Diyabetik nöropatide kök hücre umudu

Bilim insanları diyabetik nöropatiye karşı, kemik iliğinden elde edilmiş mezenkimal kök hücreleri kullandı. Kasa enjekte edilen kök hücreler, hem kanlanmayı arttırdı hem de sinirlerdeki tahribatı onardı

Diyabetik nöropatide kök hücre umudu
26 Haziran 2015 Cuma 12:50

Doç. Dr. Şehime Temel

Amerika ve Kore’den bir bilim ekibi, diyabetik nöropati (şeker hastalığına bağlı sinir hasarı) modelli farelere kemik iliğinden elde edilmiş mezenkimal kök hücreleri enjekte etti. Araştırmacılar, farelerde hem yeni damar oluşumunu sağladı (anjiogenez) hem de sinirlerde miyelinizasyonun (*) yenilendiğini bildirdiler. Çalışma, saygın bilim dergilerinden Cell Transplantation’da “Kemik iliğinden elde edilmiş mezenkimal kök hücreler anjiogenezisi ve miyelinizasyonu modifiye ederek diyabetik nöropatiyi iyileştirdi” başlığıyla yayımlandı.
Araştırmacılar; adipoz doku, tendonlar, periferal kan, göbek kordonu kanı ve kemik iliği gibi kaynaklardan kolayca izole edilebilir mezenkimal kök hücreleri (Kİ-MKH) kullandılar. Kİ-MKH; kalp krizi ve felç gibi kardiyovasküler hastalıklardan ciddi yanıklara kadar geniş bir yelpaze içinde tedavi edici avantajlar sunan en başarılı nakledilebiln hücreler arasında yer almıştır. Bu çalışmada, hayvanlar rasgele 12 haftalık diyabet indüksiyonundan sonra Kİ-MKH veya tuzlu-su enjeksiyon gruplarına ayrıldı. Sıçanların diyabetik olmayan kontrol grubu diğer grupla yaş ve cinsiyet uyumlu idi. Diyabetik nöropati sinir iletim hızı testlerinde gecikme görülmesi ile araştırmada teyit edildi.

SİNİRLERE GÖÇ ETTİLER

Çalışmanın yazarlarından Emory Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Young-sup Yoon; “Kİ-MKH’nin yerel nakli ile anjiyogenezise aracılık ederek veya miyelini onararak deneysel diyabetik nöropatiyi tersine çevirebilir miyiz?” sorusuna yanıt aradıklarını söyledi. Prof. Dr. Young-sup Yoon; diyabetik nöropatide sinirleri çevreleyen elektriksel olarak yalıtkan madde, miyelinin azaldığını belirtti ve “Bu çalışmada kas içi Kİ-MKH enjeksiyonu ile bu hücrelerin sinirlere göç ederek tedavi edici bir rol oynadığının ilk kanıtları gösterildi” dedi.
Araştırmacılara göre, kök hücrelerin kas içi enjeksiyonu kan damarı büyümesi ile ilişkili birden fazla anjiyojenik ve nörotrofik faktörlerin artışına neden olmuş ve bu olay diyabetik sinirlerin yaşamasına yardımcı olmuştur.
Kİ-MKH nakli; hem miyelin kılıfı hem de sinir hücrelerini diyabetik siyatik sinirde onarmıştır.
Araştırmacılar, mezenkimal kök hücrelerin enjeksiyonu sonrasında elde ettikleri bulguları sıraladılar: “İlk olarak, çok sayıda yama-hücre naklinin diyabetik sinire göç ettiğini ve yaşadığını, ikinci olarak ise vaskülaritede anlamlı bir artış gösterdiklerini, üçüncü olarak ise mezenkimal kök hücrelerin doğrudan yeniden miyelinazasyonu ve aksonal (*) yenilenmeye aracılık ettiğinin ilk kanıtlarını bulduk.”
Colorado Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji, Çocuk ve Nörobilim profesörü Dr. John R. Sladek “Şu anda, DN için kullanılabilen tek tedavi seçeneğinin palyatif tedavi, ya da kan şekeri seviyesini sıkı olarak kontrol ederek hastalığın ilerlemesini yavaşlatmaya yöneliktir. Bu çalışma, olası bir tedavi seçeneği olarak hücre tedavisine yeni bir bakış açısı sunuyor. İnsanlara uygulayabilmek için Kİ-MKH naklinin güvenlik ve etkinliğinin araştırılması ve kullanılabilirliğinin anlaşılması gerekiyor” dedi.
(*) Sinir lifi çevresinde miyelin kılıf oluşması. Miyelin kılıf, sinir hücresinde bulunur. Sinir hücresinin çevresini bir yağ tabakası şeklinde sarar. Uyarıların daha hızlı bir şekilde iletilmesini sağlar.
(**) Sinir uyarmalarını sinir hücresinden ileriye uzatmaya yarayan, sinir hücrelerinin uzantılarından en belirgin ve uzun olanı


ŞEKER HASTALARINA ARTIK İĞNE YOK!
Nikotin yama, doğum kontrol yaması derken bilim insanları insülin yaması üzerinde çalışmaya başladı. Kuzey Carolina ve North Carolina Devlet Üniversitesi’nde biyomalzemeler tasarım uzmanları, kan şekeri seviyelerindeki değişikliklere yanıt olarak insülin sunan bozuk para büyüklüğünde yama tasarladılar. İnsan kirpiği boyutunda yaklaşık 100 iğne ile kaplı bu “akıllı” yama, bir gün kan şekerini monitörize edebilecek. Şeker hastaları için günde birkaç kezi geçerek kullanmak zorunda oldukları insülin iğnesinin yerine de geçebilecek. Uygulandığında bir sivrisinek ısırığı gibi hissettiren yamanın, tip 1 diyabetli fare modellerinde 9 saate kadar etkili olduğu kanıtlandı. Bilim insanları çalışmalarını saygın bilim dergilerinden Proceedings of the National Academy of Sciences’da 22 Haziran’da yayımladılar. Bu yama tekniğinin insan üzerinde uygulanabilmesi için daha fazla çalışmaya gereksinim var. Araştırmacılar, akıllı insülin yamanın” 2 ila 3 yıl içinde piyasaya sunulabileceğini belirttiler.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.