Suri̇ye’ni̇n PKK’yı vurması kırılma noktasıdır


Mehmet Yuva

Mehmet Yuva

Okunma 21 Ağustos 2016, 10:11

Suriye Genelkurmay Başkanlığı adına cuma akşamı okunan, ‘Haseke’de neler oluyor’ bilgilendirme beyanında YPG yerine PKK adı ilk kez telaffuz edildi. Suriye’nin YPG’yi PKK olarak telaffuz etmesinin önemli sebepleri var ve ciddi sonuçları olacak. “PYD-YPG” Suriye devleti tarafından ilk kez “bölücü terör örgütü” olarak telakki ediliyor. “Yabancı devletlerin projelerinde görev üstlenmiş “taşeron örgüt” olarak görülüyor.

PKK’NIN SURİYE SUÇLARI
Suriye yetkilileri ve artık kamuoyunun birçok kesiminde ,”talancı, hırsız, nüfus dairelerini yakan, tapu dairelerini yağmalayan, devlet kurumlarına musallat olmaya çalışan, zorla asker toplayan, vergi tahsil eden, asker öldüren ve Suriye ordusu ile hareket eden milis kuvvetlerine saldıran, kendisi dışında hiçbir siyasi yapılanmaya izin vermeyen, karşı gelenleri infaz eden, sürgüne gönderen, bölgenin demografik yapısını zor kullanarak tehcir ederek değiştiren, yabancı kuvvetlerle Suriye’nin toprak bütünlüğüne kast eden, sömürge Fransa saraylarında taltif edilen, Almanya’da korunan, ABD’nin yeni kara gücü olarak hareket eden, ABD ve Batı tarafından silahlandırılan, İsrail ve Suudi Hanedanlığı tarafından kabul edilecekleri ilan edilen” bu örgütün üstlendiği misyona Suriye devleti idraksiz miydi?
İran ve Rusya’nın da bu gerçekleri en az Suriye kadar bildiğini söyleyebiliriz. O halde, bu gerçeklere rağmen, Suriye devleti ve ordusu “PYD-YPG” olarak tedavüle sokulan Suriye’deki PKK’ya bu seneye kadar neden “mesafeli” ve “toleranslı” davrandı?
Suriye, tarihinin en büyük kumpasına ve terör saldırısına maruz kaldı. Yerli terör örgütleri kent merkezleri ve ilçelerde hücrelerini tanzim ederken, Suriye’nin komşu devletleri yabancı on binlerce caninin Suriye’ye taşınmasına vesile oldu. Suriye Genelkurmay Başkanlığı sınır bölgelerindeki askeri birliklerini kentlerin korunması için Şam, Halep, Humus, Hama, Lazkiye, Dar’a gibi ülkenin merkezi konumundaki şehirlerin korunması ve savunulması için kullandı. Boşalan bölgelere birçok örgüt musallat oldu.

SURİYE BAYRAĞI DALGALANIYOR’
Ancak Suriye, birçok kimsenin görmediği bir şey yaptı. Hudut bölgelerinden çekilirken Suriye’nin tümünün korunacağı ve egemenlik sembolü olarak bayrağının Suriye’nin en kuzeyinden en güneyine en batısından en doğusuna kadar dalgalanacağı mesajı verdi. Nasıl mı? Bakın Suriye’nin en kuzeyinde yer alan Kamışlı kent merkezi ile Haseke vilayet merkezi önce ABD’nin taşeron örgütü yol açan buldozer IŞİD ardından kara gücü PKK-YPG’nin çok ağır saldırılarına maruz kalmasına rağmen canhıraş savundu ve halen savunmaya devam ediyor.
En doğuda Irak hudut bölgesinde yer alan Deyr-El Zor kent merkezi şiddet ve terörün en vahşi metotlarına maruz kaldı. IŞİD ve sülalesi örgütler vahşice saldırdı. Buna rağmen ordu orayı ölümüne savundu ve halen savunmaya devam ediyor.
En güneyde yer alan Dar’a kent merkezi ve bölgesi Ürdün ve İsrail üzerinden gönderilen on binlerce teröristin on binlerce saldırısına maruz kaldı. Ancak ordu o bölgeyi büyük kayıplara rağmen savundu ve savunmaya devam ediyor.
En batıda Lazkiye ve hudut kapısı Kesab onlarca örgütün en ağır silahları ve saldırılarına maruz kaldı. Kapı işgal edildi. Lakin ordu bu bölgenin tekrar kontrol altına alınması için tüm imkanlarını seferber etti ve istediğini elde etti.
Bu askeri konumlanma Suriye’nin ne pahasına olursa olsun toprak bütünlüğü ve siyasi birliği için dini-dar ve bölücü örgütlere arkalarındaki mahfillere karşı kararlılıkla savaşacağına önemli bir göstergeydi.

İŞBİRLİĞİNİ TETİKLEYECEK
Suriye’nin kuzeyinde palazlanan PYD-YPG’ye köy ve taşraların korunması IŞİD’e karşı etkili mücadele verilmesi ve Türkiye ile Suriye arasında bir güvenlik tamponu oluşturması için silah, mühimmat, maaş ve her türlü desteği veren Suriye idi. Müttefikleri Rusya ve İran bölge devletleri ile işbirliği yapsınlar, ABD ve Batı’dan uzak dursunlar onların taşeron örgütleri haline gelmesinler diye PYD-YPG’ye diyalog önerdi.
Suriye’nin PKK’sı PYD-YPG kendisine sunulan bu fırsatı kötü istismar etti. ABD’nin kara gücü olmayı seçti. Suriye ve Şam coğrafyasının tarihine cahil kaldı. “Suriye ordusu Türkiye ile yakınlaşmak için Haseke’de saldırdı” ifadesi temelsizdir. Şüphesiz bu olay “ortak düşman” olarak telakki edilen PKK’ya kaşı bölgesel devletlerin işbirliğini tetikleyecektir.
Çok yazdık tekrar edelim. Suriye’de esas mücadele ABD ve İsrail’in kara güçleri bölücü örgütlerle Suriye ordusu ve müttefikleri arasında hasıl olacak. Bu savaş ya bölgeyi birleştirecek, birçok soruna neşter vuracak. ABD-İsrail ve taşeron örgütlerini hendeklere gömecek. Yahut bir cehennem savaşı yaşanacak ve dünyaya el-fatiha okuyacağız.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.