Babanın alkolü bebeğe geçiyor

Georgetown Üniversitesi Tıp Merkezi’ndeki bilim insanları doğum anomalilerinin baba yaşı, alkol kullanımı ve çevre faktörleriyle ilişkilendirildiğini belirtti.

Babanın alkolü bebeğe geçiyor
20 Mayıs 2016 Cuma 11:47

Doç. Dr. Şehime Temel
[email protected]

Georgetown Üniversitesi Tıp Merkezi’ndeki bilim insanları doğum anomalilerinin baba yaşı, alkol kullanımı ve çevre faktörleriyle ilişkilendirildiğini belirtti. Bu anomalilerin epigenetik(*) değişikliklerden meydana geldiğini ve birçok jenerasyonu etkilediği ifade edildi.
Çalışma, saygın bilim dergilerinden American Journal of Stem Cells’de yayımlandı. Çalışmanın kıdemli yazarı biyokimya ve moleküler ve hücresel biyoloji Doçenti Dr. Joanna Kitlinska döllerin sağlık durumunun baba ile doğrudan ilgili olduğunu vurguladı.
Beslenme, hormonal ve fizyolojik çevrenin anneden kalıtılarak yavruda organ yapısını, hücre cevabını ve gen ekspresyonunu etkilediği biliniyordu. Dr. Kitlinska çalışmalarında benzer durumun baba için de doğru olduğunu gösterdiklerini söyledi. Dr. Kitlinska, “Hayat tarzı ve baba yaşı yavruda gen fonksiyonunu etkileyen moleküllere yansıyor. Bu da jenerasyonlar boyunca aktarılıyor” dedi.
Örneğin bir yenidoğan, fetal alkol sendromu tanısını anne hiç alkol kullanmadığı halde alabilir. Çocukların yüzde 75’ini biyolojik fetal alkol sendromu ile doğduğunu ve bu çocukların babalarının çoğunun alkolik olduğunu belirten Dr. Kitlinska “Doğum öncesi babanın alkol kullanımı dölleri doğrudan etkiliyor” dedi.
Yine araştırmaya göre bir babanın ileri yaşı çocuklarda şizofreni, otizm ve doğum kusurları ile yüksek oranda ilişkili. Hatta babanın preadölesan dönemi sırasında sınırlı diyetinin çocukları ve torunlarında kardiyovasküler ölüm riskinin azalması ile bağlantı kuruldu. Obez babanın yavurlarında, büyümüş yağ hücreleri, metabolizmada değişiklikler, diyabet, obezite ve beyin kanseri gelişiminde değişiklikler görüldü.
Babadaki psikososyal stres onun soyunun kusurlu davranış özellikleri ile bağlantılıdır. Babanın alkol kullanımı, yenidoğan doğum ağırlığında azalma, genel beyin boyutunda azalma ve bozulmuş bilişsel işleve yol açar. Dr. Kitlinska “Babadan miras olan epigenetik bu yeni alan, klinik olarak uygulanabilir önerileri ve yaşam tarzı değişikliklerinin düzenlenmesine dikkat çekecek” dedi. Çocuğu etkileyen epigenetik faktörleri gerçekten anlayabilmek için anne ve baba kaynaklı etmenleri ayrı ayrı incelemek gerekiyor.

(*) Epigenetik, biyolojide, DNA dizisindeki değişikliklerden kaynaklanmayan, ama aynı zamanda ırsi olan, gen ifadesi değişikliklerini inceleyen bilim dalıdır.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.