Bozcaada talana açılıyor

Ülkemizin cennet köşelerinden biri daha rant canavarına teslim ediliyor. Bozcada'da, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın kararıyla villa istilası bekleniyor Türkiye'nin doğal SİT alanlarından biri olan Bozcaada, Çevre...

Bozcaada talana açılıyor
21 Ocak 2014 Salı 11:34

4ada

Ülkemizin cennet köşelerinden biri daha rant canavarına teslim ediliyor. Bozcada'da, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın kararıyla villa istilası bekleniyor

Türkiye'nin doğal SİT alanlarından biri olan Bozcaada, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılaşmaya açılıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bozcaada'da yeni yapılaşmanın önünü açan 1/25 bin ölçekli nâzım imar planını 25 Mart 2013'te hazırladı. Bölge halkı itiraz edince, bakanlık bölgeye bir heyet göndererek yeniden değerlendirme yapılmasını istedi. Adada inceleme yapan heyetin hazırladığı rapor doğrultusunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı önceki planda birtakım değişiklikler yaparak yeni hazırladığı 1/25 bin ölçekli nâzım imar planını 25 Aralık 2013 tarihinde onaylayarak askıya çıkardı. Yeni plana göre adanın yüzde 90'ını kapsayan tarımsal alanlar 'bağevi ve tarımsal fabrika' adı altında yapılaşmaya açılırken, güney kıyılarında ise konut ve turizm tesisi alanı adı altında inşaat yapılabilecek.

'Bağevi' özellikleri yok

Plana göre üzüm bağlarının bulunduğu 1500 metrekarelik arazilerde 100 metrekareye kadar bağevi yapılabilecek. Ancak planda yapılacak bağevi özellikleri belirtilmiyor. Yani bu arazilerde bağevi adı altında villalar inşa edilebilecek. Adadaki 5000 metrekare ve üzerindeki tarımsal arazilerde de 'tarımsal fabrika' adı altında 500 metrekare büyüklüğünde ve 2 kat yüksekliğinde fabrikalar yapılabilecek. Plan ile büyük bir kısmı turizm alanı ilan edilen adanın güneydoğu sahilinde 2500 metrekare ve üstündeki arazilerde 750 metrekare genişliğinde 2 katlı turizm tesisleri yapılabilecek.

Ekolojik yapısı ve doğal güzelliğiyle 3. dereceden doğal sit alanı olan Akvaryum Koyu da yeni plan ile yapılaşmaya açılıyor.

CHP Bozcaada İlçe Başkanı Mehmet Yavuz Bozacada sakinlerinin karara tepkili olduğunu söyledi. Yeni imar planı ile adanın villa ve oteller tarafından adeta istila edileceğini belirten Yavuz, "SİT alanı olan adanın dokusu bozulacak. Turizm sadece denizden yararlanmak için otel kurmak değildir, adamızda turlar düzenlenerek hem adamızın eşsiz güzelliğindeki manzaraları hemde tarımsal ürünlerimizi tanıtımı ve satışı sağlanır" diye konuştu.

'Taşıma kapasitesinin dışında'

Bozcaada Bağımsız Belediye Meclis Üyesi Esra Talay ise " Plan Belediye Meclisi'nde 4'e karşı 5 oyla kabul edildi, bir arkadaşımızda o gün gelmemişti. Adamızda her 5 bin metrekarede 500 metrekarelik 6,5 metre yüksekliğinde tarımsal fabrikalar kurulması demek adamızın yapılarla dolması demektir. Evet bu tür tarımsal fabrikalara ihtiyacımız var ama bu en az 10 binmetrekarede bir olması gerekirdi. Adamızın kıyı kesimlerinde bin metrekarenin üzerindeki arazilere yüzde 30 oranında turizm tesisi yapılacak. Bu da bin metrekarede 300 metrekare, beş bin metrekarede 1500 metrekare yapı demektir. Daha taşıma kapasitesinin dişında yapılar yapılacak" şeklinde konuştu.

Derya Derviş


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.