Predatör’e Suriye görevi yasadışı


Fikret Akfırat

Fikret Akfırat

Okunma 19 Mart 2015, 05:17

Suriye’nin düşürdüğü İHA’nın yasal görev yaptığı konusunda şüphe oluştu. İncirlik’teki İHA’ların görevi Irak’ın kuzeyindeki PKK faaliyetleri. Merak edilen soru ise ‘Bu predatörün Suriye’de işi ne?’ 

Suriye ordusunun önceki akşam düşürdüğünü açıkladığı ABD’ye ait insansız hava aracının (İHA-Predatör) Türk askeri kaynaklarının da doğrulamış olduğu üzere, İncirlik’ten kalkmış olması yeni bir soruyu gündeme getirdi. Bu predatörün Suriye’de ne işi vardı? Çünkü, resmi açıklamalara göre İncirlik’te bulunan 4 İHA’nın görev kapsamı, Irak’ın kuzeyindeki PKK faaliyetleriydi.  

KASIM 2011’DEN BERİ  

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Genelkurmay Başkanlığı ve dönemin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun açıklamalarına göre Predatörlerin İncirlik’te konuşlanma gerekçesi ABD ile terörle mücadele işbirliği çerçevesinde Irak’ın kuzeyindeki PKK faaliyetlerini izlemekti.  

ABD’ye ait insansız hava araçları 2011 yılında ABD’nin Irak’tan çekilmesi döneminde İncirlik’e konuşlandırıldı. MSB İsmet Yılmaz’ın MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay’ın soru önergesine verdiği 5 Mart 2012 tarihli yanıta göre bu işlem, Türkiye ile ABD arasında Kasım 2011 başında imzalanan bir mutabakat muhtırasıyla sağlandı. Yılmaz’ın yanıtında en önemli kısım, İHA’ların münhasıran yani sınırlı olarak Irak’ın kuzeyinde PKK faaliyetleri hakkında istihbaratla görevli olduğu bilgisi.  

Ayrıca, “İHA’ların Irak’ın kuzeyinde hangi bölgelerde istihbarat toplayacağı, Türkiye içinde ve Irak’ın kuzeyinde izleyeceği rota ve olağanüstü durumlarda izleyeceği güzergah önceden Türk makamları tarafından belirlenmiştir” deniyor. Yılmaz, “İHA’ların İncirlik’ten kalkış ve İncirlik’e iniş izinleri Türk makamlarının kontrol ve onayına tabidir” diyor. Buna ek olarak, 23 Kasım 2011’den beri İncirlik’te faaliyette olan İHA’ların elde ettiği görüntülerin Türk makamlarınca gerçek zamanlı olarak izlendiği kaydediliyor.  

HÜKÜMETİMİZ ONAYLI’ 

Dönemin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da, MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan’ın soru önergesine verdiği 20 Ocak 2012 tarihli yanıtta, İHA’ların İncirlik’e gizli olan Mutabakat Muhtırası’nın Bakanlar Kurulu’nca onaylanmasıyla yerleştirildiğini belirtiyor ve “İHA’lar İncirlik’teki faaliyetlerini hükümetimizin onayıyla yürütmektedir” diyor. Davutoğlu’nun verdiği bilgiye göre muhtıra bir yıl süreyle geçerli ancak taraflardan bildirim gelmezse otomatik olarak yeniden uzatılacak şekilde düzenlenmiş. Davutoğlu da İncirlik’teki 4 Predatör’ün Irak’ın kuzeyindeki PKK faaliyetleriyle sınırlı olarak görev yaptığını vurguluyor ve “İHA’ların amaçları dışında kullanılması veya bilgimiz dışında herhangi bir bilgi toplaması fiilen mümkün değildir” diyor.  

MUHTIRADAN ÖNCE 

28 Mart 2013’te Harp Akademileri Komutanlığı’nda Hava Harp Akademisi’nce düzenlenen Uluslararası Havacılık ve Uzay Gücü Konferansı’nda, Dr. Benjamin Lambeth’in sunumu sırasında Türkiye’de silahlı Predatör bulunduğunu söylediğine dair haberler üzerine Genelkurmay Başkanlığı da konuyla ilgili bir açıklama yayımladı. Genelkurmay’ın 29 Mart 2013 tarihli açıklamasında ABD ile insansız hava aracı görevlendirmesine yönelik Mutabakat Muhtırası’nın 4 Kasım 2011 tarihinde imzalandığı belirtildi ve ‘’Bu mutabakat çerçevesinde, ABD’nin silahsız insansız hava araçlarının uçuşları, tamamen Türkiye’nin yönlendirmesi dahilinde, Irak kuzeyindeki bölücü terör örgütü mensuplarına yöneliktir. Ayrıca İncirlik’te konuşlu 4 insansız hava aracı, uçuşlarını silahsız yapmaktadır’’ ifadelerine yer verildi. 

Bu arada dikkat çekici bir ayrıntıyı daha kaydedelim. 4 Kasım 2011’de imzalanan Mutabakat Muhtırası’na göre Türkiye’ye konuşlandırılması yasallaşan Predatörlerin İncirlik’e Ekim 2011’de geldiği de basına yansımıştı.  


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.