Bilinmeyene giden yol: Göç

Alpay Tuğlu

Bilinmeyene giden yol: Göç
14 Ekim 2014 Salı 23:08

20manset-statik

Denizhan Özer, 'Bilinmeyen Hikayeler' adlı sergisiyle çeşitli nedenlerle yurtlarını terk eden farklı sosyal gruplardan insanların hayatlarını ele aldı
Sanatçı Denizhan Özer'in, “Bilinmeyen Hikayeler” adlı kişisel sergisi dün Piramid Sanat’ta açıldı. Özer'in İngiltere'de yaşadığı 25 yıl boyunca topladığı bilgi, belge fotoğraf ve filmlerden oluşan serginin en önemli yanı dökümantasyona dayalı ve gerçek hayat hikayelerinden oluşması.
Denizhan Özer, politik ve ekonomik nedenlerle evlerini, ailelerini, yurtlarını terk eden insanların hayatlarından yola çıkarak sistemi eleştiriyor. “Bilinmeyen Hikayeler”, yoksullaşan ötekileştirilen insanların farklı bir coğrafyada yaşama tutunmaya çalışmasıyla ilgili bir çağdaş sanat sergisi. Denizhan Özer, sergide resim, fotoğraf, enstalasyon ve video gibi farklı disiplinlerden yapıtlarla sanatseverlerin karşısına çıkıyor.

BİREYİN ÇARESİZLİĞİ

Sanat eleştirmeni Ali Şimşek, sergi için hazırlanan katologda şu değerlendirmeyi yapıyor: “Sanatçı, daha iyi bir yaşam ve çocukları için gelecek umutlarıyla yola çıkan, fakat TIR kasalarında havasızlıktan boğulmayla son bulan yolculukların arka yüzüne odaklanıyor. Bekar evleri, merdiven altı atölyeler, dönerci dükkanları, iki kuruşa garsonluklar; ama üretilen zengin bir melez kültür. Burnu büyük; beyaz Avrupa birgün miadını dolduracak ve başka bir çoğulluk üretilecekse, bunu 'gelen ama kalan' edebi yabancı yapacaktır. Hepimiz gelen ve kalan yabancılarız aslında!”

ŞEFFAF MEKTUPLAR
Sergide, Şeffaf Mektuplar adlı enstalasyon dikkat çekiyor. 3 metre yüksekliğinde 10 metre uzunluğunda bir duvar üzerine yerleştirilmiş yüzlerce vesikalık fotoğraf ve ilticacılara İçişleri Bakanlığı'nın gönderdiği zarflardan oluşuyor. Enstalasyonda kullanılan fotoğraflar ve zarflar iltica başvurusu reddedilen kişilere ait. Bu mektuplar herhangi biri tarafından içeriği bilinmese de, göç eden biri için reddedildiğini anlamına geliyor. “Bilinmeyen Hikayeler", 3 Kasım 2014 tarihine kadar Piramid Sanat’ta izlenebilir.

STATİK HAYATLAR

Bu enstalasyon, İngiltere’ye kaçak yollardan gidip ya sınırda yakalanan ya da kendiliğinden teslim olan insanların fişlendiklerinde kendilerine verilen belgelerden oluşuyor. Yapıt, genellikle yıllarca sürecek olan red ya da kabul kararına kadar insanları statik bir hayatın içine sokan onları ilegaliteden alıp legalite içine sokan ama belirsizlik içinde bırakan süreci anlatıyor.

UNUTULMUŞ YER
Konfeksiyon işçileri ve ütücülerin fotoğraflarından oluşan bu yapıtın ismi “Unutulmuş Yer”. Bu yer Denizhan Özer’in İngiltere’ye ilk gittiğinde Londra’nın Shoreditch semtinde İbrahim ustaya ait küçük bir konfeksiyon fabrikası. 1987-91 yılları arasında öğrenciyken bu fabrikada yarı zamanlı çalışan sanatçı, fabrika içlerini görüntüleyerek bir anlamda kendi hayatıyla ilgili bir süreci de göz önüne seriyor.
Özer, fabrikada çalıştığı o yılları anlatıyor: “Bu fabrikaya önce Afrikalılar gelmiş. Normal ücret 7 pound olduğu halde onlar, 1-2  pounda çalışıyordu. 1974 Kıbrıs savaşından sonra Kıbrıs'tan gelen Türkler çoğunluktaydı. Ağır şartlarda, seri çalışıyorlardı. Genelde evliydiler. Hepsi çoluk çocuk sahibiydi. Tek hayalleri bir ev almaktı. Çoğu bunu gerçekleştiremedi. AIDS'ten ölenler vardı. Çoğunun hayatı telef oldu.”
BAVUL ODASI
Bavul odası sıkışmış hayatların, arada kalmışlığın göstergesi olarak oluşturuldu. Dedesi Batum’dan Hopa’ya göç eden Denizhan Özer'in babası ve annesi Hopa’dan çıkıp Ankara’ya gelmiş kendisi de önce İstanbul’a sonra 1987’de İngiltere’ye giderek orada yuva kurmuş. Yapıttaki bavulların bir bölümü sanatçının ailesine ve yakın çevresine ait. Geri kalanlar ise Avrupa’ya giden göçmenlerden toplanmış. Her bir bavul evlilik, askerlik, aşk, okul, taşınma, hapishane... anılarla dolu.
GÖÇMEN ODASI
Geçmişi başka coğrafyaya ait insanların eklektik, derme çatma, yoksul hayatlarına ait izler taşıyor.
Alpay Tuğlu


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.