Başkent trafiğinde 500 bin bomba

Ankara’da yaklaşık 500 bin LPG’li aracın sızdırmazlık raporu olmadan trafikte dolaştığı ortaya çıktı. Makine Mühendisleri Odası Ankara Şube Başkanı Özerciyes 2011 yılında yayımlanan genelgenin denetimsizliğe neden olduğunu söyledi.

Başkent trafiğinde 500 bin bomba
27 Nisan 2016 Çarşamba 11:31

Aydınlık / Ankara

Başkent Ankara’da 500 bin LPG’li araç sızdırmazlık raporu olmadan trafikte serbestçe dolaşıyor. Makine Mühendisleri Odası (MMO) Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Varlık Özerciyes, “2015 yılında Ankara’daki LPG/CNG’li araçların sadece yüzde 10’u gaz sızdırmazlık testi yaptırmıştır” dedi. Makine mühendisleri, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü’nün 2011’de yayımladığı genelgenin denetimsizliğe neden olduğunu belirtti.
Makine Mühendisleri Odası (MMO) Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Varlık Özerciyes, başkentteki 1 milyon 222 bin 519 araçtan 552 bin 50’sinin LPG’li olduğunu belirtti. Özerciyes, şu bilgileri verdi:
“LPG’li ticari araçların yılda bir, özel araçların da iki yılda bir gaz sızdırmazlık denetimini yaptırması gerekiyor. Şubemizden 2014 yılında 50 bin 136, 2015 yılında ise 52 bin 47 LPG’li araç gaz sızdırmazlık raporu aldı. 2 yılda Ankara’da gaz sızdırmazlık denetiminden geçen araç sayısı 102 bin 183. Buna göre 2015 yılında Ankara’daki LPG/CNG’li araçların sadece yüzde 10’u gaz sızdırmazlık testi yaptırmıştır.”
11 Nisan 2005 tarihinden itibaren LPG’ye dönüştürülen araçların son kontrolleriyle birlikte montaj tespit raporları MMO tarafından düzenleniyor. Ancak Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü’nün 19 Aralık 2011 tarihli genelgesi ile araç muayene istasyonlarında araç ruhsatına LPG/CNG dönüşümü işli olan araçlar için ‘Gaz Sızdırmazlık Raporu’ aranması zorunluluğunu kaldırıldı. Gaz sızdırmazlık raporu bulunmaması “ağır kusur”dan “hafif kusur”a dönüştürüldü. 2012 yılı Ocak ayı başından itibaren gaz sızdırmazlık testi yaptırılan araç sayısında düşüş gerçekleşti.

‘KAYIT DIŞI FİRMALAR PİYASAYA HAKİM OLUYOR’
Makine Mühendisleri Odası (MMO) Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Varlık Özerciyes sözlerine şöyle devam etti:
“Gaz sızdırmazlık raporu alan araç oranı, 2011’deki genelge öncesinde yüzde 70’lerde iken, şimdi yüzde 10 seviyelerine kadar düştü. 2011 yılında toplam 1004 ticari araç şubemizden gaz sızdırmazlık raporu almışken; genelge sonrası 2012 yılında 382, 2013’te 289, 2014’te 245 ve 2015’te ise 326 araç muayeneden geçmiştir. Ülkemizde var olan yaklaşık 4 milyon LPG/CNG`li aracın güvenilirliğini artırmayı sağlayan periyodik kontrollere esas ‘LPG/CNG Gaz Sızdırmazlık Raporu’ zorunluluğunun bir genelge ile kaldırılmasının; kamu can ve mal güvenliği açısından vahim sonuçlar doğuracağını defalarca söyledik. Zira uzman mühendislerin istihdam edildiği ve standartlara uygun dönüşüm yapan yetkili firmalar piyasadan silinmekte; onların yerine ‘kayıt dışı’, yetkisiz, niteliksiz, bünyesinde uzman bulundurmayan, standart dışı malzemenin kullanıldığı kontrolsüz firmalar piyasaya tekrar hâkim olmaya başlamıştır. Yetkilileri de bir kez daha, büyük kayıplara yol açan üzücü kaza ve patlamalarla karşılaşmadan söz konusu genelgeyi geri çekmeye davet ediyoruz.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.