Artık çobana ‘Çoban’ denmeyecek!

Sarıkeçili Yörükleri’nin yaşamlarını yakından izleyen Kaliforniya’da Butte College (ABD) Öğretim Üyesi Antropolog Profesör Ayşe Taşkıran da, “Proje çobanlık mesleğine toplumumuzda nasıl küçümsenerek bakıldığının göstergesidir....

Artık çobana ‘Çoban’  denmeyecek!
25 Ağustos 2014 Pazartesi 09:07

04ikincihabere
GIDA Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hazırlanan projeyle bundan sonra çobanlara “Sürü Yönetimi Elemanı” denilecek. Üç yıl sürmesi planlanan projeyle ülke genelinde toplam 10 binden fazla “Sürü Yönetimi Elemanı” yetiştirilmesi amaçlanıyor. Uzmanlar girişime koşullu destek veriyor ancak Anadolu’nun binlerce yıllık çobanlarından projeye itiraz var.
PROJE 81 İLE YAYILACAK
81 ilde uygulanması planlanan “Sürü Yönetimi Elemanı Benim Projesi”, küçükbaş hayvancılık için yeni düzenlemeler getiriyor. Ankara, Konya, Kırşehir, Iğdır ve Sivas gibi illerin pilot uygulama için seçildiği proje kapsamında çobanlara toplam 120 saat eğitim verilecek. Proje, Türkiye Ziraat Odaları Birliği, İşkur, TİGEM ve Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği’yle eşgüdüm içinde yürütülecek. Katılımcılara, koyun ve keçi barınağı kurabilme, ırkları seçebilme, küçükbaş hayvanların beslenme ve bakımını yapabilme, çoğaltabilme, bulaşıcı ve yetiştirme hastalıklarına karşı koruyabilmenin yanı sıra biyogüvenlik uygulamalarına hâkim olma, sağım yapabilme yeteneği kazandırılacak. Eğitimlerini tamamlayanlara, MEB onaylı “Sürü Yönetimi Elemanı” sertifikası verilecek. Sertifikalı sürü yönetimi elemanı çalıştıran ve en az 250 baş hayvana sahip olan işletmelere de yıllık destekleme yapılacak.
‘EĞİTİM DOĞADA VERİLMELİ’
Sarıkeçili Derneği Başkanı Pervin Çoban Savran girişime kuşkuyla baktıklarını belirterek, “Eğitim, keçilerin yaşadığı alanlarda verilir. Kalem, kâğıt ve evraklarla değil. Biz sertifikaya karşı değiliz ama bize ne getirecek bunu bilmiyoruz” dedi. Savran şöyle devam etti: “Bizim çevremizden kurslara katılım olmadı. Bu tür projeleri hazırlayanlar bizim aramıza gelip, buradaki yaşamımızı yerinde görme zahmetine katlanmıyor. Bizler keçilerimizi ekonomik bir kalem olarak değil, binlerce yıldan süzülüp gelen kültürel sürekliliğin ayrılmaz bir parçası olarak görürüz. Can yoldaşlarımıza işkence yapmayız.”
Projeye koşullu destek veren Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Böl. Öğr. Üy. Prof. Dr. Mustafa Kaymakçı ise, “Türkiye’de çobanların eğitimli olmasını savunan biriyim. Hayvanlarla 24 saat birlikte yaşayan çobanların belirli konularda eğitilmesi önemli. Ancak bu eğitimin masa başında değil, en az iki üretim süreci içerisinde pratik yapılarak verilmesi gerekir” dedi.
Sarıkeçili Yörükleri’nin yaşamlarını yakından izleyen Kaliforniya’da Butte College (ABD) Öğretim Üyesi Antropolog Profesör Ayşe Taşkıran da, “Proje çobanlık mesleğine toplumumuzda nasıl küçümsenerek bakıldığının göstergesidir. Giderek uzaklaştığımız, doğayı sorumsuzca katlettiğimiz bugünlerde, çobanlara çobanlığı öğretmekten ve bilgilerini bir kâğıt parçasıyla ölçmektense doğayı, canlıları, ve ormanları herkesten fazla bilen, koruyan çobanlardan bir şeyler öğrenmemizin tam zamanıdır.”

Yusuf Yavuz


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.