Rusya kararlı, ABD belirsiz

Thierry Meyssan

Thierry MeyssanOkunma 19 Ekim 2015, 19:22

Aydınlık’a konuşan Fransız gazeteci Thierry Meyssan Obama’nın ABD ordusunu Ortadoğu’dan Asya-Pasifik’e kaydırmak istediğini belirterek Beyaz Saray’daki saflaşmanın süreci yavaşlattığını ifade etti

Mehmet Kıvanç / Şam

Fransız gazeteci Thierry Meyssan ile Şam’da buluştuk. Meyssan, Suriye konusunda Washington’daki bölünmelerin ve Rusya’nın kararlı tutumunun belirleyici olduğunu ifade etti. PYD’nin kurguladığı senaryonun gerçekleşmeyeceğini vurgulayan deneyimli gazeteciye göre Suriye ve Türkiye’nin Irak haline dönüşmesi zor..

| Suriye’de Rusya’nın müdahalesinden sonra gelişen süreci nasıl değerlendiriyorsunuz?
Rusya’nın pozisyonu gayet açık. Rusya’ya ait nedenlerle buradalar. Rus ordusu, teröristler Suriye hükümetinin çökmesinden sonra Rusya’ya geçeceklerini söylediklerinden beri savaşıyor.
ABD Suriye’de açık, belirli bir politikaya sahip değil. Çünkü ABD bölünmüş durumda. Bir tarafta Başkan Obama var. Cihatçılarla savaşan, bölgede bir çeşit barış sağlayarak askerlerini Ortadoğu’dan Uzakdoğu’ ya çekmeyi isteyen Obama...
Diğer yandan ABD’nin gücünü göstermek isteyen üst düzey askerler var. Bu grup, Rusya ve İran’ın bölgedeki çıkarlarına karşı savaşmak istiyor. General David Petraus, Hillary Clinton, General John Allen, Birleşik Devletlerin iki numaralı ismi Jeffry Friedman ile birlikte. Bütün bu insanlar cihatçıları desteklemeye devam ediyor. Bunlar ABD içindeki iki farklı politik taraf.
Örneğin General John Allen, tam da Rusya’nın Suriye’ye müdahalesinden önce görevden alındı. Şu an politikalarını değiştirmek zorundalar. Başkan Obama’nın halihazırda fikrini değiştirdiğini düşünüyorum. Şuradan anlayabiliriz bunu: Birkaç ay önce Pentagon baş analistini değiştirdi. “Terörizm ve kaos strajejisi” bilmemnesini görevden aldırdı. Yerine genç, Kissinger’a benzer birini aldı. Brzezinski gibi birini değil. Uluslararası ilişkileri devletler bazında kuran birini...

| Diğer önemli konu PYD’nin faaliyetleri. Demokratik özerklik talebi Suriye için gerçekçi mi?
Salih Müslim’in Irak’taki gibi düşündüğünü biliyorum. Kürtler ülkede bir bölünmeden elde edecekleri parçayla bütün ülkede bir güç sahibi olabilir. Fakat Suriye ve Irak tamamen farklı ülkeler. Öncelikle Kürtlerin nüfusa oranı aynı değil. Ana farklılık ise, Suriye’nin tamamen laik bir ülke olması. Suriye’de yurttaşlar hangi etnik kökene, dine, siyasi partiye mensup olurlarsa olsunlar, aynı haklara sahipler. Irak’ta ise durum tam aksi. Irak için tam bir felaket olan modeli örnek almak ve bunu Suriye’de uygulamaya çalışmak berbat bir fikir. Bu gerçekte asla olmayacak.

| Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konumunu nasıl görüyorsunuz?
Erdoğan dünya çapında Müslüman Kardeşlerin gerçek lideri. Erdoğan bu yenilgiyi anlamalı. Maalesef Müslüman Kardeşleri desteklemeye devam ediyor. Buna Filistin’de yeni bir savaşı başlatan Müslüman Kardeşler unsurları da dahil. Bu çok tehlikeli. Birçok yoldan desteklemeye devam ederse emin ol devrik lider olacak. Çünkü şu anda herkes ona karşı. Dünyada artık müttefiki yok. Bu yaşananlardan kendisi sorumlu.
Amerika’da Obama çizgisinde olmayıp Erdoğan’la çalışanlar Türkiye’yi bölmeyi de planlıyor. Türkiye’yi bölmenin tek yolu iç savaş çıkarmak. Maalesef Erdoğan koltuğunda kalmaya ve bu şekilde davranmaya devam ederse iç savaşa neden olacak. Türkiye’yi bölme planı 2001’de çizildi. Herkes biliyor bunu. Aynı plan 2005 ya da 2006 yılında Ralp Peters Washington’da yayınlandı. Bu yeni değil.

| İran’a geçelim, krizdeki konumu nedir?
İran ve Suriye yirmi yıldır s tratejik ortak. Evet, bu kesinlikle değişmeyecek. Ancak bundan “İran kendi yaşam biçimini Suriye’ye empoze edecek” şeklinde ya da “Suriye kendi yaşam tarzını İran’a empoze edecek” gibi tam tersi bir sonuç çıkarmak yanlış. Bugünlerde Suriye Arap Ordusu’nun büyük bir operasyonu var. Suriye hızlıca bu savaşı bitirmek istiyor. Ordunun taze kana ihtiyacı var.
Bu Suriye’nin bağımsız bir ülke olmadığı anlamına gelmiyor. Bağımsız olmak için bu itifakları yapıyor. Rusya ve İran asla Suriye’ye herhangi bir şeyi dayatmaz.

BARZANİ VE PYD’NİN BİRLEŞMESİ SENARYOSU...
Son bir yüzyıldır Kürt liderler uluslararası politikada başarısız. Çünkü politik liderler olarak değil de kabile şefleri gibi hareket ediyorlar. Barzani ve PKK’nın gelecekte biraraya gelmesini bütünüyle imkansız görüyorum. Geçmişte böyle bir şey olmadı, gelecekte de olmayacak. Problem Kürt toplumu ve kültürü ile ilgili. Kürt problemine çözümle ilgili iki farklı seçenek mevcut. Birincisi Türkiye’yi ortasından bölerek; Suriye, Irak ve İran’dan parça kopararak bir Kürt devleti yaratmak. Bu, gerçekleşmesi son ama son derece zor bir proje.
Diğer çözüm Kürtler yaşadıkları ülkelere entegre etmek. Diğer yurttaşlarla tamamen aynı haklara sahip olacak şekilde... Bu Suriye’de gerçekleştirildi, Türkiye’de de gerçekleştirilmek zorunda.

THİERRY MEYSSAN KİMDİR?
Ortadoğu uzmanı olarak Suriye’nin başkenti Şam’da bulunan Fransız gazeteci Thierry Meyssan’ın uluslararası ilişkiler hakkındaki yazıları Fransızca, İspanyolca, Rusça ve Arapça dillerinde yayın yapan gazete ve haftalık dergilerde yayınlanmakta. Kitapları birçok dile çevrilen yazarın Türkiye’de de 11 Eylül 2011 ve Dehşetengiz Hile ve Pengate isimli kitapları yayımlandı.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.