Diyabet ve otizm ilişkisi

Diyabet sorunu olan annelerin otizmli çocuklarının kanında otizme özgü antifetal otoantikorlar oluşma olasılığının daha yüksek olduğu rapor edildi.

Diyabet ve otizm ilişkisi
25 Haziran 2016 Cumartesi 11:07

Doç. Dr. Şehime Temel

Diyabet sorunu olan annelerin otizmli çocuklarının kanında otizme özgü antifetal otoantikorlar oluşma olasılığının daha yüksek olduğu rapor edildi. Araştırmacılar; bu anti-fetal otoantikorların varlığının bazı özel durumlardaki annelerin otizmli çocuklarına özgü olduğu ve diğer annelerin otizmi olmayan cocuklarında ise daha nadir görüldüğünün bilindiğini belirtti. Araştırma ekibi, diyabetik kadınların üç kat daha fazla anti-fetal otoantikorları oluşturma eğiliminde olduklarını buldular. Bu annelerin çocuklarında otizm hastalığının daha ağır seyrettiğini de vurguladılar. Ayrıca araştırmacılar; yüksek tansiyon ve yüksek vücut kitle indeksi gibi diğer metabolik durumlara sahip kadınlarda da anti-fetal otoantikor oluşturma sıklığının daha fazla olduğunu gösterdiler. Çalışma “Otizme Özgü Maternal Anti-Fetal Beyin otoantikorları Metabolik Koşullar ile ilişkilidir” başlığıyla saygın bilim dergilerinden Otism Research’de 17 Haziran’da yayımlandı.
UC Davis Halk Sağlığı Bilimleri Bölümü ve Zihin Enstitüsü’ne bağlı doktora sonrası araştırmacısı Paula Krakowiak, gestasyonel diyabet (gebelik diyabeti) ya da tip 2 diyabet tanısı konmuş otizmli çocukların annelerinde antifetal beyin antikorlarının sıklığının üç kat daha fazla olduğunu bulduklarını belirtti.

OTİZME ÖZGÜ OTOANTİKORLAR
Daha önce Zihin Enstitüsü’nde yapılan bir araştırmada; otizm tanısı almış çocukların annelerinin yaklaşık yüzde 23’ünde, fetal beyinde yüksek derecede ifade edilen proteinleri hedefleyen özel otoantikor dağılımı olduğu bulunmuştu. Bu otoantikor dağılımı otizmli çocuğu olmayan kadınların sadece yüzde 1’inde tespit edilmişti. 2013 yılında bildirilen bu bulgular, otizm vakalarının önemli bir alt kümesine özel bir risk faktörü tanımlamanın yanı sıra ilaç geliştirmek için potansiyel biyolojik bir belirteç belirlemek ve erken tanı için bir ilk oldu. Araştırmacılar, 227 anne, çocuk çiftini incelediler. Çalısmada; otizme özgü maternal otoantikorların sıklığının diyabet veya yüksek tansiyon tanısı almış veya kısmen fazla kilolu olan annelerde sağlıklı annelere göre daha yaygın olduğu gösterildi. Çalışmaya katılanlar arasında, 145 annenin şiddetli otizm belirtileri sergileyen çocuğu vardı. Bu annelerden gestasyonel diyabet veya tip 2 diyabet tanısı almış olan anneler sağlıklı anneler ile karşılaştırıldığında; bu annelerin üç kat daha fazla otizme özgü anti-fetal beyin antikorları taşıdığı gösterildi.
Dr. Krakowiak bu çalışmadan alınacak önemli birkaç mesaj olduğunu belirtti. Dr. Krakowiak, “Bir dizi çalışma hamilelik sırasındaki metabolik koşullar ile çocuklardaki sinir gelişimi arasında bağlantılar kuruyor. Metabolik koşulların gebelik sırasında fetusa maternal immün toleransı değiştirebileceğini varsaymak mümkün. Kadınlar, diyet ve fiziksel aktivite değişiklikleri ile daha sağlıklı bir kiloya ulaşarak gebelik planlamaya teşvik edilmeli ve annede metabolik bir tanı varsa bebeğin gelişimi daha yakından izlenmeli” dedi.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.