Aile hekimlerinden zorunlu nöbete dava

Aile hekimleri, Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgeyle kendilerine 2015 yılı itibarıyla getirilen cumartesi nöbetlerine karşı danıştay’a başvurdu

Aile hekimlerinden zorunlu nöbete dava
11 Ocak 2015 Pazar 03:52

Sinem Gülcan / Ankara

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF), Sağlık Bakanlığı tarafından aile hekimlerine getirilen nöbet zorunluluğuna dava açtı.

Sağlık Bakanlığı’nın acillerdeki yoğunluğu gerekçe göstererek getirdiği, aile hekimlerinin ise görevlerinin tedavi edici değil koruyucu hizmet vermek olduğunu söyleyerek itiraz ettiği cumartesi nöbetleri tartışması devam ediyor. Aile hekimleri, Sağlık Bakanlığı’nca dayatılan  cumartesi nöbetlerine gitmeme kararı almış ve 3 Ocak 2015 günü nöbetlere gitmemişti. Bunun üzerine Sağlık Bakanlığı, nöbetlere gitmeyen aile hekimleri hakkında idari işlem başlatacağını duyurmuştu.

AHEF söz konusu nöbet uygulamasına Danıştay nezdinde dava açtı. Açılan davada Sağlık Bakanlığı’nın nöbetlerle ilgili 09.12.2014 tarih ve 2014/33 sayılı genelgesi hakkında yürütmenin durdurulması ve iptalleri için Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurulması, yargılama sonrasında da iptal edilmesi talebinde bulunuldu.

‘İPTALİ İÇİN AYM’YE BAŞVURULSUN’

AHEF tarafından davayla ilgili yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “09.12.2014 tarih ve 2014/33 sayılı genelgenin dayanağını teşkil eden 5258 sayılı Aile Hekimliği Kanunu’nun 3. maddesinin 5. fıkrasında bulunan ‘...Aile hekimlerine ve aile sağlığı elemanlarına 657 sayılı Kanunun ek 33’üncü maddesinde belirtilen yerlerde haftalık çalışma süresi ve mesai saatleri dışında ayda asgari sekiz saat; ihtiyaç hâlinde ise bu sürenin üzerinde nöbet görevi verilir. Bunlara entegre sağlık hizmeti sunulan merkezlerde artırımlı ücretten yararlananlar hariç olmak üzere, 657 sayılı Kanunun ek 33’üncü maddesi çerçevesinde nöbet ücreti ödenir.’ ibaresi ile aynı yasanın 5. maddesinin 2. fıkrasında bulunan ‘...Türkiye Halk Sağlığı Kurumunca belirlenen aile sağlığı merkezlerinde çalışma saatleri dışında, aile hekimleri ve aile sağlığı elemanları ile gerektiğinde Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşları personeline nöbet görevi verilebilir...’ ibaresinin yürütmelerinin durdurulması ve iptalleri için Anayasa Mahkemesine başvurulması, 09.12.2014 tarih ve 2014/33 sayılı genelgenin yürütmesinin durdurulmasına ve yargılama sonucunda iptal edilmesi taleplerimiz ile davamız Danıştay nezdinde açılmıştır.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.