Binlerce çiftçi icralık

Milletin efendisi icra kapılarında kıvranıyor. Yalnızca Antakya Ziraat Odası’na kayıtlı 25 bin çiftçinin yüzde 30’u zaten topraktan kopmuş, çiftçiliği terk etmek zorunda kalmış. Adliye koridorları toprağını korumak ya da gerçek fiyatına satmak için çırpınan çiftçilerle dolu...

Binlerce çiftçi icralık
15 Ocak 2015 Perşembe 12:26

Hüseyin Güler / Hatay
Antakya Ziraat Odası Başkanı Abdulhay Denizli ile 2015 yılının ilk ayında Antakyalı çiftçinin durumunu konuştuk. Denizli, yeni yılda çiftçinin beklentilerini anlattı, AKP Hükümeti’nin kurulmasının ilk yılları ile bugünkü durumunu karşılaştırdı, sonuçlarını değerlendirdi. 
DERDİN BİNİ BİN PARA
- Çiftçilerin sıkıntıları nedir? 
Çiftçilerimizin en büyük sıkıntıları devlet desteğinin sağlanmasıdır. Buğday’ın 40 kuruştan 100 kuruşa çıkarılması, mısırın yine 40 kuruştan 100 kuruşa çıkarılması talebinde bulunuyoruz. Bizim Hatay çiftçimiz darbelerle gelmiş, tökezleyerek yürümektedir. Biz diğer illerden farklı olarak 2013 sel, 2014 kuraklık ve Suriye olaylarında kriz yaşadık. Bizleri yani çiftçilerimizi derinden etkilemiştir. 
- AKP Hükümeti iktidar olduğunda durum neydi? Bugün nedir? 
2002 yılında benim çiftçim pamuğunu 2 milyon yani bugünün parası ile 2 liradan satmıştır. O zaman 1 litre mazotun fiyatı 1.5 milyondu. Yani 1.5 liraydı. 13 yıl sonra pamuk o günün parası ile ifade edersek 1 milyon yani 1 liradır. Mazot ise 5 liradır. Açık olan şu; matematik bilen, bunun hesabını yapmalıdır. Bunları değerlendirip çiftçiyi ötekileştirmiştir. Her gelen iktidar çiftçilerimizin yanında durmamıştır. Bundan sonra da durmayacaklarını düşünüyorum.
SATIŞ FİYATI MALİYETİN ALTINDA
- Pamuk ve buğdayın maliyeti nedir?
Bizim Antakya Ziraat Odası’nın yaptığı tespitlere göre: Bir kilo pamuğun maliyeti 1 lira 42 kuruştur. Şu anda satılan pamuk ise 1 liradır. Girdilerin dışında çiftçimiz 50 kuruş zarardadır. Çiftçim pamuğunu en az 1 lira 50 kuruştan satsın ki, zarar etmesin. Buğday, pamuk gibi ürünlerin girdilerinden aşağı fiyat belirleniyor. 
Avrupa Birliği veya diğer ülkelerde ekici tohumunu tarlasına atmadan önce devlet üreticinin ürettiği malın fiyatını kaçtan alacağını tespit eder ve çiftçiye açıklar. Eğer verilen fiyatı bir değerlendirir, kurtarırsa eker, kurtarmazsa çekilir. Ama ben hasadımı yapacağım, fabrikanın eline teslim edeceksin,  sonra fiyat dayatacaksın. O zaman çiftçi tefeciye teslim olur ve icralık olur. Arazi ve tarlasını satar çıkmazın içinde kalır. 
HAFTADA BİR GÜN TARLA SATIŞ GÜNÜ
“Ziraat Bankası’nda binlerce çiftçimiz icralıktır. Borcunu ödeyemediğinden dolayı borçlarını ödemek için arazilerini satılığa çıkarmışlardır. Gitsin baksınlar, adliye koridorlarında bu araziler neden satılmaktadır? Düşünün    2 yıl önce  5 bin liradan sattığı büyük baş hayvanı 2 yıl sonra 2 bin liradan satıyor. Adliyede haftada bir gün tarla satışı yapılmaktadır. Yine bizim odamızın tespitlerine göre pamuk ekenlerin yüzde 30’u vazgeçmiştir. Çünkü bir kilo pamuk 1 lira ve 25 kuruş işçiye veriliyor, diğer girdilerle bu fiyatın üstüne çıkmaktadır. Bunun için artık bizim çiftçimiz çiftçiliği terk etme aşamasına gelmiştir.’


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.