İşsizlik kapıda

Türkiye Futbol Federasyonu’nun getirdiği yeni düzenleme, futbol antrenörlerini işsizlikle burun buruna getirdi. Profesyonel liglerde teknik direktörlük yapabilmek için getirilen Pro-lisans şartıyla, antrenörlerin kazanılmış haklarının elinden alın ması anlamına geliyor.

İşsizlik kapıda
30 Temmuz 2016 Cumartesi 11:06

Aydınlık / Ankara
Futbol antrenörlerine getirilen Pro lisans şartı antrenörleri isyan ettirdi. Daha önce Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA) A Lisansıyla 1, 2 ve 3. Liglerde çalışabilen antrenörlerin çalışma statüleri değiştirilerek teknik sorumlu olarak çalışma hakkı ellerinden alındı. TFF’nin Pro Lisans için açtığı kursları 20-24 kişiyle sınırlandırması, antrenörleri zor durumda bıraktı. Antrenör Murat Bölükbaşı, içinde bulundukları durumu Aydınlık’a anlattı.

20 BİNDEN FAZLA ANTRENÖR ETKİLENDİ
Türkiye’de 23 bin civarında futbol antrenör olduğunu ve bu antrenörlerin 3 bininin UEFA A Lisans, 850’sininin ise Pro Lisas sahibi olduğunu belirten Bölükbaşı, “Şimdi 2006 yılında TFF’nin UEFA Jira Konvansiyonel antrenör eğitimi adı altında bir taahhüdü var. Bu taahhüd doğrultusunda TFF 2009’dan itibaren önce 1. Lig’de daha sonra 2. Lig’de sonra da 3. Lig’de UEFA A lisansiyer antrenörlerin teknik sorumlu olarak çalışma hakları ellerinden alındı. Yani ben 2002 yılında bu lisansı aldım. Bu lisansı aldığımda Türkiye Süper Ligi’nde yardımcı antrenör, 1, 2 ve3. Lig’lerde de teknik sorumlu olarak çalışabiliyordum. Ama 2016-2017 sezonundan itibaren bu haklarımı kaybettim. 2009-2010 sezonundan itibaren önce 1. Lig, sonra 2. Lig, bu sezon da en son 3. Lig elimizden alındı” dedi.

‘KAMU DENETÇİLİĞİ’NE BAŞVURDUM’
TFF’nin bu kararlarına karşı mücadele başlattığını kaydeden Bölükbaş, “Birincisi; kazanılmış haklarımın bana geri verilmesini istiyorum. İkincisi; senede 20-24 kişilik kurs açıyor, onun dışında kurs açmıyorlar. Örnek olarak bu sene bu kursa girebilme kriterlerine sahip 260 kişi var. Bundan sadece 24’ünü alıyorlar. Teknik sorumlu olarak 230 kişiye çalışma hakkı vermiyor. Yani bu da eşitler arasında haksız bir rekabet oluşturuyor. Hem çalışma özgürlüğümün elimden alınması hem kazanılmış hakların geri alınması hem de hasız rekabetten dolayı Kamu Denetçiliği Kurumu’na başvurdum. Kamu Denetçiliği Kurumu’nun TFF ile benim aramda arabuluculuk yapmasını istedim” ifadelerini kullandı.

‘TFF ANTRTENÖRLERİ SAHTECİLİĞE YÖNLENDİRİYOR’
TFF bu uygulamasıyla gelişime açık, genç, lider özelliği ile öne çıkabilecek antrenörlerin önünü kapattığını vurgulayan bölükbaşı, “Bunun dışında bu güne kadar çalışmış olan ve bu işten hem ekonomik kazanç sağlamış hem de profesyonelce bu işi yapmış deneyimli antrenörlerinde çalışma haklarını elinden alarak onları bir bakıma, monitör antrenör pozisyonunda çalışma alanını teknik sorumlu bazında amatöre düşürdü. Bu insanlar ekonomik sıkıntı içine girecek. Bunun yanında TFF’de yüzde 80 civarında UEFA A Lisanlı antrenör, profesyonel liglerde teknik sorumlu olarak çalışıyor. Yani bir eczacı diploması kiralayan bir esnaf gibi, seni PRO Lisans kiralama sahteciliğine yönlendiriyor. Bu TFF’yi de zor durumda bırakır” diye konuştu.

‘TFF KARARINDAN VAZGEÇMELİDİR’
Türkiye Futbol Federasyonu’nun bu kararından vazgeçmesi gerektiğini vurgulayan Murat Bölükbaşı, “Federasyonun bu tutumu futbolun asli unsurlarından biri olan antrenörlerin hak ve özgürlükleri konusunda gerekli özeni ve önemi göstermediğinin de ifadesidir. Bunlar problem. Bu problemlerin çözümü için TFF’nin bu kararından vazgeçmesi lazım. TFF’nin bu kararı da kendi içinde hazırladığı talimat ve hükümlerdir. Eğer bu talimat ve hükümlerde Türk futbolu adına, Türk antrenörleri adına eğer mantıklı düşünüp düzenlemeler yapılırsa bu problemler çözülmüş olur. Aksi takdirde ilerleyen süreçte antrenör kalitesi ve mesleğe yönelimin zamanla düştüğü görülecektir.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.