Diyabetik ayakla mücadele rehberi hazır

Diyabet, sıklığı ve yarattığı sorunlar nedeniyle tüm dünyada önemi gittikçe artan bir hastalık.

Diyabetik ayakla mücadele rehberi hazır
06 Mayıs 2016 Cuma 12:28

Diyabet, sıklığı ve yarattığı sorunlar nedeniyle tüm dünyada önemi gittikçe artan bir hastalık. Yaşam tarzındaki hızlı değişim ile birlikte gelişmiş ve gelişmekte olan toplumların tümünde özellikle tip 2 diyabet hasta sayısı giderek artmakta. Türkiye’de yapılan bir çalışmada 2011 yılı itibarıyla, diyabeti olan hasta sayısı 1998’den itibaren yaklaşık iki kat artarak ve yüzde 13.7’ye ulaştı. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Medula Sistemi kayıtlarına göre diyabeti olan 5 milyon 218 bin hasta var. Bunların 1 milyondan fazlasında diyabetik ayak yarası, 500 bininde de diyabetik ayak enfeksiyonu bulunuyor.
Ayak yaraları bacakta damar tıkanıklığı gelişen, ayağında ciddi duyu kaybı yaşayan, diyabeti kontrol altında olmayan, diyabet ilaçlarını uygun kullanmayan, diyete uymayan, kan şekeri yüksek, ayak bakımına gerekli özeni göstermeyen, uygun ayakkabı giymeyen 15 yıldan uzun zamandır diyabet hastalığı yaşayanlarda ortaya çıkıyor. Ayakta ödem, ciltte kuruluk, çatlaklar, ayak parmak aralarında ya da tırnaklarda mantarlar enfeksiyona zemin hazırlıyor.
Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği’nce (KLİMİK) dördüncüsü gerçekleştirilen “Diyabetik Ayak Sempozyumu’nda” konu tüm yönleri ile ele alındı. KLİMİK Derneği Diyabetik Ayak İnfeksiyonları Çalışma Grubu Başkanı Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Neşe Saltoğlu, diyabetik ayakların kurtulması için sağlık personeline rehber olacak olan Ulusal Diyabetik Ayak Yarası ve Enfeksiyonları Tanısı, Tedavisi ve Önlenmesi Uzlaşı Raporu’nun Türkiye için çok önemli olduğunu belirtti.

DUYU KAYBI YAŞANIYOR
Raporun çalışmalarına, Türk KLİMİK Derneği “Diyabetik Ayak Çalışma Grubu” öncülüğünde konuyla ilgili 12 dernek katılımı ve Sağlık Bakanlığı’nın desteği 2013 yılında başlandı. Hastaların klinik önceliklerine göre güncel tanısı, tedavisi ve önlenmesinde yapılması gereken işlemler, öncelik sırası ve uygunluğu belirlendi. Prof. Dr. Saltoğlu, raporun “Diyabetik Ayak “ konusunda Türkiye’de yayınlanmış ilk multidisipliner çalışma olduğunu ifade etti. Prof. Dr. Saltoğlu, “Dileğimiz diyabetik ayak takibi konusunda hekimlere ve diğer sağlık personeline yol gösterici olmasıdır” dedi.
Diyabetik ayakla ilgili bilgi veren Saltoğlu, diyabetik hastalarda periferik nöropati denilen ayakta ciddi duyu kaybı kaybı yaşandığını söyledi. Saltoğlu sözlerine şöyle devam etti:
“Hasta ayakta yaralanmalara maruz kalsa bile durumun geç farkına varır. Sıcak teması, yanık, yabancı cisim batması, ayakkabı vurması gibi travmalarla ortaya çıkan yaralanmaların açılan yaralar için erken önlem alınmaması olayın ilerlemesine neden olmaktadır.
Diğer yönden ayakta damarsal beslenmenin yeterli olmaması açılan yaraların geç iyileşmesine, lezyonların ilerlemesine yol açar. Hasta her gün ayaklarını kontrol etmelidir. Aile hekimine gitmeli, periyodik olarak ayak muayenesi en azından yılda iki kez yapılmalıdır. Yara var ise de hemen hekime başvurmalıdır. Yara bakımı için uygun günlük pansuman yapılmalıdır.”

YILDA 12 BİN AMPÜTASYON YAPILIYOR!
Klimik Derneği Diyabetik Ayak Çalışma Grubu Üyesi Prof. Dr. Ayten Kadanali ise dünyada her 20-30 saniyede bir kişinin ayağını kaybettiğini söyledi. Prof. Dr. Ayten Kadanali, “Diyabetik ayak yarasının enfekte olması ve bu enfeksiyonun kemiğe kadar ilerlemesi ampütasyon oranlarını artırıyor. Sağlık Bakanlığı verilerine göre ülkemizde yapılan ampütasyon sayısı yılda 12 bin civarındadır. Bunun önemli bir kısmında sebep diyabete bağlı komplikasyonlardır” dedi.  


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.