Kanser hücresinin enerjisini kestiler

Araştırmacılar bu kez, kişiselleştirilmiş tıpta son gelişmelerden farklı olarak spesifik genetik mutasyonlara odaklanmak yerine kanserin hemen hemen her türü için geçerli olabilecek enerji kaynağına yöneldiler

Kanser hücresinin enerjisini kestiler
03 Temmuz 2015 Cuma 11:34

Doç. Dr. Şehime Temel
[email protected]

Araştırmacılar yağ sentezini geriye döndüren bir ilaç geliştirdiler; böylece kanser hücreleri enerji için kendi yağlarını sentezleyemediler. St. Louis Üniversitesi (SLU) araştırmacıları ilk kez kanser hücresinin büyümesini kanser hücre metabolizmasının bir özelliği olan Warburg etkisini hedef alarak durduran bir yol buldular. Bu, kişiselleştirilmiş tıpta son gelişmeler olan farklı kanser tipleri ile ilişkili spesifik genetik mutasyonlara odaklanmak yerine, bu araştırma ile kanserin hemen hemen her türü için geçerli olabilecek enerji kaynağı gibi geniş bir ilke hedefliyor. Bu araştırma, hayvan modellerinde ve laboratuvarda insan tümör hücre hatlarında gerçekleştirildi. SLU çalışması; belli bir ilaç sağlıklı hücrelere zarar vermeden ya da diğer ciddi yan etkilere yol açmadan, kanser hücrelerini durdurabileceğimizi göstermiştir. SLU farmakoloji ve fizyoloji başkanı Prof. Thomas Burris ve Scripps Araştırma Enstitüsü’ndeki çalışma ortakları özgün bir terapötik geliştirdi. Kanser hücreleri, mutasyona uğramış hücreleri çevresindeki dokuya rağmen kontrolsüz büyümeye metabolizma sürecini arttırarak izin verir. Dr. Burris’e göre fikir yeni olmasa da son birkaç yıl içinde kanser metabolizmasını hedeflemek sıcak bir fikir haline gelmiştir. Çalışma saygın bilim dergilerinden Cancer Cell’de 25 Haziran’da “Küçük bir molekülün seçici Warburg Efektini ve lipogenezi hedefleyen anti -tümör etkisi” başlığıyla yayımlandı. Dr. Burris ‘Warburg etkisinin; onkojenik büyüme, tümör ilerlemesi ve metastazın aynı zamanda tedaviye karşı tümör direncinin metabolik temeli olduğunu bildirmektedir.

TÜKETİMİ BASTIRDI
Dr. Burris “Kanser hücreleri büyümek ve bölünmek için parçalarını bulmak için metabolik yolaklar arar. Eğer ki parçaları yoksa; ölürler” diye belirtti. Warburg etkisi büyüme için gerekli olan kimyasalları yapmak için enerjiyi glikoz formunda kullanmayı arttırır ve aynı zamanda kanser hücreleri de lipogenezisi arttırarak büyüme için gerekli olan kendi yağlarını yapmayı arttırır. Eğer ki Warburg etkisi ve kanser ilerlemesini, büyümesini, hayatda kalmasını, immune system kaçışını, tedaviye dirençli olmasını, ve hastalığın tekrarını sağlayan metabolik yolaklar ise Dr. Burris glikoliz ve lipogenezi hedef alarak geniş bir kanser kitlesini durdurabileceğinı hipotez etti. Kendisi ve çalışma arkadaşları yağ sentezini düzenleyen bir reseptörü (alıcı) hedefleyen bir sınıf birleşikler yarattılar. Bir anti-kolesterol ilaç adayı olarak başlayan yeni bileşik SR9243 yağ sentezini geri çevirerek hücreleri kendi yağını üretemez hale getirir. Bu aynı zamanda Warburg yolağını etkileyerek kanser hücrelerini daha normal hücrelere çevirir. SR9243 anormal glikoz tüketimini bastırır ve kanser hücrelerinin enerji kaynağını keser. Kanser hücreleri çoğalmak için glikoz ve yağ ile gerekli parçaları alamadığı zaman ölürler. Warburg etkisi normal hücrelerin bir özelliği değildir ve bu nedenle çoğu normal hücre yağı dışarıdan elde eder. SR9243 , sadece kanser hücrelerini öldürür ve sağlıklı hücrelere toksik değildir. İlacın ayrıca iyi bir güvenlik profili vardır; Dr. Burris kilo kaybı, karaciğer toksisitesi, ya da iltihaplanmaya neden olmadan etkili olduğuna dikkat çekti.

İNSAN TÜMÖRÜNDE ÇALIŞTI
Şimdiye kadar, SR9243 kültürlenmiş kanser hücrelerinde ve hayvan modellerinde yetiştirilen insan tümör hücrelerinde test edilmiştir. Warburg yolağı hemen hemen her türlü kanserin özelliği olduğundan, araştırmacılar, farklı kanser modellerinde bir dizi test yaptılar. Dr. Burris; “Bileşiğin birçok geniş kanser tiplerinin hem kültürlerinde hem de insan tümörlerinin büyütüldüğü hayvan modellerinde çalıştığını’ vurguladı. “Bazılarının diğerlerinden daha hassas olduğunu’ belirtirken ‘Bu yolakların çoğunda hücreler kanser tarafından kanser hücresinin büyümesine programlanır ancak bu bileşim ile metabolizma tersine çevrilerek daha fazla normal hücre olması sağlanır’ dedi. İnsan tümörü yetiştirilen hayvan modellerinde akciğer, prostat ve kolorektal kanserlerinde çok iyi çalıştığı rapor edilirken yumurtalık ve pankreatik kanserlerde daha az etkinlikte çalıştığı rapor edildi.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.