Futbolcu ihrac edilmez, yetiştirilir!

Bir yandan yeni takımı Alemannia Aachen formasını giymenin heyecanını, diğer yandan da 'Evim' dediği Köln takımından ayrılmanın üzüntüsünü yaşayan A Milli Kadın Futbol Takımımızın kaptanı Bilgin Defterli, Türk futbolunda...

Futbolcu ihrac edilmez, yetiştirilir!
11 Ağustos 2014 Pazartesi 10:03

18rop4

Bir yandan yeni takımı Alemannia Aachen formasını giymenin heyecanını, diğer yandan da 'Evim' dediği Köln takımından ayrılmanın üzüntüsünü yaşayan A Milli Kadın Futbol Takımımızın kaptanı Bilgin Defterli, Türk futbolunda altyapıya önem verilmesi gerektiğini vurguladı

Bugünkü konuğumuz Türkiye Kadın Milli Takım kaptanı Bilgin Defterli. 32 yaşında ama yaşamı başarılarla dolu genç bir kızımız. Ülkemizi başarıyla Almanya’da temsil eden 1.FC.Köln takımının 'gol kraliçesi'. Alemannia Aachen takımının yeni 9 numarası. Dört kez Kadınlar Ligi şampiyonluğu yaşamış Yurt dışında 11 yıldır futboluyla bizi temsil eden tek kadın futbolcumuz. Kadın Milli Takımımızın kaptanı ve Avrupa Sorumlusu. ”Ben erkeklerden daha iyi futbol oynuyorum” diyebilecek kadar kendine güvenen, hırslı ve hasta bir Galatasaraylı. Son 5 yıldır başarıyla top koşturduğu Köln takımından ani bir transferle Alemannia Aachen takımına gidince hem yaptığı transferi hem de kadın futbolu üzerine konuşmak için, gök gürültüsü ve yağmurun bol olduğu sıcak bir Temmuz ayında Almanya’nın Köln kentinde bir araya geldik. Kendisiyle Bilgin Defterli ve Kadın Futbolu üzerine geniş bir söyleşi yaptık. Bir dokunduk Bin Ah işittik...

AYRILMAK ZOR GELDİ

- Ani bir kararla A.Aachen takımına transfer oldun. Neler söylemek istersin ?

Evet benim için de çok ani ve şaşırtıcı bir gelişme oldu. Birçok başarılara imza attığım FC.Köln’den ayrılmak bana çok zor geldi ama yeni bir heyecana ve yeni öğrenimlere ihtiyaç duydum herhalde. Ben kaldığım süre içinde Köln takımında çok iyi günler geçirdim ve Köln takımının sayesinde bu günlere geldim. Burası benim evim oldu. Aniden gelişen bir transfer oldu benim için bu nedenle henüz arkadaşlarımla ve beni her maç destekleyen taraftarlarımızla henüz vedalaşamadık. Zaten futbolu Köln takımında bırakmak istiyorum. Kendileri bana jübilemi yapacakları konusunda söz verdiler. Köln'den ayrılmak çok zor geldiği için Aachen takımıyla bir yılllık bir anlaşma yaptım.

ALMANLAR TÜRK BAYRAĞI AÇTI

- Köln'den ayrılmak seni üzdü mü?

Evet çok üzdü. Üzmez mi? Birde kendileriyle Ekim ayında maçımız var benim için çok zor bir maç olucak ama ben takımdan kötü ayrılmadım, binlerce insan bana güzel duygularını ilettiler çok mutlu oldum. Almanlar benim için Türk bayrağı açtılar ya bundan güzel birşey olabilir mi? Dikkatinizi çekmek istiyorum Türk seyirciler değil Almanlar açıyor Türk bayrağını.

- Senin için kadın Drogba diyorlar...

Yok o kadar sorumluluğu kabul edemem ama erkek oyuncularımızın en fazla iki sene top oynayıp ülkelerine döndüğünü düşünürsek 11 yıldır kendimi Alman kadın futboluna kabul ettirmiş biri olarak tabi ki mutluyum. Drogba demeyelim de iyi, karakterli ve disiplinli bir oyuncu diyelim. Ben Köln’e iyi bir oyuncu olarak geldim ama karakterimle burada kalmayı başardım. Bir gün rakip bir oyuncu benim için, Almancayı çok iyi bilmese de onun gülüşü bize herşeyi anlatıyor demişti.

- Sen kariyerinin sonuna geldiğini mi söylemek istiyorsun?

