Cinsel istismarı tanıda öğretmen kilit rolde

Canan Arıtman’ın başında olduğu Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği, mağdurun tanısında öğretmenlerin rolüne dikkat çekiyor. Dernek, 3 yıldır konferanslar düzenliyor

Cinsel istismarı tanıda öğretmen kilit rolde
25 Haziran 2015 Perşembe 10:44

Sabriye Akkul \ İzmir

Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği (CİMDER), 3 yıl önce 23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı’nda kuruldu. 17 gönüllüyle yola çıkmışlar. Türkiye’de bu alanda çalışan iki dernekten biri. Doktorlar, hukukçular, psikologlar, psikiyatrlar ve öğretmenler, anne ve babalar dernekte faaliyet gösteriyor. Derneğin başkanı Canan Arıtman, çocuklar yönelik cinsel istismar konusunun Türkiye’de üzerinde en az çalışılan konu olduğunu söylüyor. Görmezden gelinen, üstü örtülmeye çalışılan bu konuya dikkat çekmeyi ve mağdur çocuklara sahip çıkmayı amaçlıyorlar. Canan Arıtman’la, çocuklara yönelik cinsel istismar suçunu ve derneğin çalışmalarını konuştuk.

‘VAKALARIN YALNIZCA YÜZDE 15’İNİ BİLİYORUZ’
Canan Arıtman, CİMDER’in faaliyetlerini şu sözlerle anlattı: “Bu alanda çalışan yalnızca İzmir için değil de Ege Bölgesi içinde ilk derneğiz. Çocuğa yönelik cinsel istismar konusunda tanı koyabilecek ilk kişi öğretmendir. Bu nedenle konferanslar düzenliyoruz. Bunlar dışında mağdurun teşhis ve tedavisi gibi konularla ilgileniyoruz. Bu konuda akademik çalışmalar yapıyoruz. Başkan yardımcımız Ege Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şeyda Aksel’in Türkiye çapında yürüttüğü araştırma var. Şakran Cezaevi olarak bilinen İzmir Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nu pilot bölge seçtik. Oradaki çocuklar, topluma kazandırılmak yerine potansiyel suçlu olarak yetişiyor. Eğitim, psikolojik tedavi ve benzeri ihtiyaçları devlet tarafından karşılanmıyor. Ve bu sadece Şakran Cezaevi için geçerli bir durum değil. Bütün çocuk cezaevleri için aynı durum söz konusu; devlet bu çocukların eğitim hakkını alarak onları farklı bir yönden istismar ediyor. Kurduğumuz gönüllü heyet ile birlikte eğitim, terapi gibi ihtiyaçlarını karşılamayı hedefliyoruz.”
Çocuğa yönelik cinsel istismarda failin çoğu zaman yakın çevreden biri olduğunu belirten Arıtman, “Türkiye’de bu alanda veri toplamak zor. Genellikle aile bu olayı saklıyor. Cinsel istismar suçunun yalnızca yüzde 15’ini biliyoruz. Bu rakam ensest suçlarda yüzde 10’a düşüyor. Ama elimizdeki verilere baktığımızda faillerin genellikle 6 ile 10 yaş arasındaki çocukları hedef aldığını görüyoruz. Mağdur çocukların sosyoekonomik durumları düşük ailelerden olduğunu gözlemleyebiliyoruz” dedi.

EĞİTİM YAYGINLAŞTIRILMALI
Cinsel istismar suçuyla mücadelenin devlet politikası olması gerektiğini belirten Arıtman, bakanlıkların üzerine büyük işler düştüğünü de söyledi. Arıtman, “Ceza hukukumuz bu konuda çok yetersiz kalıyor. Yasal düzenlemelerin değişmesi gerekiyor. Bundan Adalet Bakanlığı sorumlu. Milli Eğitim Bakanlığı eğitim çalışması yapmalı. Bu konuda eğitim sadece tıp fakültelerinde veriliyor. Bu yaygınlaştırılmalı ilgili meslek grupları bilinçlendirilmeli. Sağlık Bakanlığı’nın rehabilitasyon gibi konulardan sorumlu olmalı, bütçe ayrımalı” diye konuştu.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.