TGB 10 yaşında

Türkiye Gençlik Birliği

Türkiye Gençlik BirliğiOkunma 24 Mart 2016, 12:25

Hayatımıza 10 yıl önce 19 Mayıs sabahı girdiler. Yüreklerimizin kan ağladığı günlerdi. Gözbebeğimiz gençler “Biz buradayız. Atatürk gençliği görev başında” diyerek umut oldular

Füsun İkikardeş

Pek çoğunuz onları tanıyor, seviyor, ama biraz daha yakından tanımak, 10. yıl hazırlıklarını bilmek, heyecanlarını paylaşmak, umutlara umut katmak istersiniz diye düşündük. TGB’nin kurucu genel başkanı Adnan Türkkan, sonraki başkanları İlker Yücel, Çağdaş Cengiz’le yanlarında iki cevher kız, genel başkan yardımcıları Elif İlhamoğlu ve Yadigar Özen’le Beyazıt’ta, tarihi İstanbul Üniversitesi’nde buluştuk, TGB’yi ve 10 yılını konuştuk. TGB’nin ikinci genel başkanı Osman Yılmaz Ankara’daydı, söyleşimize telefonla katıldı. TGB deyince akan sular durdu, Aykut Töleğen yoğun işlerine ara verdi, kalktı geldi, fotoğraflarımızı çekti.

2 BİN GENCİN ORTAK İRADESİYLE KURULDUK
| TGB nasıl kuruldu? Bir avuç genç miydiniz?

Adnan Türkkan: Üniversite öğrencilerinin bir araya gelerek birlik fikrinin tartışıldığı çalıştaylar olduğu bir dönemdi. TGB, Türkiye’nin ihtiyacından doğdu. 2000 yılından beri öğrenci topluluklarını birleştirmeye çalışıyorduk. Ankara Üniversitesi’ndeki Atatürkçü Düşünce Toplulukları (ADT) bütün üniversitelere çağrı yaptı. 40 üniversiteden 62 öğrenci topluluğu 19 Mayıs 2006’da Ankara’da Türkiye Gençlik kurultayında biraraya geldi.
Osman Yılmaz: Bir avuç genç değildik. 2 binin üzerinde öğrenci katılmıştı. TGB 2 bin gencin ortak iradesiyle kuruldu. Kuruluşumuzu önce Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi bahçesinde kuruluş bildirgemizi okuyarak sonra da Sakarya meydanında basın açıklaması yaparak ilan ettik ve Anıtkabir’e yürüdük.

| Bir günlük çağrıyla ‘hadi biz de Ankara’ya gidelim’ mi dediniz?
İlker Yücel: Gençliğin katılımını örgütlemek için ciddi bir hazırlık vardı. TGB kurulmadan birkaç gün önce Danıştay’a yapılan kanlı saldırıya tepki de büyüktü. Kurulduğumuz gün, o tepkilerin ifade edildiği bir toplantı oldu.

| TGB’nin 10 yaşını göreceğini öngörüyor muydunuz?
Çağdaş Cengiz: Evet, ilk Kırmızı Beyaz’daki yazıda “Bir anda kurulan bir gençlik örgütü Türkiye’de nasıl bu kadar yaygın bir örgütlenme sağlar?” diye sormuştuk. TGB, Attila İlhan’ın dip dalgasını örgütleme çalışmasaydı. Bu kadar kısa zamanda bu tarihi girişim, doğru önderlikle, doğru siyasetlerle büyüdü ve 10 yılı geride bıraktı.

HEM ZİRVEYİ HEM DÜŞÜŞLERİNİ GÖRDÜK
| Neden Atatürkçü düşüncenin peşinden koştunuz?

Osman Yılmaz: Birincisi AKP iktidarının 2002 yılından itibaren iktidara geldiği 4 yılı yaşamıştık. İkincisi ABD’nin Irak’ı işgal ettiği, askerimizin başına çuval geçirdiği, Kıbrıs’ta Rauf Denktaş’ın sırtından hançerlendiği bir dönemin içindeydik. Hem gericiliğin hem bölücülüğün tekrardan iktidar mevzilerini ele geçirdiği bir dönem... Elbette bizler Atatürkçü gençleriz. Üniversiteye geldiğimizde mücadeleye hazırdık.

| Liberalizm ve bölücülük çok yaygındı... Bunlara karşı nasıl güç topladınız?
İlker Yücel: ‘90’ların sonu, dünya ölçeğinde neoliberalizmin geliştiği dönemdi. Bizim yaşadığımız 10 yıllık süreçteyse liberal politikalar çöküşe doğru gidiyordu. Biz onun hem zirvesini gördük, hem de kuvvet kaybettiği dönemi yaşadık.

‘68 KUŞAĞINDAN ÖĞRENDİKLERİMİZ
| ’68 gençlik hareketiyle farkınız nedir?