Aslında futbol bu ne olacağı belli olmaz ama vücudumun oynayabileceği yere kadar oynamak istiyorum tabi ama futbol oynamakla antrenörlük yapma bakımından çok büyük farklar var. Ben geçen yıl Köln ikinci takımında antrenörlük yaptım bu süre içinde iki saat idman yaptıktan sonra eve dönebiliyordum ama antrenörlükte öyle değil. Herşeyi düşünmek zorundasınız. Kariyerimin tabi ki sonu değil ama şimdilik hedefim antrenörlük olduğu için böyle düşünüyorum.

- Antrenörlük kurslarına katıldın mı?

Evet katıldım. Milli takım oyuncusu olduğum için UEFA B antrenörlük kursunu yaptım. Bunun üstü de UEFA A oluyor.Profi A Lisans ondan sonra da teknik sektörlük lisansı geliyor.Ben iki sene lisansımı işlemem lazım ben bir sene işledim bir sene daha gerekiyor ondan sonra Pro-Lisansa başvuracağım ondan sonra takım çalıştırabilirim.

- O zaman hedefiniz Milli takım mı?

Neden olmasın. Teklif gelirse bu görevi seve seve kabul ederim. Şu anda iftiharla kaptanlığını yaptığım milli takımımızda önümüzdeki senelerde antrenör olarak görev yapmak beni onurlandırır.

- Son dönemlerde gerek görsel gerek yazılı medya da Türk Kadın Milli takımımızın tanıtılması yönünde çabalarına tanık oluyoruz. Bunun meyvelerini toplayabiliyormusunuz?

Evet yavaş yavaş bunu görebiliyoruz. Milli takımda Scotluk yaptığım dönemde Almanya’da tüm Avrupa ülkelerinden gelen kadın sporcularımızla 3 kamp yaptık. U15 ten A Milli takım seviyesine kadar çok iyi oyuncular geldiler hala da gelip gidiyorlar. Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden gelen yetenekli oyuncuları bulup Milli Takım bünyesinde toplamak benim için mutluluk verici bir olay. Diğer taraftan Kadın Milli Takımı'nda da olumlu gelişmeler oldu. Daha önce olmayan U15 ve U17 takımları kuruldu. Ayrıca Fatih Terim hocamızın bu konuda hassasiyetini ve Kadın futbolunun kalkınması konusunda destek ve katkı verdiğini biliyor ve duyuyorum. Bu konuda biraz geri geliyoruz ama Türkiye’de çok yetenekli kadın futbolcularımızın olduğunu görüyor ve biliyorum. Ben bunları aşıp 11 yıldır Almanya’da başarılı bir futbol yaşamı sürdürebildiysem Türkiye'deki arkadaşlarımda bunu başarabilirler.

- Türk kadın futbolcuları içinde Avrupa’da oynayabilecek kızlarımız var mı?Varsa neden Avrupa’ya açılmayı denemiyorlar ?

Evet var çok var. Eskiden böyle parmakla sayardık ancak şu anda yetenek anlamında çok futbolcumuz var. İnanın Avrupa’da oynayabilecek değerde çok iyi kadın futbolcularımız var ancak kendilerine güvenemiyorlar. Tek başına yaşamak tek başına mücadele etmek onlara biraz zor geliyor.

- Sizi, Bilgin Defterli’yi örnek alsalar?

Evet esasında ben onlar için bir örnek olabilirim. Zaten kendilerine söylüyorum elinize fırsat geçtiğinde bunu kullanın. Korkmayın ve kendinize güvenin. Ben 24 yaşında buraya geldim ve Almanca dahil hiç bir şey bilmiyordum. Tabi ki zorluk olacak yaşam tek başına zor bir olay ama tüm bunları aşmak için mücadele etmezsen başarılı olamazsın.

- Kadın Milli takımızın Avrupa düzeyine gelmesi için daha ne kadar beklememiz gerekiyor?

Öncelikle Riva açıldığı için çok mutluyum çünkü orası bizim evimiz inşallah kamp yapmak nasip olur. Gelişim şöyle bizde önceden tek bir Milli takım vardı şimdi U19, U17 ve U15 takımlarımız var ve U13 takımını kurmaya çalışıyoruz. Ancak en büyük eksikliğim sponsor. Bir diğeri ise, eğer büyük lig takımlarımız kadın futboluna önem vermediği sürece Belediye takımları lige bir çıkar bir iner ve kadın futbolu ilerlemez. Büyük takımlara diretmeleri gerekiyor...

-Kadın Milli Takımımızın Dünya Kupası'na katılma şansı var mı?

