AKP gözünü Saraçoğlu’na dikti

AKP gözünü Saraçoğlu’na dikti
28 Şubat 2015 Cumartesi 13:36

Sinem Gülcan / Ankara

CUMHURİYETİN tarihi mirası olan Saraçoğlu Mahallesi’nin (Namık Kemal Mahallesi) geleceği yılan hikayesine döndü. Hazine taşınmazı olarak mahallede yer alan yapıların Bakanlar Kurulu kararı ile “taşınmaz” statüsü dışına çıkarılması, alanın TOKİ’ye devredilerek ranta açılacağı iddialarını güçlendirdi.

CUMHURİYET’İN İLK TOPLU KONUT PROJESİ

Cumhuriyet’in ilk toplu konut projesi olan lojmanları, kütüphanesi, okulu ve çınarlarıyla ünlü Saraçoğlu Mahallesi talana açılma tehdidiyle karşı karşıya. Mahalleye ilişkin Bakanlar Kurulu kararları, açılan davalar, mahkemelerin yürütmeyi durdurma kararları, ortaya atılan yeni projelerle süreç yılan hikayesine döndü. Dava süreci devam ederken Çankaya Kaymakamlığı’nın mahalle sakinlerine, mahalleyi boşaltmaları aksi takdirde kolluk zoruyla boşaltılacağına yönelik tebliği mahalle sakinlerini kaygılandırdı. Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi ve Namık Kemal Mahallesi Koruma ve Yaşatma Derneği, Ankara’nın nadir yeşil alanlarından biri ve tarihi miras olan Saraçoğlu Mahallesi’nin çeşitli bahaneler öne sürülerek talana açılmaya çalışıldığını açıkladı. Şehir Plancıları Odası Ankara Şube Başkanı Emre Sevim, “Saraçoğlu Mahallesi ‘afet riski altında’, ‘Ankara’nın gelişimine engel oluyor’ gibi komik söylemlerle rant avcısı sermayenin önüne atılmak istenmektedir.

Sistem alışılmış sermaye odaklı dönüşüm sürecini bu alanda da ortaya koymuş, mahalleliyi önce yasal mercilerle yıldırmaya çalışmış, sonrasında ‘yeni konut’ alanlarına sürgüne razı etmeye çalışmış, sonrasında mahalleliyle pazarlık yapmış ve son olarak da resmi kolluk gücünü devreye koyma tehdidinde bulunmuştur” dedi.

Namık Kemal Mahallesi’ni Yaşatma ve Koruma Derneği Başkanı Gül Merttürk ise şöyle konuştu: “Derneğimizin amacı mahallemizi mevcut şekliyle yaşatmak. Bu alan Ankara için tarihi bir miras olarak çok önemli. Açtığımız birçok davayı kazandık. Dava süreci devam ederken mahallenin boşaltılması istendi. Namık Kemal Mahallesi mevcut haliyle insanların mutluluk içinde yaşayabileceği bir projedir.

Mahalle zaten kurulduğu günden beri kamunun aktif kullanımına açıktır. Mahallede bulunan yapılar afet riski taşıyan çürük yapılar değildir. Hızla beton yığınına dönen Ankara’da kalan son sağlıklı alanlardan biri olan Saraçoğlu Mahallesi doğal, tarihi ve özgün yapısıyla korunmalıdır. Bizler mahalleyi korumak adına mücadelemizi sürdüreceğiz.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.