Aile Hekimleri: Boyun eğmeyeceğiz

Türk Tabipleri Birliği Aile Hekimliği Kolu ile Ankara Tabip Odası, tüm eleştirilere rağmen Meclis'ten geçirilen Sağlık Torba Yasası ilgili bir basın açıklaması yaptı. Hekimler adına konuşan TTB Aile Hekimliği Kolu Başkanı...

Aile Hekimleri: Boyun eğmeyeceğiz
18 Ocak 2014 Cumartesi 10:15

5hekim

Türk Tabipleri Birliği Aile Hekimliği Kolu ile Ankara Tabip Odası, tüm eleştirilere rağmen Meclis'ten geçirilen Sağlık Torba Yasası ilgili bir basın açıklaması yaptı. Hekimler adına konuşan TTB Aile Hekimliği Kolu Başkanı Handan Yüksel, TTB Merkez Konseyi'nin Cumhurbaşkanı'ndan Torba Yasa'yı TBMM'ye geri iade etmesini istediği hatırlattı. Yüksel, "Yasa'nın yürürlüğe girmesi ve ASM çalışanlarına acil nöbeti uygulamalarının yaşama geçirilmesi halinde başından beri kararlılıkla yürüttüğümüz mücadelemizi daha etkili bir şekilde sürdüreceğimizi kamuoyuna bir kez daha ilan ediyoruz" dedi. Yüksel, Sağlık Bakanlığı'nın önümüzdeki günlerde yayınlamayı düşündüğü "Aile Hekimliği Ödeme ve Sözleşme Yönetmelik Değişikliği"nin kazanılmış hakları geriye götüreceğini belirtti.

'Kaygılanıyoruz'

Tıpta Uzmanlık Kurulu'nun sözleşmeli çalışan aile hekimlerine yönelik Aile Hekimliği Uzmanlık Eğitimi'nin esaslarını belirlemek amacıyla aldığı kararları açıkladığını da hatırlatan Yüksel şunları söyledi: "Yıllardır birinci basamak hizmet birimlerinde bilgi, beceri, deneyim kazanmış, pratisyen hekimlere uzmanlık sınavına girme şartı getirmesi, eğitimin belirsiz içeriği, 6 yıl gibi uzun bir süreye yayılacak olması, 6 aylık rotasyonlarla kendi nüfusundan kopması ihtimali gibi yaşanabilecek birçok olası sorunlar meslektaşlarımızda ciddi endişelere neden olmuştur. Ayrıca uzmanlık eğitimi alabilmek için sınavlara giren, zorlu asistanlık eğitimi sonrası mecburi hizmet yapan arkadaşlarımızın emeklerinin de göz önünde bulundurulmayacağı kaygısını taşıyoruz"

'Sorumlu kim olacak?

İzmir'de de Aile Hekimleri Derneği (İZAHED) ve Tabip Odası Aile Hekimliği Komisyonu ortak açıklama yaparak Torba Yasa'ya itiraz nedenlerini kamuoyuyla paylaştı. Tabip Odası Yöneticisi Ceyhun Balcı, yasanın hekimlerin başına geçirilen bir çuval olmasından kaygılandıklarını söyledi. İZAHED Başkanı Muhterem Koray da "Acillerde nöbet tuttuğumuz takdirde bizim o eğitimi almamamızdan kaynaklanan bir sıkıntı olunca bunun sorumlusu kim olacak?" diye sordu. Aile Hekimliği Komisyonu Başkanı Alper Zobarlar ise "Yakında bakanlık aile hekiminden ameliyat yapmasını da isteyecek" diyerek tepkisini dile getirdi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.