‘Sosyalist’ Bernie Sanders Clinton’a terfi etti


Mehmet Yuva

Mehmet Yuva

Okunma 14 Temmuz 2016, 10:05

Adolf Hitler adında biri 1932’de seçim kazandı. O bir seçim kazandı ve bu seçimin neticesinde 6 milyon Yahudi dâhil 50 milyon insan 2. Dünya savaşında hayatını kaybetti. Bu bağlamda çocukken politikanın gerçekten çok önemli olduğunu öğrendim”
Bu sözler ‘solcu’, ‘demokrat’ ve ‘sosyalist’ olarak pazarlanan ABD başkanlığına aday olan Bernie Sanders adlı politikacıya ait. Polonya ve Rusya kökenli Yahudi bir anne ve babanın evladı olarak 1941’de New York-Brooklyn’de doğdu. 2,7 milyon nüfuslu bu kentte ABD’nin en kalabalık Yahudi nüfusu yaşıyor. Muazzam bir kesimi 2. Dünya savaşı öncesi ve esnasında seçilmiş Hitler sultasının mezalimine maruz kalmış.
Politikanın çok önemli olduğunu çocuk yaşta öğrenen Bernie Sanders’in dinamik ve renkli bir siyasi hayatı oldu. Öğrenci yıllarında ABD Sosyalist Parti saflarında mücadele etti. 60’lı yıllarda ABD tarihinin iki virüsü ırkçılık ve savaşa karşı protesto eylemlerinde en önde yer aldı. ‘Sosyalist’ Bernie Sanders aynı zamanda Siyonizm’e de inanan ve faaliyetleriyle de katkı sağlayan bir politikacıydı.
60’lı yıllarda ABD’de Siyonist Gençlik hareketine destek veren ‘sosyalist’ Sanders, İsrail’e giderek burada askeri ve ekonomik Yahudi Kolhozlarda görev yaptı. Belediye başkanlığı yaptığı 80’li senelerde geleneksel Yahudi bayramlarının tanıtılması ve ihya edilmesi için birçok proje başlattı.
Sanders, ABD’nin Kuzeydoğusunda yer alan ‘Yeşil Dağ’ lakaplı Vermont eyaletinin ‘sol’ ikliminde siyasi ideallerini daha rahat icra edeceğine inandığı için bu eyalete taşındı. Uzun yıllar belediye başkanlığı yaptı. Başkanlığı döneminde önemli reformlara imza attı.
Başarılı ve medya desteği ile popüler bir hal alan ‘sosyalist’ Sanders, ABD Kongresinin her iki meclisine önce Temsilciler ardından 2007’de, savaş baronu dönemin Başkan yardımcısı Dick Cheney’nin önünde yemin ederek, ABD Senatosuna seçildi.

BEN BİR DEMOKRATIM”
Sanders, Nisan 2015’te ABD Başkanlığı için eşek sembolünü bayrak edinmiş Demokrat Parti’nin adayı olduğunu ilan etti. “Ben bir demokratım ve bunun için Demokrat Partiden aday olmayı seçtim. Güçlü dini ve manevi duygulara sahibim” diyen ‘sosyalist’ Sanders Mayıs 2016’da adaylık için seçim kampanyasını başlattı.
Gençliğinde Sinagog ayinlerine nadiren katılan ‘sosyalist’ Sanders artık ayinlere daha çok katıldığını ve Yahudi’lerin yılbaşı bayramı olan Rosh Hashanah gününü kutladığını ve o gün çalışmadığını ilan etti. Din uzmanı Yahudi Profesör arkadaşları ‘sosyalist’ Sanders’in Yahudiliği dinden ziyade bir kültür ve etnik gelenek olarak yaşadığını ifade ettiler.
Eski ‘sosyalist’ yeni ‘demokrat’ Sanders, dinlenilmesi gereken çağımızın örnek şahsiyeti olarak Che Guevara’yı, Martin Luther King’i, Chavez’i, Castro’yu, İsrailli Sosyalist İsrael Shihak’ı değil 13 Mart 2013’te Vatikan’ın başına seçilen Papa Francis’i işaret ediyor. Papa’nın ekonomik konulardaki bilgisine hayran olduğunu ve onu çok zeki ve kahraman olarak gördüğünü açıklıyor. Gönlünde yatan aslanla birkaç kez buluştuğunu söylüyor. Eşi de zaten ezelden beri kara ekonominin ve kara para aklamanın merkezinde olan Vatikan ve Papa dinine bağlı bir Katolik imiş.

ÖLÜMLE KORKUT SITMAYA RAZI ET
Demokrat Parti’nin adayı olmak için yeterli delege toplayamayan ‘sosyalist’ Sanders, partinin adayı olması kesin gözüyle bakılan eski Başkan ‘Kaygan’ ve ‘saksafoncu’ Bill Clinton’un eşi Bayan Clinton’a destek vereceğini ilan etmiş. ‘Manyak ve ırkçı’ Cumhuriyetçi aday Donald Trump’un seçilmesini önlemek ve ABD’nin yüzleştiği iç ve dış krizlerle en iyi mücadeleyi verebilmek için Bayan Clinton öncülüğünde Demokrat Parti’de oluşan ‘en ilerici platform’ altında politika yapacakmış.
Yahudi ‘Sosyalist’ ve liboş ‘Demokrat’ Sanders-Clinton ilerici platformu ile iç ve dışta “halkların kardeşliğini” sağlayacaklar. Diktatör Trump’ı başkan yaptırmayacaklar. Türkiye’den ithal edilen ‘ölümle korkutup sıtmaya razı etmenin’ ABD tiyatrosuna buyurun.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.