CKD ve TGB’den 8 Mart yürüyüşü

Kadınlar, eşitlik adalet ve yaşam hakkı için Kadıköy’deydi. AKP’nin cinsiyetçi politikalarını eleştirdiler, son dönemde artan kadın cinayetlerine isyan ettiler. Şehit analarını da unutmadılar

CKD ve TGB’den 8 Mart yürüyüşü
07 Mart 2016 Pazartesi 12:54

Başak Kahveci
Cumhuriyet Kadınları Derneği’nin ve Türkiye Gençlik Birliği Kadın Komisyonu 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle dün Kadıköy’de yürüdü. Kadıköy Moda İlköğretim Okulu önünde başlayan özgürlük yürüyüşüne CKD ve TGB üyelerinin yanı sıra çeşitli sivil toplu örgütleri, CKD Genel Başkan Yardımcısı Pınar Gül, tiyatro sanatçısı Gülsen Tuncer, TGB Genel Başkan Yardımcıları Yadigar Özen ile Elif İlhamoğlu katıldı. Kadıköy’deki boğa heykeli önünde yapılması planlanan basın açıklaması güvenlik güçlerinin engellemesiyle boğa heykeline gelmeden yapıldı.

LAİKLİK GÜVENCEMİZ
Eyleme katılanlar sık sık “Mustafa Kemal’in askerleriyiz”, “Laiklik yoksa hayat da yok”, “Susma haykır kadına şiddete hayır”, “Cumhuriyet kadını görev başında”, “Kadınlar yürüyor gericilik titriyor”, “Laiklik kadının güvencesidir” sloganları attı. Ayrıca yürüyüşte “Kadın erkek el ele mücadeleye”, “Eşit, adil, aydın bir Türkiye için yeniden”, “Dünya kadın emeğiyle güzelleşecek”, “Korkar mıyız sandınız? Bakın hepimiz alanlardayız” yazılı pankartlar taşıdı.
Eylemde konuşan tiyatro sanatçısı Gülsen Tuncer şunları söyledi: “Hepimiz Mustafa Kemal’in oğulları ve kızlarıyız. Biz nereden gelirse gelsin, ülkemizde şiddetin her türlüsüne karşıyız. Biz inançlara saygılı insanlarız. Kuran-ı Kerim’in ilk ayetleri ikra ve oku diye başlar. Yani oku ve akıl et. Bugün toplum yapımız ciddi bir biçimde yaralandı. Dünya ve ülke barışının yok olduğu bir yönetim idareyi ele aldı. Biz bunlara karşı örgütlülük ve akılla ama çok çalışmayla başa çıkarız. Kurtuluşumuz örgütlü çalışmamıza bağlıdır.”
CKD Genel Başkan Yardımdıcısı Pınar Gül ise açıklamasında, “Cumhuriyet Devrimleri hepimizde gelişen bir dönem yaratmaktadır. AKP dönemi kadınların gülmesini, konuşmasını, okumasını, çalışmasını istememektedir. Bu zihniyete karşı hep birlikte örgütlü bir şekilde yürüyeceğiz. Yurdumuzun her köşesindeki eğitimden ekonomiye her sorunla mücadele edeceğiz. Biz Diyarbakır’da evlerini terk eden, oğullarını askerde şehit eden, kocasından şiddet gören tüm kadınlarla omuz omuza yürümek zorundayız” diye konuştu.

KORKUYORLAR!
TGB Genel Başkan Yardımcısı Elif İlhamoğlu ise şöyle konuştu: “AKP iktidarının, gerici uygulamalarından, neo-liberalizmin acımasız emek düşmanı politikalarından, PKK’nın hain saldırılarından, emperyalizmin kirli çıkar savaşlarından toplumda en çok etkilenen unsurlarıyız. Eve kapatılıyoruz, üretimden uzaklaştırılıyoruz, oğullarımızı, eşlerimizi bölücü teröre kurban veriyoruz. Savaşların ilk göç dalgaları bizi vuruyor. Ayırımcı cinsiyetçi, saldırgan dilleriyle toplumda bir şiddet ortamı yaratıp, biz kadınları o şiddet ortamının hedefi haline getiriyorlar. Bizden korkuyorlar çünkü biz kadınlar Cumhuriyet Devriminin güvencesiyiz, laikliğin güvencesiyiz. Eşit ve onurlu bir yaşam sürmenin güvencesiyiz.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.