Ağrı kader değil!

Fibromiyalji sendromunda, serotonin ve noradrenalin daha az salgılandığı için ağrı çok daha şiddetli ve uzun süreli hissediliyor. Yüzde 5 oranında görülen bu hastalıkta kişi, çevresini hasta olduğuna inandıramıyor, çaresiz kalıyor. Oysa doğru tanı ve tedavi ile ağrıyı kontrol altına almak mümkün

Ağrı kader değil!
11 Mayıs 2016 Çarşamba 11:49

Özlem Konur Usta
Yaygın ve geçmeyen ağrılar, sürekli yorgunluk hissi, konsantrasyon bozukluğu, kol ve bacaklarda karıncalanmalar fibromiyalji sendromunun (FMS) habercisi olabilir. Görülme sıklığı yüzde 5’e kadar çıkan FMS kadınlarda erkeklere göre üç kat daha sık rastlanıyor. Her yaşta görülebilen FMS çocuklarda büyüme ağrısıyla yetişkinlerde ise psikiyatrik sorunlarla karıştırılabiliyor. Türkiye Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Derneği Başkanı Prof. Dr. Ayşegül Ketenci ve Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Deniz Evcik 12 Mayıs Fibromiyalji Günü nedeniyle basın toplantısı düzenleyerek hastalıkla ilgili bilgi verdi.

KANSER RİSKİ 40 KAT FAZLA
İşleyişteki aksaklık nedeniyle ağrı FMS hastalarını çok daha fazla etkiliyor. Vücudumuzun her hangi bir yeri ağrıdığında bu his, omurilik ve beyne doğru ilerliyor. Beyin bunu algıladığında ağrıyı baskılamak amacıyla seratonin ve noradrenalin salgılıyor. FMS hastalarında ise bu maddeler çok daha az salgılanıyor. Bu nedenle ağrı hissi daha şiddetli ve uzun süreli oluyor. Örneğin ütü yaptığında ya da yürüdüğünde hissettiği şey yorgunluktan çok ağrı oluyor. FMS hastaları çoğunlukla yanlış teşhis nedeniyle çok sayıda doktora gidiyor. Ancak ağrılarından kurtulamıyor. Çünkü ağrı kesiciler, kısa süreli yatıştırsa da tedavi etmiyor. Çoğunlukla psikiyatriste gönderilen hastalar, yakınlarının ya da doktorunun hastalığına inanmaması gibi bir sorunla da başa çıkmak zorunda kalıyor. FMS hastalarının kansere yakalanma riski 40 kat daha yüksek. Çünkü, seratonin eksikliği nedeniyle bozuk hücreler vücuttan atılamıyor.
Prof. Dr. Deniz Evcik hastalıkla ilgili şu bilgileri paylaştı: “Oluşturduğu şiddetli ağrı ve yorgunluk nedeni ile hayatı büyük ölçüde olumsuz etkilerken, uyku bozukluğu, baş ağrısı, anksiyete ve depresyon gibi ruhsal bozuklukları da beraberinde getiriyor. Romatizmal hastalıklar içerisinde en sık karşılaşılan ikinci hastalıktır. Bu hastalar uyusalar da dinlenemezler. Tanı klinik muayene ve hastanın yakınmalarının değerlendirilmesi ile konulur. Yakınmaların en az üç aydır devam etmesi, hastanın ağrı hissettiği bölgelerin sayısı ve semptomların şiddetinin ölçüldüğü bir anket yapılır.”
FMS, uygun tedavi ile kontrol altına alınabilir. Prof. Dr. Ayşegül Ketenci FMS’nin tedavisi ile ilgili açıklamalarda bulundu: “Hastanın tedaviye uyumu, ağrısını artıran ve azaltan nedenleri bilmesi, bunlarla nasıl başa çıkacağını öğrenmesi gerekir. Genelde ailelerin hastaya desteği azdır, bu da çaresizlik ve anlaşılamama hissini arttırır. Tedaviye hastanın yakınlarını da dahil etmek gerekir. Seratonin salgısını artırmak amacıyla ilk aşamada haftada 2-3 gün egzersiz yapmak yeterlidir. Daha sonra germe ve güçlendirme egzersizleriyle devam edilir. Tedavide antiepileptik ilaçlar ve antidepresanlar kullanılır.”
Geceleri salgıladığımız büyüme hormonu, çocuklarda büyümeyi yetişkinlerde ise kas onarımını sağlıyor. Gece uykusunun kalitesi bu nedenle erişkinler için de önemli. Fibromiyalji hastalarına odada ışık olmaması, yataklarının rahat olması, televizyonlu odada uyumamaları öneriliyor.

RİSK FAKTÖRLERİ
- Kadın olmak
- Genetik yatkınlık (Kardeşi FMS olan kişilerde 13,6 kat daha fazla görülüyor)
- Omurgaya yönelik fiziksel travmalar
- Cerrahi müdahaleler
- Bazı enfeksiyon hastalıkları
- Çocukluk döneminde psikolojik veya fiziksel şiddet, cinsel istismar, boşanma, terk edilme, savaş
- İşle ilgili sorunlar
- Aşırı aktif ve mükemmeliyetçi kişilik yapısı (Hastaların yüzde 56,5’i mükemmeliyetçi)

ÇOCUKLARDA BÜYÜME AĞRISIYLA KARIŞTIRILIYOR
Türkiye’de yapılan bir araştırmaya göre her 100 çocuktan 5’inde fibromiyalji sendromu görülüyor. Ancak teşhiste labaratuvar yöntemleri uygulanamadığı için çoğu büyüme ağrısıyla karıştırılıyor. Prof. Dr. Ayşegül Ketenci, “Büyüme ağrısı çeken ya da sınav stresi nedeniyle ağrısı vardır dediğimiz çocukların önemli bir kısmı fibromiyalji sendromu yaşıyor. Bu çocukların uzman tarafından bu gözle muayene edilmesi gerekiyor” dedi.  

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.