayarak başladı. Uygulanan politikalar nedeniyle eğitimin tam bir karmaşa içinde olduğunu söyleyen Mutlu, “Cumhuriyetimizin bağımsızlıkçı, aydınlanmacı, karma ve laik eğitim çizgisi 2000’li yılların ilk çeyreğinde yerini tam karşıtı bir çizgiye bırakmıştır. Eğitimimiz hasta yatağındadır ve kendisini iyileştirecek hekimleri bekliyor. Durum bu iken bir yandan hepimiz bugünkü tabloyu son 70 yıldır karşıdevrimcilerin finali olarak görelim. Onların uzun vadede başarı şansı yoktur. Bizler yüzümüzü arkamızda dolaştırılan karanlığa değil önümüzdeki aydınlığa çevireceğiz. Kazanacağımızı bilerek programlarımızı oluşturacağız. Bugünkü etkinliğimizin asıl amacı da bu hazırlığa katkı sunacak ipuçlarını oluşturmak” dedi.

DOĞU PERİNÇEK’İN BAŞARISI GÖĞSÜMÜZÜ KABARTTI
Sempozyumun ilk oturumunu “Temel Eğitimin Geleceği” başlığı oluşturdu. Oturumu yöneten Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Dilek Gözütok, “Kavramların içinin boşaltılması son 15 yılın esas sonucudur. Temel eğitim kavramı 1998’de 8 yılla sınırlandırılmıştır. Bugün temel lise denilen saçma sapan bir kurum oluşturdular. Üniversiteleri hurafelerin merkezi haline getiren bir anlayış ve karanlığa doğru sürükleniş içinde Prof. Dr. Aziz Sancar’ın ‘Beni Cumhuriyet eğitimi bu günlere taşıdı’ demesi ve Sayın Doğu Perinçek’in başarısı göğsümüzü kabarttı” diye konuştu.

ÖNCE ‘HANGİ İKTİDAR?’ DEMELİYİZ
“Hangi Öğretmenle?” başlığı altında konuşan Emekli Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rıfat Okçabol, “Öğretmenin görevi fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür bir nesil yetiştirmektir. Bu öğretmen nasıl yetişir? Bu sistemle yetişmediği kesin. Bu sistemi nasıl değiştireceğiz? Bizim temel sorunumuz laik, bilimsel kafada, gerici ve piyasacı olmayan iktidarı başa getirememek. O iktidar gelmeden öğretmenin ‘Ö’sünü yetiştiremeyiz. Bizim ‘hangi öğretmen?’ den önce ‘hangi iktidar?’ dememiz lazım” dedi.
Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatma Hazır Bıkmaz ise ders programları hakkında konuştu. Bıkmaz, olması gereken program hakkında şunları söyledi:
“Yüzeysel programlar yerine, bütünü öğretmeye dayalı olmalı. İlişkisellik olmak zorunda ve insanı insan yapan ulusal ve evrensel değerleri sanatla, kültürel aktivitelerle öğretmek zorundayız. Bütüncül öğrenme anlayışıyla, çocuğun ilgisinden yola çıkarak eğitim programları hazırlanmalıdır. Zihinsel becerileri geliştirmek için çeşitli yöntemler kullanılmalı.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mete VARDAL - 5 yıl önce
Türkiye'nin acilen, Kapsamlı bir ''Milli Eğitime'' ihtiyacı vardır. Yavrularımıza yazık olmadan.