Ebola’ya karşı sıtma

Bilim insanları; Afrika, ABD ve Avrupa’da etkili olan Ebolaya karşı Plasmodium parazitini kullanmayı planlıyor. Araştırmalar bu parazitle enfekte olanların sağkalma oranlarının yüksek olduğunu gösterdi

Ebola’ya karşı sıtma
19 Ağustos 2016 Cuma 11:56

Doç. Dr. Şehime Temel
[email protected]

1927 yılında, Avusturyalı hekim Julius Wagner-Jauregg nörosifiliz enfeksiyonu ile ilişkili demans paralitika tedavisinde sıtma aşısının iyileştirici değerini buldu ve Nobel ödülü kazandı. Dr. Jauregg’ın tedavi rejimi, 20. yüzyılın başlarında antibiyotik keşfedilmeden önce, malarioterapi olarak adlandırıldı. Bu yöntem, Sfilis/Frengi bakterisi olan Treponema pallidumdan muzdarip hastaları tedavi etmek için kullanıldı. Hastalar tedavi edilebilir türde olan sıtma paraziti Plasmodium vivax ile aşılandı. Parazit enfeksiyonu ile ilişkili aşırı ateş ısıya duyarlı bakterileri öldürmek için yeterli oldu. Hastaların yaklaşık yüzde 15’i sıtma enfeksiyonlarından ölse de frenginin sonu neredeyse kesin ölüm olduğu için bu yöntem tercih edildi.

SAĞKALIM ORANI YÜZDE 83
Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü’nde (NIAID) çalışan bilim insanları, sıtmaya neden olan Plasmodium parazitiyle enfekte kişilerin Ebola’dan kurtulma şanslarının yüzde 20 daha yüksek olduğunu buldular.
Üstelik, sıtma parazitinin kandaki oranı arttıkça Ebola’ran hayattan kalma oranı da arttı. Bilim insanları, Dr. Wagner-Jauregg’in yaptığı gibi kasıtlı enfeksiyonı savunmasalar da, önçalışmalarının Ebola gibi son derece öldürücü mikrobiyal patojenler ile ilgili araştırmalara yeni bir bakış açısı getireceği için umutlu olduklarını söylediler.
Bu çalışmada elde edilen bulgular saygın bilim dergilerinden Clinical Infectious Diseases’ta “Plasmodium parazitemisi (kandaki oranı), Ebola virüsü ile enfekte hastalarda artmış yaşam yüzdesi ile ilişkilidir” başlığıyla 15 Ağustos’ta yayımlandı.
Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH) ve Hastalık Kontrol ve Önleme (CDC) Merkezleri tarafından Liberya’da kurulan bir ortak tanı laboratuvarında, bilim insanları Ebola virüsü enfeksiyonu olan kişilerden alınan bin 868 kan örneğini test ettiler. Bin 182 örnekte Ebola virüsu pozitif bulundu. Bu bin 182 örnekten 956’sı Plasmodium parazitleri için test edildi. 185 hastada Plasmodium paraziti pozitif çıktı.
Şaşırtıcı olarak ko-enfeksiyonu olan kişilerde yüzde 58, tek başına Ebola virüsü ile enfekte olanlarda yüzde 46 oranla sağkalım görüldü. Ayrıca, yüksek parazitemi seviyelerine sahip olanlar ise yüzde 83 sağkalım oranı gösterdi.

YENİ TEDAVİ YÖNTEMLERİNİ ORTAYA ÇIKARMAK UMUDU
Tedavi aşamasında, antimalaryal ilaçlar tüm hastalara uygulandı. Ancak, araştırmacılar, sonuçların Plasmodium ile enfekte hastalarda artmış sağkalımla ilişkilendirilemediğini bildirdi.
Bu kanıt ABD’de yapılan ayrı bir deney ile de desteklendi. Bu deneyde Ebola virüsü ile enfekte fareler, antimalaryaller ile tedavi edildimeye çalışıldı. Ancak bunun hayatta kalmaya etkisi olmadı.
Araştırma ekibi, Plasmodium enfeksiyonu ile Ebola enfeksiyonundan hayatta kalma süreci arasındaki ilişkiyi açıklayan bir mekanizma saptamak ve yeni tedavi yöntemlerini ortaya çıkarmak umuduyla çalışmalarına odaklandı.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.