Bölücü koalisyon için düğmeye basıldı

Olası AKP-CHP koalisyonunun gündeminde yeni anayasa olacak. Dolmabahçe anlaşmasında kararlaştırılan yasal düzenlemeler yapılacak. Sıkıntı çıkması durumunda PKK’nın silahlı güçleri devreye girecek

Bölücü koalisyon için düğmeye basıldı
09 Haziran 2015 Salı 11:20

Aydınlık / Ankara
7 Haziran seçimlerinde hiçbir parti tek başına iktidar olamadı. Bu durum da koalisyonu gündeme getirdi. 
ABD’lilerin seçimlere 10 gün kala durumu tespit ederek koalisyon faaliyetlerine başladığı belirlendi. ABD’nin isteği AKP-CHP koalisyonu. Şu aşamada HDP’nin doğrudan koalisyonun içinde olması uygun görülmüyor. HDP doğrudan koalisyon içinde yer almasa da yeni anayasa, yeni yasal düzenlemeler, Avrupa Yerel Yönetimlere Özerklik Şartına konan çekincelerin kaldırılması gibi konularda koalisyona destek verecek. HDP’nin hem koalisyonun içinde, hem de dışında olması planlanıyor.
CHP BÖLÜNÜRSE HDP DEVREYE GİRECEK
Yapılan planlamalara göre, AKP-CHP koalisyonuna CHP içinden itirazlar gelirse ve kritik oylamalarda CHP bölünür ve yeterli oy sağlanamazsa HDP devreye girecek. Bu sayede koalisyonun devamı sağlanacak. Çiller döneminde DYP-SHP koalisyonundaki taktik izlenecek.
BÖLÜNME KOALİSYONU ŞARTLARI
Kurulması planlanan “bölünme koalisyonu”nun şartları da belli. Yapılan planlamaya göre, yeni kurulacak koalisyonun önündeki ilk görev “açılım” sürecinin devam ettirilmesi. Bu çerçevede AKP ile PKK/HDP arasında varılan ve Dolmabahçe’de düzenlenen ortak basın toplantısında açıklandığı için “Dolmabahçe mutabakatı” olarak anılan açık ve gizli metnin hayata geçirilmesi. 
Bu çerçevede daha önce denenen ancak başarılamayan yeni anayasa ile ABD ve PKK’nın istediği maddelere anayasada yer verilmesi. Türk kavramının anayasadan çıkarılması. PKK’nın istediği yasal düzenlemelerin yapılması.
Ekonomide ise uluslararası finans çevrelerinin Türkiye’deki varlıklarını garanti altına alacak kararların alınması. Türkiye’de kamu ve özel sektöre verilen yüksek faizli borçların ödenmesinin garanti edilmesi.
PKK’NIN SİLAHLI GÜCÜ TEHDİT OLACAK
Koalisyonda planlanan anayasa değişikliği ve yasaların çıkarılmaması durumunda PKK’nın silahlı gücü devreye girecek. Açılım sürecinde yaşandığı gibi istenenlerin yapılmadığı durumlarda PKK’nın silahlı güçleri devreye girerek Türkiye Cumhuriyeti Devleti tehdit edilecek. 
Konu ile ilgili olarak bilgi veren kaynaklar Çelik Harekatı sonrası Gazi Mahallesi’nde başlatılan ve onlarca kişinin ölümüyle sonuçlanan olayları, Mavi Çarşı yangınını hatırlatıyor. Karanlık güçlerin, “İstediklerimizi yapmazsanız Türkiye’yi yönetilemez hale getiririz” tehditlerine dikkat çekiyorlar. PKK üzerinden benzer olayların gündeme gelebileceğini ve suikastlar döneminin başlatılabileceğini vurguluyorlar.
TSK ETKİSİZLEŞTİRİLECEK
ABD ve Batılı ülkeler böyle bir koalisyonla Türkiye’nin  Doğu ve Güneydoğu’sunda özerk bir bölgenin yasal olarak oluşturulmasını amaçlıyor. Yapılan değerlendirmelerde buna TSK’nın itiraz edebileceği ve engelleme girişiminde bulunabileceği hesaplanıyor. Böyle bir durumda da TSK’nın yasal düzenlemelerle etkisizleştirilmesi öngörülüyor.
