Spor hukukçularından Aydınlık'a E-Bilet yorumu: Anayasaya aykırı Passolig'e dava açın

E-Bilet'in kusurlu bir mal ve Anayasaya aykırı olduğunu belirten Kazmaz ve Aksucu, iktidara yakın bir bankaya büyük bir rant sağlayan, taraftarları ise zarara uğratan uygulamanın iptali için dava açmılması gerektiğini belirtti Kişi...

Spor hukukçularından Aydınlık'a E-Bilet yorumu: Anayasaya aykırı Passolig'e dava açın
08 Mayıs 2014 Perşembe 11:46

ebilet

E-Bilet'in kusurlu bir mal ve Anayasaya aykırı olduğunu belirten Kazmaz ve Aksucu, iktidara yakın bir bankaya büyük bir rant sağlayan, taraftarları ise zarara uğratan uygulamanın iptali için dava açmılması gerektiğini belirtti

Kişi hak ve özgürlüklerinin Anayasa ile güvence altına alındığını hatırlatan TFF eski Disiplin Kurulu Üyesi ve spor hukukçusu Avukat Remzi Kazmaz, uygulamanın ölü doğduğunun altını çizerek şunları söyledi: "E-bilet hem tüketiciler, kişi hak ve özgürlükleri açısından ihlaller içermektedir, hem de yandaş bir firmaya verilmesi bakımından düşündürücüdür. Bu anlayış taraftarın tüm davranışlarını baskı altına almayı hedefleyen bir uygulamadır. Özellikle hükumete karşı muhalif söylemleri pasifize etmeyi amaçlayan bu anlayış, faşist bir zihniyetin ürünüdür."

Hukuki desteğe hazırız

6222 sayılı yasa doğuştan kadük, topal bir yasadır. Meclis'te de bazı değişikliklere uğradı. E-biletle ilgili çıkarılan yönetmelik de yasaya aykırı ve iptal edilmesi gerekir. Taraftarlar Derneği, Tüketici Mahkemeleri'ne 'haksız kazanç elde ediliyor' gerekçesiyle dava açtı. Asıl yapılması gereken, bu yönetmeliğin tamamen ortadan kaldırılmasına yöneliktir olmalıdır. Bunun yeri de Danıştay'dır. Sizin aracılığınızla şunu söylemek istiyorum; Danıştay'a bu konuda açılacak davalarda ben ve ortağım Av. Erkan Aksucu, her türlü yardıma hazırız.

Bu yönetmelik iptal edilecek

E-bilet uygulamasının Anayasa'ya aykırı olduğunu belirten Spor Hukukçusu Av. Erkan Aksucu, yönetmeliğin iptal edileceğini savundu: Passolig kartı alan vatandaşların kişisel bilgilerinin yarın bir başka yerde kullanılmaması yönünde bir teminat yok. Hatta iletişim bilgilerinizin bankanın anlaşmalı firmalarla paylaşmasını kabul eden biz sözleşmeyi imzalamak zorundasınız. Bu Anayasa'nın 13. ve 20. Maddelerine aykırı. Dava açmak isteyen herkese gerekli yardımları yapacağız.

37 kulüpten 35'i bu uygulamaya onay verdi. Kulüpler içinde bulundukları ekonomik sıkıntı nedeniyle buna imza attı. Banka bu 35 kulübe ciddi miktarda avans ödedi. Bu kulüpler birtakım ödemelerini buradan yaptı. Banka kulüplerin ağzına bir parmak bal çaldı ama aslında geleceklerini ipotek altına aldı. Kulüpler 1-2 yıl sonra ne kadar büyük bir hata yaptıklarını anlayacaklardır. Ancak atı alan Üsküdar'ı geçti, ne yazık ki bu işin artık dönüşü yok.

Türk sporuna ihanet edildi

Federasyon bütün gelirlerini futbol ailesinden karşılıyor. Bu ailenin en önemli aktörü futbolcudur. Futbolcu olmazsa futbol olmaz, taraftar olmaz, kulüpler olmaz, dolayısıyla federasyon olmaz. Bu uygulama Federasyon ve Kulüpler Birliği bünyesinde gerçekleştirilseydi, yandaş bir holdinge aktarılacak 100 milyonlarca TL'lik gelirle Türk sporuna çok önemli hizmetler yapılabilirdi. Sporcuların faydalanabileceği modern bir sağlık merkezi, rehabilitasyon merkezi, bakım evi, huzur evi yapabilirdi. Çok da büyük rakamlar tutmaz. Hem bu kaynağın küçük bir kısmıyla, yıllardır dinlendirilen ama bir türlü gerçekleştirilemeyen sporcuların haklarının korunacağı sporcu sendikası, hayata geçirilebilirdi. Alt yapıya daha fazla yatırım yapılabilirdi bu kaynakla. Futbol ailesine ayrılabilecek ciddi bir kaynak, ne yazık ki özel bir bankaya verilmiştir.

Hüseyin Şuekinci


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.