Şu anda grup eleme maçlarını oynuyoruz. İki maçımız var. Rusya ve Ukrayna maçları. En son farklı galip geleceğimiz Karadağ maçını kazandık ama kamp yorgunluğundan ve iklim değişikliklerinden dolayı biraz zor oldu. Grupta İngiltere birinciliği garantiledi biz ise 4. sıradayız ama ikinci sırada olan Galler iki maçını da kaybederse bir şansımız var diye düşünüyorum.

-Dünya Kupasını izledik. Futbolcu gözüyle nasıl yorumlamak istersin?

Büyük takım, favori takım diye bir kavramın bu şampiyonada çürüdüğünü gördük. Büyük dediğimiz takımların onların deyimiyle Avrupalı olmayan küçük takımlar tarafından nasıl elendiğini yaşadık. Cezayirin başarısını yaşadık. Almanya şampiyon oldu sevinmek onların hakkı ama rakiplerini küçümsemelerine çok kızdım. Özellikle Cezayir’i küçümsemelerine çok kızdım. Benim favorim ilk günden beri Hollandaydı, çok iyi maçlar çıkarttılar..

GÖRMEYİ BECEREMİYORUZ

- Peki sen Avrupa’da yetişen ve başarılı olan gençlerimizin Türkiye’de büyük takımlarda başarılı olacağına inanıyormusun?

Çok zorlanırlar. Çünkü burada oynanan futbolla Türkiye’de oynanan futbol çok farklı ama ben Türk futboluna çok büyük katkılarda bulunucaklarına çok inanıyorum. Oraya alışmaları için önce takım içinde iyi arkadaşlıklar kurmaları gerekir. Bir de artık Türk futbolu dışardan futbolcu ihrac etme yerine altyapıya önem verip her sistemin oyuncusunu yetiştirmeleri gerekiyor. Bizim en büyük eksikliğimiz altyapılarımızdaki eksiklikler. Eğer son 10 yılda bir tek Arda ve bu sene de Salih çıkıyorsa söylenecek başka bir söz bulamıyorum. Futbola aşık insanların yaşadığı 80 milyondan sadece iki gencin yetişmesine siz ne dersiniz? Ben bundan dolayı diye bir tespit yapamıyorum.Belki de biz görmeyi beceremiyoruz veya yeterli şansı vermiyoruz.

- İki farklı ülkede yaşayan kızlarımıza söylemek istediklerin vardır muhakkak...

Türkiye’de ki kızlarımızdan kendilerine güvenmelerini istiyorum. Yurt dışından bir teklif gelmesi halinde hemen değerlendirsinler,kendilerini kanıtlamak için kapılarına kadar gelen fırsatı kaçırmasınlar. Tabi ki zorluklar yaşayacaklar ama çok çalışıp bunu aşabilirler. Eğer bu sporu isteyerek zevk alarak yaparlarsa o zaman başarıya ulaşmamaları için bir neden kalmaz. Ancak ben kızlarımızdan önce eğitimlerine önem vermelerini ve bir meslek sahibi olmalarını öneririm. Futbolu her zaman oynayabilirsin ama her zaman okuyamazsın. Avrupa’da durum çok farklı burada başarılı olmak kızlarımızın elinde çünkü Türkiye’de yaşayan kızlarımız kadar sorunları yok .Bu şuna benziyor,imkanın olmaz değerlendirmek için her şeyi yaparsın imkanın olur değerlendirmezsin .Milli Takım kapıları da açık kendilerini değerlendirmeyi bilsinler.

KOYU G.SARAYLIYIM

Peki önümüzdeki yıllarda koyun bir Galatasaray taraftarı olan Bilgin Defterli’yi Galatasaray kadın takımının başında görebilir miyiz?

Evet ben koyu bir Galatasaray’lıyım ve böyle bir durum beni çok mutlu eder ama benim hedefim Milli Takım aslında görev verirlerse seve seve yaparım. Milli takımın bayan antrenörlere ihtiyacı var

Son olarak okuyucularımıza neler söylemek istersiniz?

Öncelikle size teşekkür ederim. Kadın futboluna, kadın sporuna verdiğiniz önem ve bu konuda yaptığınız yayınları gördükçe çok mutlu oluyorum. Basının bizi desteklemesini ,Federasyonun da kadın futbolu konusunda kalıcı adımlar atmasını, büyük takımlarda kadın futbolunu zorunlu hale getirmesini diliyorum. En önemlisi önce Eğitim diyorum.

Erdem Buyrukçu-Köln


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.