’Bal akan ovadan artık zehir akıyor’

ATO Başkanı Metin Aydın, Aydın’da 2010-2013’te ölüm oranlarının yüzde 29 arttığını açıkladı. Aydın, Türkiye ortalamasında kansere bağlı ölümler yüzde 18 artarken, Aydın’da ise bu oranın yüzde 42’yi bulduğunu söyledi.

’Bal akan ovadan  artık zehir akıyor’
29 Aralık 2014 Pazartesi 10:46

Yusuf Yavuz
Aydın Tabip Odası (ATO) Başkanı Dr. Metin Aydın, TÜİK verilerine dayanarak yaptığı açıklamada, kentte 2010 ile 2013 yılları arasındaki ölüm oranlarının Türkiye ortalamasının üzerinde bir oranda yüzde 29,7 arttığına dikkati çekerek, ölümlerin genellikle kanserden kaynaklandığını söyledi. Kentteki ölümlerin en çok dolaşım sistemi hastalıkları, kanser, solunum sistemi hastalıkları, endokrin, beslenme ve metabolizma hastalıklarından kaynaklandığını kaydeden Aydın, “Aydın artık dağların yağ, ovaların bal aktığı şehir değil, ölüm akan şehir haline gelmiştir. Menderes Nehri’nin kirliliği kanser vakalarını artırmıştır. Menderes Nehri ile sulanan ve çevresinde, Menderes Ovası’nda yetişen ürünler sağlıklı değildir. Bir an önce önlem alınmalıdır. Türkiye ortalamasında kansere bağlı ölümler yüzde 18 artarken, Aydın’da yüzde 42 oranında artmıştır. Buna da Menderes Nehri’nin kirliliği sebeptir” dedi. Aydın’ın açıklamasına Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Öğr. Üyesi Yard. Doç. Dr. Erol Kesici de destek verdi. Kesici de B. Menderes nehrinden gelen suyun Bafa gölünü de zehirlediğine dikkat çekerek, yıllardır önlem alınmamasını sert dille eleştirdi.
Ege Bölgesi’nde 4 il, 165 de ilçenin evsel ve sanayi atıklarının Menderes Nehri’ne arıtılmadan verildiğini ve nehrin çevresini zehirlediğini vurgulayan Aydın, kentteki kanser vakalarının yüksek olmasının nedeninin Menderes Nehrindeki kirlilik olduğunu öne sürdü. Menderes Nehri’nde 20 tür endüstriyel atık tespit edildiğini vurgulayan Aydın, şöyle konuştu: “Menderes toksik maddeleri taşıyan bir nehir haline gelmiş durumda. Menderes Ovası için can damarı değil, ölüm damarı haline gelmiştir. Herkesin kullandığı bir tabir var, ‘Aydın’ın dağlarından yağ, ovalarından bal akar.’ Ama bugün geldiğimiz nokta itibari ile Aydın’ın dağlarından yağ, ovalarından bal akmıyor. Maalesef bir zehir akıyor ve bu zehir ciddi bir şekilde hem Aydın, hem Ege Bölgesi hem de Türkiye’nin sağlığını tehdit ediyor. Çünkü bu ovada yetişen ürünler her yere yayılıyor. Bu kirlilikle ilgili acil önlem alınmalıdır.”
‘BİLİM  İNSANLARINA BIRAKILSIN’
Bölgede uzun süredir bilimsel çalışmalar yürüten Erol Kesici de Aydın Tabip Odası Başkanı’nın açıklama ve uyarılarına destek verdi. Konuyla ilgili konuşan Kesici, “Büyük Menderes çıkış yeri olan Dinar’dan Ege’ye ulaşıncaya kadar katettiği 584 kilometre boyunca Denizli, Uşak ve Aydın’ın tarımsal, evsel ve endüstriyel atıklarının döküm alanı olarak kullanılıyor. Bunun ileride çok ciddi sorunlara yol açabileceğini defalarca söyledik. Sularımızı popülist yaklaşımlara teslim etmeyip, oraları bile politik bakışla değil de, gerçek bilim insanlarının yönetimine bıraksaydık gelişmiş ülkelerde olduğu gibi suların kirlenmesi sorunu olmazdı. Ama 30 yıldır sularımız bu bakış ve idareyle kirleniyor. ‘Biz demiştik’ demek çok anlamsız kalıyor, sorunu çözmüyor. Ancak bizler önce insan olarak sonrada bu konuda eğitim görmüş, yaşadığımız dünyaya borcumuz olan insanlar olarak doğru bildiklerimizi, uyarılarımızı ve çözüm önerilerimizi anlatmaya devam edeceğiz” görüşünü dile getirdi. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.