Yüce Divan kararını Meclis verecek

4 eski Bakan’ın Yüce Divan’a gönderilmesi Soruşturma Komisyonu’nda önlendi. AKP’li üyelerden fire çıkmaması için Tayyip Erdoğan ve parti yönetiminin son dakikaya kadar devrede olduğu bildirildi

Yüce Divan kararını Meclis verecek
05 Ocak 2015 Pazartesi 14:25

Zihni Erdem

TBMM Soruşturma Komisyonu’nda AKP’li 4 eski Bakan’la ilgili olarak 22 Aralık günü ertelenen oylama dün gerçekleştirildi. “Rüşvet, irtikap ve görevi kötüye kullanma”  suçlamasıyla soruşturulan AKP’li 4 eski Bakan; Zafer Çağlayan, Muammer Güler, Egemen Bağış ve Erdoğan Bayraktar, AKP’li üyelerin oylarıyla komisyonda aklandı.

5’e karşı 9 oyla alınan kararda, AKP’liler Bakanların suçsuz olduğu yönünde, CHP’li 4 ve MHP’li 1 üye ise bakanların Yüce Divan’a gönderilmeleri yönünde oy kullandı. 

SON DAKİKA TELEFON AYARI

Toplantı öncesinde iktidar partisinin tam saha pres uygulaması dikkat çekti. Gazeteciler, saat 14.00’de başlayan komisyon toplantısı öncesi asansörde karşılaştıkları AKP’li komisyon üyesi Yozgat Milletvekili Yusuf Başer’in telefonda konuştuğu kişiye “Sıkıntı yok” dediğini duydu. Bu durum, “Grup Başkan Vekillerinin komisyon üyelerini  tek tek arayarak uyardıkları” şeklinde yorumlandı. Toplantıda dinlemelere karşı da jammer’larla önlem alındı.

KOMİSYONDA GERGİN OYLAMA

Yüce Divan oylamasının yapıldığı dünkü komisyon toplantısında üyeler görüşlerini belirtirken CHP’li üyeler ile AKP’li üyeler arasında “darbe” tartışması yaşandı. AKP’li üyeler Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ın sözlerini anımsatarak, AYM’ye güvenmediklerini dile getirdi. Bu davanın siyasi bir dava olduğunu söyleyen AKP’li Yusuf Başer’in, “Bu dosya 17 Aralık darbe girişiminin sonucu olarak buraya gelmiştir” sözlerine CHP’li Erdal Aksünger, “Asıl darbeyi siz yapıyorsunuz” diye karşı çıktı.  Karşılıkla laf atmalar üzerine komisyonda ortam gerildi.

Eski bakanların Yüce Divan’a gönderilmesi AKP’lilerin oylarıyla engellenince ayağa kalkan CHP’li Erdal Aksünger AKP’lilere “Vicdanınız rahat mı?” diye bağırdı. AKP’lilerin Aksünger’e herhangi bir tepki göstermeyerek sessiz kaldıkları görüldü.

‘KONU KESİNLEŞMEDİ’

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, toplantının ardından CHP’li 4 üye; Erdal Aksünger, Emre Köprülü, Rıza Türmen ve Osman Korutürk ile ortak bir basın toplantısı yaptı. Gök, “Sonuç üzücüdür, vicdanları yaralayıcıdır. Biz   AKP içerisinde dürüst namuslu arkadaşlarımızın olduğunu düşünüyorduk” dedi. Gök açıklamasına şöyle devam etti: “Konu kesinleşmemiştir. Bu konu TBMM’nin önüne gelecektir. İşte o zaman kendisini namus timsali gösteren, kimi zaman ağlayan o bakanları, o milletvekillerini ayrı ayrı göreceğiz. Kimin talimat verdiğini, Meclis’te yapacağımız oylamada göreceğiz.”

VİCDANI RAHATMIŞ!

Toplantı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan AKP’li Komisyon Başkanı Hakkı Köylü “Vicdanınınız rahat mı?” sorusuna, “Rahat” karşılığını verdi. Köylü, “Baskı altında mısınız?” sorusunu ise “Ne baskısı, her şey serbest... Biz baskı altındaysak onlar da baskı altında değil mi?” şeklinde yanıtladı.

