1 Mayıs ve milli devlet

Ortaya çıkışının ilk yüz yılın anısına 1990’da derlenen “1 Mayıs’ın Anısına” kitabında işçi mücadelesinin enternasyonal boyutuyla ulus-devlet kavgasının nasıl çakıştığı anlatılıyor “The...

1 Mayıs ve milli devlet
01 Mayıs 2014 Perşembe 06:46

4mayisdevlet

Ortaya çıkışının ilk yüz yılın anısına 1990’da derlenen “1 Mayıs’ın Anısına” kitabında işçi mücadelesinin enternasyonal boyutuyla ulus-devlet kavgasının nasıl çakıştığı anlatılıyor

“The Memoryy of May Day” kitabı, bilimsel ve tarih belgeler sunmakla birlikte genel olarak desen, grafik ve resim örneklerini de içeriyor. Kitapta dünya çapında örneklerle sunulan görsel zenginlik, işçi mücadelesindeki propaganda ortamında işçilerin yaratıcı gücünün olduğu kadar akıl ve zekalarının da çapını göstermesi bakımından çarpıcı.

Fotoğraf, resim ve desenlerin anlatımında bir tarafta insanoğlunun algısındaki üstünlük, diğer taraftan duygusal dünyasındaki zenginlik görülüyor.

Görsellerdeki anlatımın yanısıra dönemin 1 Mayıs şarkılarından da örnekler var. İşçi sınıfı hayatın içinde kendi iletişim ve sanat ürünlerini de geliştirmiş.

Kitaptaki sloganlardan ve el ilanlarından 1 Mayıs’ın nasıl örgütlendiğini, hangi politik olguların öne çıkartıldığını da anlayabiliyoruz.

En güçlü Avrupa devletleri oldular

1 Mayıs’ın yüz yılından öne çıkan bir diğer nokta da, İşçi Bayramı’nın ilk yıllarında Avrupa ülkelerinde, ulus-devlet kuruluş dönemiyle çakışmış olması. Öyle ki, kitabın önsözünde yer alan ifadelerde de belirtildiği gibi, “Hareketin esas çizgisinde ve işçi hareketi örgütlenmesinin gelişmesinde mücadelenin çerçevesini ulus-devletin şekillenmesi oluşturuyordu.” Dolayısıyla, işçi hareketinin uluslararası boyutunun, milli boyutundan ayrı olarak dikkate alınamayacığı vurgulanıyor. İşçi hareketlerinde, kendi ülkesinin politik ve kültürel gelenekleriyle arasındaki ilişkiye dikkat çekiliyor. 1 Mayıs’ın tarihi incelenirken mücadeleye yansıyan fikir ve etkilere bakılırken, dünya çapındaki dengelerin de gözardı edilmemesi gerekiyor.

Bu bağlamda, 1 Mayıs kutlamalarının özellikle ilk iki yılında, önde gelen (gelişmiş) Avrupa ülkelerinin ağırlığı hissedilecektir. Aynı şekilde 1 Mayıs tarihinin sadece sosyalizm tarihinden bir kesit olacağını düşünmek doğru olmayacağından, dünya çapında işçi hareketlerinden de kesitler ve öne çıkan olaylara yer veriliyor.

Bugün, işte size bu “diğer” kesimlerden, Güney Amerika, Afrika ve Avustralya’dan seçmeler derledik.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.