ABD VE İNGİLİZ DÜŞÜNCE KURULUŞLARI
ABD ve İngiliz düşünce kuruluşlarının da aylardır bu konu üzerinde çalıştıkları belirlendi. İngiliz istihbaratına yakınlığı ile bilinen düşünce kuruluşu Chatham House’da yapılan toplantılarda da Ortadoğu’da  gündemin ilk maddesinin “Kürt sorunu” olduğu bildirildi.
ÖZERKLİK HARİTALARI
Kurumdaki toplantılara katılan bir uzman, “Toplantılarda en çok da Türkiye üzerinde duruluyor. Son derece gizli yapılan toplantılarda Türkiye’de özerklik haritaları üzerinde çalışılıyor. Bunlar bizim ikinci elden duyduklarımız. Çok daha ileri çalışmalar yapıldığı net. 7 Haziran seçimlerinde HDP’nin barajı aşması için yürütülen kampanyanın da buralarda hazırlandığı açıkça hissediliyor” dedi.
KILIÇDAROĞLU'NDAN 'UZLAŞMA' AÇIKLAMASI
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, katıldığı bir televizyon programında “AKP-CHP koalisyonu olur mu?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Seçimler yeni bitti, Türkiye süratle seçim atmosferinden kurtarılmalı. Liderler sağduyulu davranmalı, Türkiye hükümetsiz bırakılmamalı. Halkın mesajı çok açık. Oturun, uzlaşın. Türkiye’nin sorunlarını çözün diyor. Tek parti hükümeti çözmede yetersiz kaldı. Halk uzlaşın diyor ama bu tablonun içinde AKP yok.”
CHP YÖNETİMİ HAZIR
AKP oy kaybetmesine rağmen ana muhalefet partisi CHP de kaybetti. 2011 seçimlerine göre bir puan düştü. Bu CHP’nin oylarının yüzde  4’ünü kaybettiği anlamına geliyor. Kılıçdaroğlu Ahmet Hakan’ın programında oylarında düşüş olması halinde istifa edeceğini açıklamıştı. Şimdi istifaya niyetli gözükmüyor. Önümüzdeki günlerde kendi sözleri dillendirilmeye başlanacak. CHP yönetimi krizi koalisyon tartışmaları ile aşmayı deneyecek. Bu nedenle AKP ile koalisyona hazır. TBMM Grubundan AKP ile ilişkileri sürdüren yöneticilerinin ön temaslara başladıkları ifade ediliyor.
TEPKİLER BAŞLADI
CHP’nin AKP ile koalisyonuna CHP içinden tepkiler de başladı. CHP’nin en çalışkan milletvekillerinden olmasına rağmen Kılıçdaroğlu’nun aday yapmadığı eski İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz, “CHP’nin AKP ile koalisyonu sözkonusu olamaz. Bunu dillendiren varsa, derhal CHP’den istifa etsin”  açıklaması yaptı.
Sonuçları CHP için başarısızlık olarak niteleyen Özgündüz, AKP ile koalisyon konusunda, “CHP’nin AKP ile koalisyonu sözkonusu olamaz. Böyle bir şey gündeme gelirse ilk önce ben karşı çıkarım ve Genel Merkez’in önünde çadır kurar, yüz binleri oraya yığarım. Bizim davamız koltuk değil. CHP, Gezi’nin katilleriyle, hırsızlarla koalisyon kuramaz” diye konuştu.
MHP KAPIYI KAPATMIYOR
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “AKP; CHP ve HDP ile koalisyon yapabilir” derken, Aydınlık’ın edindiği bilgilere göre MHP, AKP’ye kapıyı tam olarak kapatmıyor. Parti kulislerinde, Bahçeli’nin “AKP ile koalisyon yapmayacağız” açıklaması taktik olarak değerlendirilirken, el altından AKP ile temasa geçmek için çalışmalara başlandığı ifade ediliyor. Sıkıntı, AKP’nin PKK’ya verdiği sözler ve çıkarılması planlanan yasalar... MHP’nin iktidar uğruna bu konuda tavizler verebileceğine de vurgu yapılıyor.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.