AKEDAŞ’ın elektriği vatandaşı çarptı

Akdeniz Elektrik Dağıtım Şirketi’nin özelleştirilmesinden sonra kabaran elektrik faturaları vatandaşları bezdirdi. ‘Soyuluyoruz’ diyen yurttaşlar yetkililerden hesap sordu

AKEDAŞ’ın elektriği vatandaşı çarptı
25 Eylül 2013 Çarşamba 12:24

Türkiye Elektrik Kurumu Anonim Şirketi’ne (TEDAŞ) bağlı Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. (AKEDAŞ) geçen yıl özelleştirilerek 546 milyon dolarla Cengiz-Kolin-Limak ortaklığına satıldı. Antalya, Burdur ve Isparta illerini kapsayan yaklaşık 1.7 milyon abonesi ile Türkiye’nin beşinci büyük şebekesi olan AKEDAŞ’ın özelleştirilmesinin ardından gündeme gelen uygulamalar Antalyalıların tepkisine neden oldu. Bir ayda iki elektrik faturası düzenlenmesinden, ayrı ayrı kaleme dökülen fakat faturalara yansımayan ödemelere, güvence ve dağıtım bedelleri karmaşasından, TRT payı ve sayaç okuma bedeline kadar yapılan uygulamalar aboneleri bezdirdi.

‘TRT katkı payı da ne ola?’

Faturalar ve güvence ve güç bedellerinde yaşanan sıkıntılar ile ilgili yurttaşların tepkilerine kulak verdik. TEDAŞ’tan emekli olan Zabit Başaklı, “Hizmet bedeli, güvence bedeli, TRT katkı payı, enerji fonu, tüketim vergisi, sayaç okuma bedeli gibi kalemler var. Sayaç okuma bedeli diye bir şey bugüne kadar yoktu. Özelleştirmeden sonra bu çıktı. Niye ben ödüyorum sayaç okuma bedelini? Kaldı ki burada KDV tamam ama sistem bedeli ve dağıtım bedeli diyor. Ben müşteriyim, sen bana hizmet getireceksin, hizmetin karşılığında tüketilen enerjinin parasını alırsın. Diktiğin direğin, çektiğin telin parasını benden çıkartmayacaksın” diyerek tepkisini dile getirdi.

TRT için katkı payı alınmasını da eleştiren Başaklı, “TRT katkı payı da ne ola? TRT benden bu bedeli alıyorsa, vatandaşın da sorununu dile getirmek zorunda. Ama bakıyoruz, TRT’yi babasının malı gibi kullanıyorlar. Lütfen, aklınızı başınıza toplayın. Yeter artık bizi sömürdüğünüz” diye konuştu.

‘Akıllı olan sayaç değil, kendileri!’

“Ben bu kurumda çalışmama rağmen, burada yazılanlardan hiçbir şey anlamıyorum” diyerek elindeki faturaları gösteren Başaklı, “vatandaşın anlamaması için faturaların böyle düzenlendiği” görüşünü savundu. Başaklı, yurttaşlara seslenerek, “Korkmayın, çekinmeyin. Özelleştikten sonra sizden bile bile kat ve kat vergiler alınıyor ve enerji faturası gittikçe kabarıyor. Haklarınıza sahip çıkın” diye konuştu.

Daha önce Makine Kimya sayaçlarının takılı olduğunu, vatandaşın sayaca bakarak ne kadar elektrik tükettiğini okuyup hesabını yapabildiğini belirten Başaklı, “daha fazla para kazanabilmek için” diye değerlendirdiği, akıllı sayaç sistemini de eleştirdi. Zabit Başaklı, “Sayaç akıllı değil, kendileri akıllı. Bize bunu yutturanlar akıllı. Ama biz bunun da farkına vardık artık. Şimdi hesabını soruyoruz: Lütfen yetkililer hesap versin” diye konuştu.

Başaklı, “güç bedeli” adı altında doksan dört lira daha alındığını, aboneliğini iptal ettirmek istediğinde ise miktarın yarısına varan kısmının “daha önceden kalma borcunuz görünüyor” denilerek kesildiğini söyledi.

‘Gasp ediyorlar’

Elektrik aboneliği yaptırmak için kuruma giden Canan Durmaz ise yaşadığı sıkıntılara, “Bu, bir hukuksuzluk ve insan haklarının gaspıdır” diyerek isyan etti. Özelleştirilmeden önce abonmanlık ücreti olarak güvence bedelinin 130 TL olarak alındığını, özelleştirmeden sonra 355 liraya varan bir miktarı kuruma ödemek zorunda kaldığını anlatan Durmaz, ev değişikliği sebebiyle haklarının yeni evine devrini istediğini ama yaptıramadığını, değişen fiyatlarla ilgili yetkililerle konuşmak istediğini fakat olumsuz yanıt aldığını aktardı.

Haklarını öğrenmek istediğinde polis zoruyla kurumdan uzaklaştırılacağının söylendiğini anlatan Durmaz, “Elektrik benim temel ihtiyacım. Bunu özel kişilerin eline verip istediği fiyatı uygulayabilir, istediği gibi depozito bedeli alabilir, canı sıkılınca gelip kesebilir, 15 günlük fatura gönderebilir. Böyle bir şey olamaz” diyerek tepkisini dile getirdi.

DEVRİM SÖNMEZ


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.