MECLİS’TE OYLANACAK

AKP 4 eski Bakan’ı komisyonda aklasa da aynı suçlamalarla ilgili bir kez de Genel Kurul’da oylama yapılacak ve oylama bu kez gizli olacak. Meclis’teki mevcut sandalye dağılımına göre 312 milletvekili bulunan AKP’de 52 vekilin ‘evet’ demesi matematiksel olarak bakanlara Yüce Divan yolunu açacak.

İŞTE AKLANMAYA ÇALIŞILAN O SUÇLAR

Soruşturma dosyasında Zafer Çağlayan ve Erdoğan Bayraktar hakkında 2, Egemen Bağış hakkında 3, Muammer Güler hakkında ise 4 ayrı suçlama bulunuyordu. İşte komisyonda aklanmaya çalışılan, ancak Genel Kurul’da tekrar gündeme gelecek olan o suçlamalar:

EGEMEN BAĞIŞ

Reza Zarrab’ın turizm belgeli bir otel kiralama girişimi ile yakınlarına vize alınması işleri için aracılık etmek. Zarrab’la ilgili soruşturma olup olmadığı  yönünde kurum ve kuruluşlardan araştırma yapılmasını sağlamak. Zarrab’ın usulsüzlükleri hakkında basında çıkacak haberlerin engellenmesi için girişimde bulunmak.

MUAMMER GÜLER

Zarrab’ın araçlarına trafikte emniyet şeridi kullanma imtiyazı vermek ve koruma polisi görevlendirmek. Zarrab’ın yakınlarının yasaya aykırı olarak Türk vatandaşlığına geçirilmesini sağlamak. Zarrab’la ilgili adli çalışma yapılıp yapılmadığının araştırılması için talimat vermek. Zarrab’ın usulsüzlüklerinin basında çıkmasını engellemeye çalışmak.

ERDOĞAN BAYRAKTAR

Bir suç örgütünün yönetici ve üyelerinin kişiye özel imtiyazlı imar planlarını onaylatmaları, denetimlerden sorunsuzca geçmelerini sağlamaları ve bu eylemlerin bir kısmını Bayraktar’ın  bilgisi doğrultusunda gerçekleştirmeleri. Bakanlıktan iş alan şirketlerin yemek işlerinin yakınlarının ortağı olduğu şirketlere verilmesi için aracılık etmesi.

ZAFER ÇAĞLAYAN

Reza Zarrab’dan sağlanan, miktar ve değeri tespit edilemeyen maddi menfaatler karşılığında Zarrab’ın İran’a altın ihracatı yapması işlerinde imtiyaz sağlamak. Gana’dan kaçak yollarla yurda sokulmak istendiği iddia edilen 1.5 ton altınla ilgili adli ve idari soruşturmaları engelleyerek altının Dubai’ye çıkışını sağlamak.

TAPELERİ İMHA EDECEKLER

Komisyonda AKP’li 4 eski Bakan ile oğulları arasında geçen konuşmalara ilişkin tapelerin silinmesi kararı alındı. CHP’li Komisyon üyesi Erdal Aksünger, Aydınlık’a yaptığı açıklamada, “Yasal olmadığını söylememize karşın, resmi dosyalar içerisinde imha yapacaklar” dedi. Komisyonunun AKP’li Başkan Vekili Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç da “TBMM’deki oylama öncesinde o görüşmeleri tutanak tutup imha edeceğiz” açıklamasında bulundu.

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

Soruşturma komisyonu hazırlayacağı raporu en geç  9 Ocak’a kadar tamamlayıp Meclis Başkanı’na sunacak. Raporun 10 gün içinde Meclis Başkanlığı tarafından Genel Kurula sevki, Genel Kurul’un da en geç 10 gün içinde raporu görüşüp karara bağlaması gerekiyor. Bu takvime göre 4 eski bakanla ilgili karar süreci en geç 29 Ocak tarihinde tamamlanmış olacak.

Genel Kurul’da muhalefetin 4 bakanın Yüce Divan’a sevki yönünde önerge vermesi bekleniyor.  Yüce Divan’a sevk için 276 milletvekilinin oyu gerekiyor.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
abraham - 6 yıl önce
hepsinin allah belasini versin
Avatar
ertan - 6 yıl önce
nasil bir saka bu ya. simdi ben bir banka soyarsam bana ceza vermeyeceklermi. muz cumhuriyetimi burasi. muhalefet partileride buyuk ihtimalle muz topluyorlar.