Beyin kanserinin şifresi çözüldü

Ottawa Üniversitesi araştırmacıları, bu zorlu kanserde tümör oluşumunda rol oynayan itici gücü bulduklarına inanıyor. Bu buluş, kansere karşı yeni tedavilerin geliştirilmesini sağlayabilir.

Beyin kanserinin şifresi çözüldü
29 Nisan 2016 Cuma 11:12

Doç. Dr. Şehime Temel

Glioblastoma multiforme (GBM) en sık görülen agresif ve ölümcül beyin kanserlerindendir. GBM tümörlerinin çoğunlukla cerrahi olarak çıkarılması zordur, radyasyon ve kemoterapiye karşı direnç geliştirirler. Ottawa Üniversitesi araştırmacıları, bu zorlu kanserde tümör oluşumunda rol oynayan itici gücü bulduklarına inanıyor. Bu buluş, kansere karşı yeni tedavilerin geliştirilmesini sağlayabilir.
Ottowa Üniversitesi doktora sonrası araştırmacısı olarak bu çalışmayı gerçekleştiren ve şu anda McGill Üniversitesi’nde Yardımcı Doçent olan çalışmanın yazarlarından Arezu Jahani-Asl, “Bu beyin tümörüne sahip olan hastaların çoğu yaklaşık 16 ay yaşıyor. Buna karşı elimizde hiçbir etkili tedavi yöntemi olmaması bizi bu hastalığı incelemeye itti” dedi.
Araştırma ekibi, GBM hastalarından alınan beyin tümörü kök hücreleri üzerinde çalıştı. Daha önce, bir kanser hücresinin, bir bütün tümörü oluşturduğuna inanılırdı. Ancak, araştırmacılar beyin kanserinde, hücrelerin sadece birkaç çeşidinin bu yeteneğinin var olduğunu öğrendiler. Bu beyin tümörü kök hücrelerinin ameliyat sırasında bir teki bile geride kalırsa, bu hücre yepyeni bir bütün tümör oluşturabilir. Bu yeni çalışmada, araştırmacılar GBM tümörlerinin oluşumu için gerekli olan bir protein onkostatin M reseptörünü/almacını (OSMR) buldular. Daha da önemlisi, onlar bu hücrelerde OSMR aktivitesini bloke ederek fare beyinlerinde tümör oluşumunu engellendiler. Bu çalışmada elde edilen bulgular saygın bilim dergilerinden Nature Neuroscience’da 25 Nisan’da yayımlandı.
Çalışmanın eş yazarlarından Ottowa Üniversitesi’nde Hücresel ve Moleküler tıp bölümünden Profesör Michael Rudnicki PhD. “Tamamen tümör oluşumunu durdurması güçlü dramatik ve çarpıcı bir sonuç. Bu protein bulmacanın önemli bir parçası. Gelecekte tedavisi için muhtemel bir hedef olabileceğinin anlamına geliyor” dedi.

YENİ HEDEF PROTEİNİ SUSTURMAK
Bilim insanları; insan GBM hastalarından 339 tümör örneğinde OSMR ifadesine baktılar ve daha yüksek OSMR ifadesi olan hastaların daha hızlı öldüğünü gördüler. Üstelik, düşük OSMR ifadesi olan insan beyin tümörü kök hücreleri ile enjekte edilmiş hayvanlar, yüksek OSMR ifadesi olan tümör kök hücreleri ile enjekte edilmiş olan farelere göre yüzde 30 daha uzun yaşadı.
Araştırmacılar, GBM’nin moleküler mekanizmaları için yapılan daha önceki çalışmaların EGFRvIII denilen epidermal büyüme faktörü reseptörünün aktif formunun GBM tümör oluşumunu sürdüğünü gösterdiğini, ancak bu reseptörü hedef alan tedavilerın beyin kanserine karşı çalışmadığını belirtti. Ottawa ekibi EGFRvIII’ün herhangi bir tümör oluşturan sinyalleri göndermesi için önce OSMR ile bağlanması gerektiğini ortaya çıkardı. Bu yeni anlayış glioblastoma için değil, aynı zamanda meme, akciğer ve serviks kanserleri gibi son derece güçlendirilmiş EGFR ifadesi olan diğer kanserler için de daha etkili tedavilerin önünü açabilir.
Çalışmanın kıdemli yazarı Washington Üniversitesi’nde nörobilim bölümünde profesör olan Bonni M.D. , Ph.D., “Çalışma, ölümcül bir hastalık olan beyin kanseri GBM’ye karşı potansiyel yeni bir hedef gösterdiği için heyecan verici. Bir sonraki adım protein OSMR’yi susturmak veya EGFR ile etkileşimini önlemek için küçük moleküller veya antikorlar bulmak. Ancak bu proteini hedefleyen herhangi bir insan tedavisi yıllarla ölçülecek uzakıkta” dedi.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.