‘Yüzde 10 barajı kaldırılmalı’

Türkiye Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı’nın (TÜKSEV), Türkiye Barolar Birliği’nin (TTB) katkısıyla düzenlediği “Parlamenter Sistemde Siyasi Partiler ve Seçim Sistemleri” konferansında yüzde 10 seçim barajı eleştirildi.

‘Yüzde 10 barajı kaldırılmalı’
27 Ekim 2015 Salı 11:38

Aydınlık / Ankara
Türkiye Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı’nın (TÜKSEV), Türkiye Barolar Birliği’nin (TTB) katkısıyla düzenlediği “Parlamenter Sistemde Siyasi Partiler ve Seçim Sistemleri” konferansında yüzde 10 seçim barajı eleştirildi.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, Türk demokrasisini olgunlaştırmak için seçim sistemlerinden başlanması gerektiğini belirtti.
Prof. Dr. Gökhan Çapoğlu da “Türkiye’nin çok partili hayata geçişinden beri kötü yönetiliyor olmasının, ülke sorunlarının giderek derinleşmesinin temel nedeni parti içi demokrasi olmadan parlamenter demokrasinin çalışabileceği yanılgısıdır. Ortaya hukuku engel gören, ifade özgürlüğüne tahammül edemeyen seçilmiş diktatörler ve ülkeyi yağmalamayı siyaset olarak gören çeteler çıkıyor” diye konuştu. Çapoğlu, siyasi partiler yasasında değişiklik yapılarak, parti içi demokrasinin oturtulması ve yüzde 10 barajının kaldırılması gerektiğinin altını çizdi.
Prof. Dr. Ali Ercan da gelişmiş ülkelerde yüzde 10 barajı diye bir şey olmadığını söyleyerek, “Önerimiz milli bakiyeli oransal temsil. Bu en akılcı, en doğru, en matematiksel sistemdir” ifadelerini kullandı.
Av. Güneş Gürseler ise siyasetin herkesin kendini kurtarma derdinde olduğu kuralsız bir nitelik kazandığını belirterek, “Liderin etrafında oluşan insanlar topluluğunun gerçek anlamda siyasi parti kurumuna dönüşmesi gerek. Seçimde oy verirken sadece lidere oy veriyoruz. Seçmenin, kendisini kim temsil ediyorsa ona oy vermesini olanaklı kılan bir seçim sistemi olmalıdır” diye konuştu.
Av. Mehmet Cengiz de çözümün yüzde 10 barajının kaldırılması ya da makul bir seviyeye düşürülmesi olduğunu vurguladı. Cengiz, “Bir diğer handikap siyasi partilere hazine yardımı. Hazineden yardım alamayan bir partinin vatandaştan alacağı yardım da sınırlıdır. Dolayısıyla bu düzenleme bir tarafta dururken öbür tarafta siyasi partilere külliyetli miktarda hazine yardımı yapılmasını adalet ve eşitlikle bağdaştırmak mümkün değildir. Bir başka sorun Cumhurbaşkanının seçimlere müdahalesi. Tayyip Erdoğan’ın giderek yoğunlaşan girişimleri açıkça anayasayı ihlal suçu oluşturmaktadır” diye konuştu. 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Nadir Şener Hatunoğlu - 5 yıl önce
Saygı ile.. Bu konferansta önerilen kuralların -gerekirse- irdelenip, hayata geçilmesi gerekir diye düşünüyorum. Şunu da söylüyorum; iktidar partisi lideri, çoban kavalı gibi tek çalgılı yönetmek istemekte. Böylesi elbet üstün zekâ ve kültür gerektirmez; ama çeşitlenen hayatın akışı, orkestrasyonu gerektirmekte. *matematikçi, bilim uzmanı*