Şırnaklı Şefika aşirete boyun eğmedi

Şefika Üçkardeşler

Şefika ÜçkardeşlerOkunma 15 Eylül 2015, 13:13

Şefika Üçkardeşler, 19 yaşında zorla bir aşiret üyesiyle evlendirildi. 2 çocuğu oldu. Gördüğü şiddet nedeniyle tüm engellere rağmen boşandı. Sınavlara girdi. Şimdi üniversite 2. sınıf öğrencisi... Hedefi mezun olmak, iş bulmak ve çocuklarını geri almak

Irmak Mete

Hemen hemen her gün kadına yönelik şiddet ve cinayet haberleri duyuyoruz. Kimi günlerce konuşulurken, kimi 3. sayfa haberi olmaktan öteye gidemiyor. Ancak “böyle gelmiş böyle gider” kalıbını yıkan örnekler de var. Onlardan biri Şefika Üçkardeşler...
Şırnak’ta 9 kardeşin 6’ncısı olarak doğan Şefika Üçkardeşler, 19 yaşındayken evlendirildi. 2 çocuğu oldu. 8 yıl süren evliliğinde şiddet gördü, aldatıldı. Sonra aşiret mensubu kocasından boşanmaya karar verdi. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’na ulaştı. Önüne çıkan tüm engellemelere rağmen boşandı. Burada durmadı. Üniversite sınavlarına hazırlandı ve şu an Namık Kemal Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği öğrencisi. Hedefi okulu bitirip, iş bulmak ve çocuklarını almak... İlginç hayat hikayesi olan Şefika Aydınlık’ın sorularını yanıtladı...

| Nasıl evlendiniz?

Anaokulu açığı olduğu için lise ve üniversite arası bir çocuk gelişimi programı açılmıştı. Sıkıştırılmış 2 yıl eğitimden sonra çalışmaya başlıyordunuz. Ben liseden sonra bu okula başladım. 2005’te ilk yılımı dolduramadan ailem tarafından okuldan alındım ve görücü usûlü evlendirildim. Öğretmenlerim aradı; ‘Başarılı bir öğrenciydi. Neden okula gelmiyor’ diye. Hatta kaymakam babamı çağırmış ‘Kızını okula gönder, kadrosu benden’ demiş. Ben bunu evlendikten sonra duydum.
Evliliğim 8 yıl sürdü. Ama son 5 yıl azap gibiydi. Şiddet gördüm. 2 çocuğum oldu. Aldatıldığımı öğrendim. Aramız açıldı, şiddet arttı.

‘TOP GİBİ ORADAN ORAYA ATILIYORDUM’
| Boşanma süreci?
Bunu idare edemeyeceğimi anlamıştım. Çocuğumu alıp annemlere kaçtım. Doğu’da böyle bir şey yapmak çok güç. Aileme boşanmak istediğimi, çalışacağımı söyledim. Karşı çıktılar. Bir şekilde tekrar geri gönderildim. Bu süreçte çok kötü şiddet gördüm. Bir bayram gecesini karakolda geçirdim. Kurtulmaya çalıştıkça oradan oraya atılıyordum. Kendimi top gibi hissediyordum. Bizim burada erkek yapar kadın susar görüşü var. Ben bunu kabul edemedim. Gururuma yediremedim. En sonunda çok zor da olsa anlaşarak 2013’te boşandık.

| Çocukların velayeti kimde kaldı?
Babalarında... Büyüğü 9, küçüğü 6 yaşında. Onlardan ayrı olmak çok zor geldi. İlk iki ay hiç sokağa çıkmadım. Sürekli ağlıyordum. ‘Böyle gitmez. Kendine gel’ dedim. 2 ay sonra üniversiteye girmeye karar verdim.

| Aileniz destekledi mi?
‘Okuyacaksın da ne olacak’ dediler. ‘Önümde duramazsınız. Sınavı kazanacağım. Okuyacağım. Çocuklarımı da alacağım’ dedim. Ya bu yolu seçecektim ya da biriyle evlenecektim. Eve kapandım, 3-4 ay ders çalıştım. 1 ay konfeksiyonda çalıştım. Biriktirdiğim parayla sınava girdim. Kimseden bir destek almadan sınavı kazandım. Tekirdağ’da Turizm ve Otel İşletmeciliği’ni kazandım. Birinci sınıfı bitirdim. İkinci öğretimim. Gündüz çalışıp sonra derse giriyorum.
Sizinle benzer sıkıntılar yaşayan kadınlara ne söylersiniz?
İnsan her şeyden önce cesaretli olmalı. Bir insan olduğunun, hakları olduğunun farkına varmalı. Kadın her şeyi yapabilecek güçtedir. Yeter ki istesin. Baskı karşısında kendi kalıbına çekilmemeli. Kendi hayatının mücadelesini vermeli. Hatır için köleliğe katlanmamalı. Kimse eziyet yaşamak zorunda değil. İnsanların zalimlikleri kader diye algılanamaz. Onlar bunu yapacaksa senin de direnme iraden olmalı.

KOCAMDAN KORKMADIĞIMI KANITLADIM
| Çocukları görebiliyor musunuz?
Mahkemenin kararına uymuyorlardı. Çocukları 1 ayda 2 ayda bir okullarına gidip görüyordum.

| Boşanmanızdan etkilendiler mi?
Olan biten herşeyi gördüler. Kimin haklı kimin haksız olduğunu anlayabiliyorlar. Büyük oğlum ana sınıfına giderken bir resim yapacaktı. ‘Anne ben bir kalp çizeceğim. Ama bu kırık bir kalp olacak. Senin kalbin. Seni herkes üzüyor’ dedi. Niçin yetişkinler bu kadar duyarlı olmuyor?

‘GERÇEKTEN BRAVO’
| Şimdi nasıllar?
Bu yıl küçük oğlum sınıfta kaldı. Büyük oğlum bir buçuk ay okula gitmemiş. Ben bunu Tekirdağ’dayken öğrendim. Karakolu aradım. Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü’nü aradım. Hiçkimse yardımcı olmuyordu. Karşılarında aklını yitirmiş, birşeyler uyduran bir kadın varmış gibi konuştular. En sonunda BİMER’e yazdım. BİMER dosya yapıp Şırnak’a gönderdi. Kendim de Şırnak’a geldim. O şekilde okula gönderildi. Çocuk okuma yazmayı unutacak dereceye gelmişti.
Müdür yardımcısı bana ‘Gerçekten bravo. Tekirdağ’dan Şırnak’a müdahale ettiniz’ dedi. Okul yönetimi çocuğun okula gelmemesine ses çıkartamıyordu. Eski kocam aşiretten olduğu için korkuyorlardı. Ama tüm bunlar olunca ben de eski kocamın benden korktuğunu anladım. Çünkü ben ondan korkmadığımı defalarca kanıtladım.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.