Adnan Türkkan: En büyük farkımız, onların tecrübesizlikleri bizim tecrübemiz oldu. ‘68 kuşağı Türkiye’de gençlik hareketi açısından bir zirveyi temsil ediyor. Ancak sonrasında devamlılığı sağlanamadı. Çok büyük tecrübelerdi, olumlu yönleriyle bize nasıl başarılı olacağımızı, olumsuz örnek olarak da neyi yapmamamız gerektiğini gösterdi.
Aceleciliğin, maceracılığın, kitle çizgisinden kopmanın bir hata olduğunu, yarın hemen devrim olacakmış gibi beklemeden, sabırla mücadele etmenin zorunluluğunu, yaşanan pratikler içinde görmüş olduk.

TGB’NİN KİMLİK BEYANI
| ‘O’nun gençliği 10 yaşında’ diyorsunuz. Sizden önceki gençlik Atatürkçü değil miydi? Bizim durumumuz ne olacak?

Elif İlhamoğlu: Türkiye gençlik hareketi 150 yıllık tarihsel bir birikime yaslanıyor. Atatürk gençliği diye tarif ettiğimiz kitle, elbette 20. yüzyılın ilk çeyreğinden beri herkesi kapsayan bir tanımlama. Ancak biz şunu vurgulamak istedik: Türkiye’de Karen Fogg’lar, Amerikan emperyalistleri Türk gençliğinin bilincinden Atatürk’ü sileceğiz yemini ediyorlardı. Ama başarı elde edemediler, tam tersine gençlik Atatürk’e, onun ilke ve devrimlerine çok daha sıkı sarıldı. TGB’yi yaratan da bu oldu. En çok bilinen sloganımız “Atatürk gençliği görev başında” sloganıdır. TGB’linin kimlik beyanı gibidir.

VATANINI SAVUNAN HERKES BUYURSUN
| Siyasi partilerle ilişkiniz nasıl?

Çağdaş Cengiz: İlk kurulduğumuzda da sonrasında da biz cephe örgütüydük, hep öyle devam ettik. TGB, hangi partiden olursa olsun, kendisini Atatürkçü, vatansever, devrimci olarak hisseden, Türkiye’nin birliğini savunan, vatanını savunan her gence açık bir yapılanma. TGB içinde çeşitli siyasi partilere üye ya da hiçbir partiye üye olmayan pek çok genç, ortak bir disiplinle bir arada mücadele ediyor. Kuruluş ilkelerimizde var: Herkes bir siyasi partiye üye olabilir, ama TGB içinde propagandasını yapamaz.

SÜRPRİZLERE HAZIR OLUN
| Neler yapıyorsunuz 10. yıl şerefine?

Yadigar Özen: 10 yıllık mücadelemizin ortak bir ürünü olarak Şu Çılgın Gençler’i çıkarttık. Bütün mücadelemiz, toplumsal hareketin tarihi bu kitap. 10. yıl yemekleri düzenliyoruz. Kırmızı Beyaz’ımızın 10. yıl sayısını hazırlayacağız. O da en uzun soluklu gençlik yayın organı. 8 yıldır aynı isimle ve süreli olarak yayın hayatında. Bir de Ekim ayında 10. yıl kongremizi yapmayı planlıyoruz.

| Yeni bir 10. yıl marşı gelecek mi?
Elif İlhamoğlu: Sürpriz! Olabilir.

| 10. yaşgününden sonra kaçıncı yaşı şölenle kutlayacaksınız?
Çağdaş Cengiz: O yıla biz kalır mıyız? Sözünü şimdiden veremeyiz. Önümüzdeki yıllarda kutlar arkadaşlar...

TGB’Yİ DÖNÜŞTÜREMEDİLER BELGESİ VAR
Çağdaş Cengiz: “Dünyada pek çok gençlik örgütlenmesi ya sistemin kuvvetleri tarafından eziliyor, ya da bir şekilde sistem içileştiriliyor. Ama TGB’yi dönüştüremediler, dağıtamadılar, bölemediler!
Bu bakımdan 10. yıl vurgusu ve 44 yazarlı “Şu Çılgın Gençler” kitabı önemli. TGB’nin gerçekleştirdiği eylemlere bizzat önderlik edenlerin kaleminden çıkan bir tarihi yazmak, çok anlamlı.
68’e ilişkin yazan pek çok yazar var, ama yıllar sonra, belki de yaptıkları eylemlerin uzağına düşüp oralardan sonra yazanlar oldu. Bunun da sıkıntısını sonraki dönemlerde gördük. Kendi tarihimizi kendimizin yazmasının çok anlamlı olacağını düşündük.”

DÜNYA KAZAN TGB’LİLER KEPÇE
Elif İlhamoğlu: TGB’nin etkin bir uluslararası ilişkiler bürosu var. İlk ziyaretlerimiz Suriye, Lübnan, Libya ve İran’la başladı, sonrasında Rusya, Güney Amerika, ABD ve Avustralya’ya kadar uzandı.
Amaçlarımızdan biri yurtdışında yaşayan Türk gençlerini TGB çatısı altında toplamaktı, 26 büyük şehirde TGB’yi kurduk. İkinci amacımız emperyalist cepheye karşı antiemperyalist cepheyi genişletmekti, 18 ülkeden 26 gençlik örgütünü biraraya getirdik. 2014’de Dünya Antiemperyalist Gençlik Birliği’ni (WAYU-World Anti-imperialist Youth Union) kurduk.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.